Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dlaczego w TV DIORA TOSCA 4-02-01 spalił się rezystor?

01 Dec 2019 13:12 462 11
 • #1
  Anonymous
  Level 1  
 • Helpful post
  #2
  jurand87sca
  Level 29  
  Zepsuć mogło się wszystko, albo nic. Powinno zacząć się od jakichkolwiek pomiarów, wstępnie wartości nawet i tego rezystora. Starsza elektronika była zasilana napięciem 220VAC, obecnie w gniazdach sieciowych jest trochę ponad 235VAC a przy stabilizacjach napięcia liniowych to duża różnica.. Ten rezystor prawdopodobnie jest fragmentem "zasilacza" sieciowego.
 • #5
  Anonymous
  Level 1  
 • #6
  yokoon
  Level 29  
  Sprawdzić czy jest wysokie napięcie na kapturku kineskopu.
  Sprawdzić napięcie na S2 (siatka druga kineskopu.
 • #7
  _jta_
  Electronics specialist
  Hm... może początkującemu należy wytłumaczyć, jak się sprawdza WN? Nie zwykłym miernikiem, i nie typowym wskaźnikiem z neonówką. Na iskrę też nie. Tam jest kilkanaście kV...

  Potrzebny jest pręt z izolatora - nadaje się do tego większość tworzyw sztucznych, można użyć długopisu (a dokładniej, tej przezroczystej rurki od długopisu BIC - bez wkładu w środku!) - i koniecznie musi być czysty i suchy. Na końcu można przyczepić neonówkę - ona zaświeci, jak się ją zbliży do WN. Inna możliwość, to dwa wąskie (1-2mm) paski cienkiego papieru (jeszcze lepsze powinny być "anielskie włosy" z choinki, ale to jeszcze nie ta pora, teraz niedługo będzie się ubierać choinkę) uczepione tak, by zwisały i były blisko siebie - od WN naelektryzują się, zostaną przyciągnięte, potem odepchnięte i będą się odpychać. Pierwszy sposób ma dużą czułość na napięcia zmienne, drugi na stałe.

  Nie wolno do miejsca, gdzie może być WN, zbliżać ręki (tym bardziej głowy), ani żadnych przedmiotów, z wyjątkiem pręta izolacyjnego o długości co najmniej 10cm (i czegoś małego na jego końcu) - rurka od BIC-a ma 12cm, i jakieś skuwki, które też można wykorzystać, żeby uzyskać o parę cm więcej.

  Proponuję sprawdzić żarzenie lampy WN - ale nie wiem, czy widać. WN jest za tą czarną kratką po prawej na górze, i tam są trzy lampy - dwie z nich mają żarzenie wspólne z całą resztą, trzecia z transformatora, który też tam jest - i o tę chodzi. To lampa prostownicza WN - jak ona nie ma żarzenia (ale nie wiem, czy to może być widoczne, może jest tak schowana, że nie da się zobaczyć), to WN nie będzie prostowane i obrazu nie będzie.

  A na początek można jeszcze spojrzeć (ale przy wyłączonym telewizorze i po odczekaniu, aż WN zaniknie), czy z którejś lampy w układzie WN nie spadł przewód zaczepiony do jej kapturka. Bo żeby był obraz, to ten przewód musi być podłączony... Podobnie, przewód WN zasilający kineskop.
 • #8
  Anonymous
  Level 1  
 • #9
  _jta_
  Electronics specialist
  Hm... a którym kapturku? Tym przy kineskopie, z boku? (Bo pewnie w układzie WN lampy też mają kapturki)

  A może uszkodziła się regulacja jasności i jest ustawiona na 0? Jakby uszkodziło się odchylanie pionowe, to by była pozioma linia.

  Wygląda na to, że trzeba poszukać schematu, a potem sprawdzać, dokąd dociera sygnał, a dokąd już nie.

  Chyba zwykle fonia i wizja mają tor wspólny do detektora wizji - więc trzeba by sprawdzić wzmacniacz wizji.
 • #10
  Anonymous
  Level 1