Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dedietrich mcr3 24s ustawienia

01 Dec 2019 12:11 942 29
  • Level 11  
    Witam,, kupiłem dom, gdzie jest 3 letni kocioł jak w temacie plus sterownik salus 09FLRF. Jak już się robiło zimno włączyłem piec spalanie w 1 dobę ponad 2 metrów gazu, okazało się, że rury nie były w piwnicach ocieplone bo instalacja CO stara, grube rury stalowe, ale już w pomieszczeniach większość miedziane i cienkie, ale same kaloryfery już nowe typu Purmo. Dom ok 200 m. ocieplony niestety tylko styropianem 3, ale boczne ściany budowane 30 cm cegła dziurawka, 7 cm odstęp i znowu cegła dziurawka 15 cm. Poprzedni właściciel robił test na ocieplenie kamerą termowizyjną i jak mi powiedział test wyszedł przy mrozach dobrze, cokolwiek to znaczy. Znajomy polecił mi odłączyć sterownik pokojowy i ustawić na kotle tylko 30 st. Kaloryfery były ledwo letnie ale jest ich 12, a w samym salonie, jest dość duży, z antresolą 5 sztuk. Wszystkie rury ociepliłem 2 cm otuliną w zależności od grubości rury spalanie spadło do ok 12 metrów, ale w domu jest max 19 stopni, więc trochę za mało. Następnie znajomy polecił mi dokupić czujnik zewnętrzny i ponownie podłączyć sterownik Salarus. Niestety Niewiele się zmieniło, a temp. w domu max. ok 19,2. Teraz pytanie czy lepiej bez tych sterowników, tylko temp na kotle zwiększyć np do 40 stopni, ale spodziewam się, że zużycie dobowe będzie ok15m!, czy może ustawić jeden z gotowych programów? Czytam wiele o zmianie krzywej grzewczej, ale w moim przypadku nie mam chyba możliwości zrobienie tego przy tym sterowniku. Znalazłem też informacje o programie Recom, ale wejście w kotle do PC jest mniejsze niż wtyczka tel. dwupinowa, więc odpada podgląd czegokolwiek w sofcie, a czytam, że przy tych kotłach i średnio ocieplonych domach ludzie podają, że przy zmianie tej krzywej spada im spalanie do poniżej 10m na dobe. Proszę o wskazówki i pomoc.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 16  
    W pierwszej kolejności ustaliłbym jakie zapotrzebowanie na energię ma budynek http://cieplowlasciwie.pl/start . Będzie wiadomo jakiego zużycia gazu się spodziewać. Temperaturę na kotle ustawiłbym na taką żeby moc grzejników była wyższa od mocy minimalnej kotła. Sterowanie termoregulatorem pokojowym w najzimniejszym pokoju tak aby wyłączał kocioł po osiągnięciu zadanej temperatury. Dzięki temu kocioł będzie grzał w jednym cyklu. 30 czy 40 stopni to zdecydowanie za mało dla grzejników. Kocioł taktuje, zużywa się, ciągnie sporo energii elektrycznej i marnie grzeje.
  • Level 11  
    Dziękuję za zainteresowanie i chęć pomocy. Ze strony, którą podałeś wynika: maksymalna potrzebna moc grzewcza 33.2kw, przeciętna 15, wskaźnik zapotrzebowania na moc 87 watt/metr. Zapomniałem dodać, że oprócz kotła dedietrich stoi w kotłowni stary piec typu kopciuch, więc koszt budowy kominu i kotłowni w moim przypadku odpada. Potrzebuje potwierdzenia czy nie lepiej zainwestować w kocioł na ekogroszek z podajnikiem bo będąc wczoraj u znajomego który ma podobnej wielkości dom i w ogóle nieocieplony grzeje Właśnie takim kotłem na ekogroszek o mocy 18 KW koszty w sezonie grzewczym ma jak dla mnie dużo niższa niż moje bo wychodzi mu niecałe 4 tony zamieniając to na złotówki myślę dużo mniej niż u mnie na tę chwilę gazem. Jeśli dobrze myślę jak wspomniałem Proszę o potwierdzenie tej informacji oraz jakiej mocy kocioł powinienem dobrać
  • Level 16  
    Nie patrz na zużycie w innych domach. Zapotrzebowanie ogromne. Wychodzi przy 0 stopni jakieś 30 m3 gazu. Przy -20 to kocioł nie da rady ale takich temperatur dawno nie było. Może coś źle policzyłeś ? Przy obecnych cenach gaz wyjdzie podobnie a kocioł na ekogroszek trzeba kupić. Cena kWh z węgla to okolice 10 groszy i przy sprawności kotła węglowego np. 60% wyjdzie 16,66 gr. za kWh czyli tyle ile płacę za gaz. Mam podobnie do Ciebie stary kocioł węglowy i parę ton węgla na godzinę W ;) Grzeje jednak gazem a z kotła węglowego korzystałem ze 2 razy w ciągu 5 lat jak kocioł gazowy miał awarię.
  • Level 11  
    Wydaje mi się, że wszystkie informacje podałem jak żądali odnośnie tych przeliczeń, z tym, że jak było pytanie o piętro dałem, że tak, ale u mnie akurat jest antresola, więc żadem strop nie dzieli salonu na dole od góry, a kaloryfery są wszędzie. Nie zrozum nie źle, nie chcę porównywać, ale ten znajomy pod domem ma 2 komórki w ogóle nie ocieplone ani bez żadnych kaloryferów dom stary poniemiecki i na tydzień spala mu ok 80-90kg ekogroszku, na piecu ma 54-56 stopni w pomieszczeniach cieplutko. Gdy dziś na chwilę dałem 50 na piecu kaloryfery też miałem gorące i w domu wręcz za ciepło, ale dedietrich za godzinę wziął ponad metr gazu, więc pomyślałem, że może taki kocioł na ekogroszek załatwiłby sprawę. Dodatkowo nie wiem czy ten znajomy dobrze to wszystko ustawił, bo po podłączeniu czujnika zewn. gdzie miało to poprawić, a ja żadnej różnicy nie widzę i ponadto ponoć jak jest ten pilot zdalny pokrętło na piecu nie reaguje, a dziś okazało się, że jak dałem na off piec w ogóle nie wystartował. Podpowiedziałeś wcześniej aby temperaturę na kotle ustawić na taką żeby moc grzejników była wyższa od mocy minimalnej kotła, ale nie bardzo rozumiem, co miałbym konkretnie zrobić. Jak wspomniałem byłem pewien, że manualny potencjometr temperatury na piecu w przypadku podłączenia bezprzewodowego sterownika w salonie jest nieaktywny, ale tak nie jest.
  • Level 16  
    Nie ma sensu sprawdzać godzinowego zużycia gazu. Trzeba sprawdzać z tydzień. W pierwszym dniu zużycie będzie spore żeby wygrzać dom. Postaw sterownik w najzimniejszym pokoju i ustaw zadaną temperaturę np. 21 stopni. Na kotle gazowym ustaw ręcznie 65 stopni tak żeby na powrocie nie było więcej niż 55 stopni. Jak zostanie osiągnięta temperatura w domu sterownik wyłączy kocioł. U ciebie to raczej będzie problem z brakiem kondensacji bo przy takim zapotrzebowaniu na ciepło to Twoje 12 grzejników Purmo trzeba zasilać wysokimi temperaturami.
  • Level 11  
    Dziękuję Ci za chęć pomocy, u mnie piec cały czas chodzi od 2 miesięcy, więc wydaje mi się, że jest rozgrzanu układ (ale nie znam się na tym) Gdy kocioł chodził bez tego sterownika pokojowego to gdy osiagnal temp.na bojlerze w kotle wyłączał się na chwilę i chodziła sama pompa i tak w kółko. Facet który podłączał mi czujnik temp. zewnętrznej powiedział, że jak działa sterownik pokojowy regulator na piecu nie jest aktywny, ale z tego co piszesz tak nie jest, więc zaufam, jak już nie pierwszy raz temu forum i ustawie wszystko jak polecasz.
  • Level 16  
    Masz sterownik na którym masz pewnie ustawienia kotła i temperatury w pokoju. Masz podłączoną sondę zewnętrzną która powinna regulować automatycznie temperaturę na kotle w zależności od temperatury powietrza na zewnątrz według krzywej grzewczej. Według kalkulatora na ciapłowłaściwe przy zerze na zewnątrz powinieneś spalać z 30 m3 na dobę. Ty napisałeś o 12 m3 rzeczywistego zużycia. Ja mam ustawioną temperaturę na kotle 66 stopni. Przy tej temperaturze moje 106 żeberek aluminiowych ma moc około 9,5 kW czyli tyle ile minimalna moc mojego kotła. Nie mam sondy zewnętrznej. Na termoregulatorze pokojowym mam ustawione w dzień 21,5 stopnia. Na noc 19. Jak kocioł grzeje dom to jednym ciągiem włączając się raz.
  • Level 11  
    Zużycie 12m mam jak na kotle jest ustawione 30, 35 stopni, piszesz, że powinien spalać 30m przy niskiej temp. zastanawiam się więc za co tak chwalą te kotły bo wynika, że nie są aż tak oszczędne. Dlatego pomyślałem o ekogroszku bo jesli nawet przy tonie na miesiąc mając ponad 50 stopni na piecu będzie w domu ciepło, a domniemam, że będzie skoro dedietrich przy takiej temp.daje sobie rady, to i tak będzie warto niż to, co teraz. A jeszcze zapytam jest ustawie, bo mnie jeszcze w domu nie ma na piecu jak mówiłeś ok 65 to czy spalanie nie będzie rzeczywiście oscylowało wokól 30m na dobe?
  • Level 16  
    Zużycie gazu uzależnione jest od zapotrzebowania domu na ciepło a nie od konkretnego ustawienia temperatury kotła. Dla kotła kondensacyjnego nie należy przekraczać 55 stopni na powrocie bo nie będzie kondensował i sprawność będzie mniejsza. Kocioł nie przegrzeje domu bo termoregulator go wyłączy. Przy paleniu w kotle węglowym temperaturą 50 stopni to sprawność takiego kotła będzie marna i drożej wyjdzie niż gazem.
  • Level 11  
    Mam jeszcze jedno pytanie, jak będzie oszczędniej, stosować piec bez regulatora pokojowego tylko na tym co jest na kotle, czy stosować ten czujnik pokojowy, bo zauważyłem, że zanim czujnik wychwyci zadaną temp.w pokoju piec wciąż grzeje mimo iż już czuć ciepło w pomieszczeniu, a jak już z kolei czujnik wychwyci żądaną temperaturę kocioł całkiem się wyłącza, nie działa nawet pompka i kaloryfery oraz rury chłodzą się bardzo i zanim się włączy jest wręcz zimno. Natomiast bez czujnika, na kotle wyłącza, jak woda osiągnie zadaną temp., ale pompka wciąż cyrkuluje wodę, przez co podtrzymuje niejako temp.w domu.
  • Level 16  
    Kocioł Ci taktuje. Szczególnie jak ustawisz niską temperaturę na kotle. Jak grzejniki są ciepłe cały czas będzie lepszy komfort cieplny ale kocioł będzie się bardzo często włączał na chwilę, później przerwa i tak wkoło. Długo tak może nie podziałać. Ja bym ustalił przy jakiej temperaturze na kotle grzejniki mają te 6 kW mocy czyli tyle ile minimum Twojego kotła. Dzięki temu kocioł jak będzie grzał to zrobi to jednym ciągiem bez przerw. Do tego termoregulator (czujka) wyłączy kocioł jak temperatura w pokoju osiągnie zadaną temperaturę. Wówczas jednak grzejniki raz będą ciepłe a raz zimne. Tabele mocy grzejników Purmo powinieneś znaleźć na stronie https://www.purmo.com/pl/
  • Level 11  
    Aż mi głupio tyle zawracać tobie głowę swoim problemem ja popatrzyłem w internecie na przykładowych grzejnik wizualnie podobny do mojego teraz sprawdziłem okazuje się że grzejniki to nie Purmo tylko Termo Teknik. Zostawię jak mówiłeś 65 na piecu oraz wewnątrz w najzimniejszym miejscu 20 temperatura komfortu i ekonomiczna na przykład 18 jak mnie nie ma w domu czy takie ustawienia będą dobre? A czy mógłbym Cie poprosić o nr tel. na priv. bo brakuje mi kogoś kto konkretnie mi wyjaśni, z widzę, że wiesz co piszesz, a ja jestem załamany tym wszystkim, Kupiłem dom wydałem kasę, a tu się okazało, że wada ukryta w postaci fatalnego CO, jeden z powrotów, gruba metalowa rura chyba ze 60 trafia na odcinku 6 m bez izolacji w ziemie więc podejrzewam generuje ogromne straty i o ile woda jeszcze jest w miare ciepła tam skutecznie się wychładza. Stąd tyle moich pytań, bo próbuję to wszystko świadomie ustawić tak aby ten piec z tym na te chwile CO w miarę mało spalił. (oczywiście na wiosnę zmiana tych rur na PEXy)
  • Level 16  
    Nie jestem specjalistą od instalacji tylko sam sobie w ustawieniach kotła grzebie. W sprawie instalacji zamów kogoś kto się na tym zna, przyjdzie i zobaczy co należy zrobić. Tabele mocy grzewczej masz w danych technicznych grzejników od strony 21 http://www.termoteknik.pl/_files/File/DT-TT-PL2016.pdf
  • Level 11  
    No to nieźle się wyuczyłeś przy tym grzebaniu, ja też na tym skorzystałem zrobiłem ustawienia jak mówiłeś na piecy ciut więcej niż 60 i ku mojemu zdziwieniu spalanie już 3 dobę oscyluje wokół 15m jest to dla mnie wobec tego wszystkiego, co tu mam do przyjęcia. Dziękuję raz jeszcze za pomoc.
  • Level 11  
    A powiedz mi prosze jeszcze czy to normalne, że tak jak dzisiaj przy temperaturze zewnętrznej prawie 10 stopni wszystko ustawione tak jak wcześniej mówiłem temperatura na piecu na wyjściu i nie przekracza 35 mimo iż zadane jet na potencjometrze 65 stopni. Czy może tak jest dlatego że czujnik zewnętrzny w ten sposób reguluje piec?
  • Level 16  
    Czujnik zewnętrzny reguluje temperaturę.
  • Level 11  
    No bo właśnie mam w domu ustawione na 20 stopni ale przy tej temp. Na piecu nie jest w stanie dogrzac w domu do 20, ale ok rozumiem, że wszystko jest ok
  • Level 16  
    Żeby ustawić temperaturę własną na kotle trzeba wyłączyć sondę zewnętrzną w ustawieniach kotła.
  • Level 11  
    No, ale rozumiem, że lepiej zostawić tak jak jest?, bo przy badaniu temp. na zewnątrz kocioł nie zawsze musi aż tak grzać wodę, poza tym sondę mogę tylko fizycznie wypiąć, bo z tego co wiem jakikolwiek podgląd tylko przy pomocy komputera przez złącze PC oraz z tego co czytałem program RECOM. Szukałem takiego kabla jest trochę mniejszy niż wtyczka telefoniczna, ale nie ma nic na ten temat, a oryginał ponad 4 tys.
  • Level 16  
    Jak wypniesz sondę to raczej wyskoczy jakiś błąd na kotle. Ustawienie temperatury kotła w stosunku do temperatury na zewnątrz reguluje krzywa grzewcza.
  • Level 11  
    Nie wyskoczy błąd raczej, bo sonda została podłączona jakieś 3 tygodnie temu jak przyszedł do mnie pan który rzekomo się zna na tym I doradził żeby właśnie dołożyć czujnik zewnętrzny to wtedy piec będzie mniej palił tak jak wspomniałem owszem wychwytujący temperaturę na zewnątrz reguluje temperaturę na piecu ale nie zawsze w pomieszczeniach jest tyle co zadane na sterowniku pokojowym ale może tak po prostu ma być więc zostawiam jak mówiłeś 65 na piecu i temperatura pokojowa 20 komfort i ekonomiczna 18.

• Level 21  
    Wstaw termostat moduluący q-sense lub i-sense czujnik może być choć lepiej działa czasami bez czujnika .Isense jest bardziej rozbudowany lecz z czujnikiem zewnętrznym czasami przegrzewa i ma mnóstwo ustawień.Q sense jest prosty ale bez programu tygodniowego i tańszy.Ograniczy to taktowanie.
  • Level 11  
    A jaka będzie różnica między iSense, a tym co mam teraz czyli salus 09FLRF?

• Level 21  
    I sense to termostat moduluący z komunikacją po open-term który komunikuje się z kotłem i można zmieniać na nim ustawienia kotła nawet fabryczne, jak i krzywe grzewcze ,a także sprawdzać parametry kotła, salus działa jak zwykły on/off nie "gada" z kotłem.Przy pracy z on-offem kocioł grzeje z ustawioną temperaturą i się wyłącza po osiągnięciu temp w domu,jeśli jest czujnik zew. działa jak czyste sterowanie pogodowe z wyłączeniem po osiągnięciu temp w domu.Termostat modulujący dąży do tego by osiągnąć temp w domu, ale stara się to zrobić sterując kotłem by ten pracował jak najniższą mocą i podtrzymuje zadaną temp modulując mocą kotła do minimum, co poprawia kondensacje i sprawność , dodatkowo z czujnikiem zewnętrznym da się samemu bawić krzywą grzania, choć z czujnikiem często są problemy z przegrzewaniem dlatego zazwyczaj przy i sensie wyłączam czujnik zewnętrzny.
  • Level 11  
    Precyzyjnie mi to wytłumaczyłes, dziękuję. Poproszę jeszcze o jakiś link do w miarę niedrogiego czujnika iSense do mojego kotla, bo widzę na Allegro że są po 300 zł i są po 600 albo po 500. Nie wiem jaka jest różnica między nimi żeby miał te wszystkie ustawienia o których mówisz. Znalazłem sterownik o symbolu AD 289, czy taki mógłby być? Czy może jest jakiś inny, bezprzewodowy, bo ten widze jest przewodowy i musiałbym jakis przewod ciągnąć, jeśli ten iSense ma badać temperature np. w salonie.
  • Level 11  
    Witam ponownie zakupiłem tak jak kolega sugerował regulator dedykowany do mojego kotła isense i bardzo proszę jeszcze o podpowiedź tych wszystkich ustawień do których udało mi się już dojść a mianowicie: jeżeli chodzi o krzywą grzania Jak ustawić te wszystkie parametry podstawa zewnętrzna, podstawa temperatury zasilania, klima zewnętrzna oraz klimat temperatury zasilania jakie nachylenie, przede wszystkim jaka strategia, bo też jest dużo opcji. No i te wszystkie inne parametry które tam się znajdują oczywiście czujnik zewnętrzny mam też podłączony. Chciałbym aby Temperatura na powrocie różniła się o tyle aby piec mógł działać jako kondensat bo w końcu tak został zaprojektowany. Mam nadzieję że ten sterownik w końcu będzie jak mówiłaś gadał z kotłem.Korzystając z informacji które udało mi się znaleźć na te chwilę mam ustawione tak:
    klima t zasil. 65
    podst.t.zasil. 20
    podst.zewn. 17
    nachylenie zaznaczone grzejniki.
    Nie udało mi się odnaleźć na sterowniku temp.powrotu bo zasilania jest nie mam pojęcia dlaczego tak jest. Jeśli chodzi o nachylenie ludzie piszą o różnych ustawieniach typu 1.2, 1.0 czy też 0.8. Nie widzę takiej funkcji w tym sterowniku. Dziękuję za dotychczasową pomoc i proszę o podpowiedź czy mogą zostać takie ustawienia jak mam. Kocioł jakby mniej gazu w 1 dobę spalił, ale chyba chodzi cały czas, bez wyłączania, chociaż może tak lepiej dla niego i moich rachunków. Życzę wszystkim moderatorom,forumowiczom wesołych świąt!
  • Level 11  
    dobroslaw, TomekO1976 nic nie podpowiecie?

• Level 21  
    Jeśli chodzi non stop to dobrze nie taktuje ,ten sterownik ma dużo opcji, za dużo ,parametry akie dałeś jesli nie przegrzewa to są ok, tylko start optymalizacji da na 0, gdzieś było forum gdzie ludzie bawili się ustawieniami tego sterownika, masz tam licznik godzin pracy i ilość startów palnika ,będziesz wiedział że taktuje ,aby się nie bawić możesz na kotle ograniczyć na 45-50 ,bo w ustawieniach pewnie masz wyże ,ale na kotle to ograniczenie nadrzędne.
  • Level 11  
    Nie mogę coś znaleźć gdzie się daje ten start optymalizacji na 0, jak pisałeś, a jeśli chodzi o starty w informacji pod poz. 9/17 ilość ogółem godzin pracy mam 0, potem 10/17 ilość startów palnika też 0, pod pozycją 8/17-poziom modulacji mam 2. Zauważyłem również, jeśli chodzi o spalanie gazu to lepiej to wypada, jak kocioł chodzi na jednej temp. ustawionej na dzień i noc na 20 stopni, bez wychładzania domu i pali chyba mniej niż jak ma schłodzoną wodę dogrzać. Na kotle wykazuje ok 42 stopnie czasem ciut mniej lub więcej, w zależności od zewnątrz. Lecz przy takich ustawieniach spalanie to ok 17m gazu na dobre więc nie mało chyba.