Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Żarówki 12V W5W jako lampki ogrodowe.

01 Gru 2019 12:38 84 4
  • Poziom 11  
    Witam, od razu przepraszam jeśli temat jest w złym dziale. Mam dwa pytania odnośnie tych żarówek. Ale najpierw wstęp.
    Zakupiłem 3 lampki ogrodowe w których fabrycznie zamontowane były led z panelem słonecznym. Przerobiłem je na żarówki, wyrzucając całą elektronikę z lampek i zastosowałem po jednej żarówce samochodowej W5W na każdą z nich. Zasilane są zasilaczem gniazdkowym 12V 1A. Aby doprowadzić napięcie z garażu do lampek, musiałem użyć i ukryć pod ziemią około 20 metrów przedowu. Wskutek tego napięcie na samej już żarówce wynosi około 9V, czyli spadek napięcia wynosi niecałe 3V. Prąd pobierany przez 3 żarówki na zasilaczu wynisi około 0,86A. Przerabiając to wszystko, miałem na uwadze to, żeby żarówki świeciły na trochę niższym napięciu (udało się to bez stosowania rezystorów, spadek napięcia sam załatwił sprawę) aby żarówki dłużej wytrzymały bez ich wymiayny.
    No a teraz pytania jakie mam (może trochę głupie ale muszę mieć pewność):
    1. Czy to prawda że żarówka ma większą żywotność jeśli zasilana jest niższym napięciem (np. 9V zamiast 12V, tak jak w moim przypadku) ?
    2. Jeśli tak, czy można jakoś obliczyć o ile zwiększyła się żywotność takich żarówek ?

Liczę na zrozumienie i z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam Brykiet.
    :)
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    1 Tak, zwiększa się i to dużo
    2 Miałem kiedyś taki wzór, jak znajdę to podam

Dodano po 7 [minuty]:

Narazie wykres

Żarówki 12V W5W jako lampki ogrodowe.

10% niższe napięcie zasilania i czterokrotnie dłuższe życie.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Z zastrzeżeniem że to dla zwykłych żarowych, nie dla halogenów
  • Poziom 11  
    Rozumiem że żarówka W5W zalicza się do zwykłych żarowych?

Bardzo dziękuję za krótkie i konkretne odpowiedzi.
  • Poziom 11  
    Temat do zamknięcia, dziękuję za pomoc, pozdrawiam Brykiet.