Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzyb/pleśń na ścianie co zrobić

01 Gru 2019 15:53 528 16
  • Poziom 4  
    Witam

Mieszkam na 1 piętrze w bloku, blok wybudowany około lat 80, ma 4 piętra. Moje mieszkanie ma 25 m2. Na ścianie dylatacyjnej pojawia się grzyb/pleśń od grudnia zeszłego roku w lato tez jest. Ściana ma długość 5 m

Teraz zakończył się remont bloku czyli ocieplenie, wymiana rynien, itp., ale to co było nadal się pojawia. Piętro niżej jest mieszkanie w którym nikt nie mieszka. Raz byłem w tym mieszkaniu, ale grzyba w nim nie ma, tak samo jak sąsiad wyżej też grzyba niema, chociaż on ma Meblościankę na całą tą ścianę.

W moim mieszkaniu był pan inspektor ze spółdzielni i uznał że to moja wina, bo sofa powinna być minimum 50 cm od ściany gdzie był grzyb, grzyba kazał wyczyścić Ludwikiem, poczekać aż wyschnie i nie powinien się już pojawiać, a nadal się pojawia. Sofa była najpierw 15 cm teraz jest 30 cm od ściany. Mieszkanie jest codziennie wietrzone a grzyb jak był tak jest. Stosowałem już preparaty na grzyb jak i osuszacze powietrza, te z granulkami w pojemniku. Na mieszkaniu mam 22-23oC

Pozdrawiam

Grzyb/pleśń na ścianie co zrobić Grzyb/pleśń na ścianie co zrobić Grzyb/pleśń na ścianie co zrobić
  • Specjalista AGD
    Czym ogrzewane mieszkanie? Wentylacja jest?
  • Specjalista AGD
    To albo nie ma właściwego napływu powietrza albo coś podlewa ścianę za grzybem.
  • Poziom 38  
    Witam.
    Rozważ kilka przypadków:
    - pleśń/grzyb pojawia się jak ma dogodne warunki, typowo ściana jest nieocieplona, nie ma odpowiedniej wentylacji czy jest jakiś nawiew "wilgoci?, która tam się skrapla.
    - grzyb zapewne pojawił się przed ociepleniem i tylko po ociepleniu budynku nie zniknie, musisz go usunąć chemicznie.
    - sama wentylacja/wietrzenie może nie wystarczać, ponieważ wietrzenie zapewni dopływ świeżego, wilgotnego powietrza, a więc jednego z niezbędnych składników do rozwoju grzybów.
    - jeżeli założymy że budynek jest ocieplony i jest odpowiednia wentylacja (samo otwieranie okna raz dziennie nie wystarcza, wskazana jest po prostu stała nieszczelność) musisz zastosować chemie do usunięcia tego, co już urosło, ostrożnie, uważaj na zarodniki, zapewne są już wszędzie - raz powstałego grzyba już się nie usunie, można zminimalizować jego rozwój. Do usunięcia wszystko, co było w okolicy grzyba, nie myśl że wymycie tego mebla z płyty coś da, zarodniki są wewnątrz.
    Pozdrowienia.
  • Poziom 25  
    A niszczenie mikrofalami, albo ozonowanie?
  • Poziom 38  
    viayner napisał:
    musisz zastosowac chemie do usuniecia tego co juz uroslo
    Przed chemią trzeba zeskrobać szpachlą "narośle". Może masz niewystarczającą wentylację w mieszkaniu? Nawiewniki w oknach bym polecał, bo kratki kominowe mogą być niewystarczające (lub niesprawne).
  • Poziom 26  
    Co do wentylacji - na początek sprawdź czy jest "ciąg" w tych kratkach - najprościej przyłożyć coś z płomieniem /zapalniczka, świeczka, gazowy zapalacz do gazu/ do kratki i patrzeć czy wciąga płomień.
    W różnych konfiguracjach - przy zamkniętych oknach, rozszczelnionych, otwartych...
  • Poziom 4  
    r103 napisał:
    Co do wentylacji - na początek sprawdź czy jest "ciąg" w tych kratkach - najprościej przyłożyć coś z płomieniem /zapalniczka, świeczka, gazowy zapalacz do gazu/ do kratki i patrzeć czy wciąga płomień.
    W różnych konfiguracjach - przy zamkniętych oknach, rozszczelnionych, otwartych...

Krata ciągnie przy każdym ustawieniu bo sprawdzałem.
  • Poziom 22  
    Jeśli chodzi o chemię możesz zastosować Boraks.
  • Poziom 38  
    Blusik98 napisał:
    A do okien mogę dać nawiewy?
    brofran napisał:
    Nawiewniki w oknach bym polecał

Czytasz co Ci podpowiadamy?
  • Poziom 13  
    Sprawdziłbym czy nie ma tam gdzieś jakiejś rury itp .
    Może coś cały czas delikatnie się sączy .
    I tak i tak usunięcie tego tylko mechanicznie - skucie wszystkiego potem chemia .
  • Poziom 15  
    A ten mebel nie jest nowy?? ja przytargałęm sobie pleśń ze sklepu meblowego ale SAVO przeciw pleśni dał radę ściana i tył mebla
  • Pomocny post
    Moderator
    brofran napisał:
    Blusik98 napisał:
    A do okien mogę dać nawiewy?
    brofran napisał:
    Nawiewniki w oknach bym polecał

Czytasz co Ci podpowiadamy?

Najpierw to:
    Obrzęd gromniczny
  • Poziom 38  
    Jesli obrzed gromniczny nie ujawni przyczyny, to po pprostu trzeba grzyba usunac jak radzili ze spoldzielni, a po tym intensywnie suszyc ta sciane.
    Zawilgocona sciana w naturalnych warunkach po odcieciu zrodla wilgoci wysycha ok 2.5cm na miesiac. Czyli sciana o gdubosci np. 30cm bedzie wysychala ok. 10miesiecy.
    To wysychanie mozna przyspieszyc ogrzewajac sciane i zapewniajac szybszy ruch suchego powietrza.
    Nie ma co liczyc na to ze po kilku dniach ogrzewania sciany bedzie ona sucha, choc na powierzchni taka bedzie, ale wewnatrz nadal bedzie mokra i po dosc krotkom czasie ta wilgoc zawarta w glebr=szej warstwie sciany wyjdzie znow do powierzchni i znow pojawi sie grzyb.
    Najlepszym rozwiazaniem jest ustawienie w takim miejscu malego grzejnika olejowego, ktory powinien chocby na miinimalnej mocy ciagle ogrzewac.
    Mozna co pare tygodni sprawdzac wylaczajac grzejnik i przygladac sie czy w przeciagu kilku dni nie pojawi sie zawilgocenie. Jesli sie pojawi trzeba dalej suszyc, tak by calkowicie usunac wilgoc ze sciany.
    Jak sciana bedzie sucha, to nie bedzie tez zadnej plesni, czy grzyba.