Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fazy, RCD, rozdzielnica po raz x

01 Gru 2019 18:37 294 9
  • Poziom 9  
    Witam na wstępie od razu powiem że szukałem widziałem czytałem o tym parę tematów już :)
    Remontuje mały domek drewniany jedno rodzinny. W nim instalacja stara jeszcze na aluminium i 3 bezpiecznikach topikowych.
    Chcę wymienić całą instalację na nowa tak by to miało ręce i nogi mam parę pytań w sumie to sprawdzenie czy tak może być i czy nie przesadzam np z RCD.

Instalacja w domu ma moc przyłącza 17kW 3-fazowa, nie wiem jeszcze jaki typ sieci (napisałem już do PGE w tej sprawie)
    w domu będzie
    Łazienka, kuchnia, 2 pokoje, kotłownia i przedpokój, strych (nie użytkowy jako mieszkalny)
    i teraz tak podzieliłem fazy i dałem RCD na
    F1:
    RCD Łazienka 2p (f + n) 25Am30mA
    - światło
    -gn. pralka
    -gn. do np suszarki.
    F1: bez RCD. Oświetlenie reszty domu tj. dwa pokoje, strych, przedpokój

F2: RCD Kuchnia 25A-40A 30mA
    Światło
    -Piekarnik
    -Zmywarka
    - lodówka
    - Okap
    -Gn. nadblatowe

F3: RCD Kotłownia 25A30mA
    - Bojler
    - Hydrofor
    -Światło
    - Gn. do np sterownika pieca

RCD 25-40A30mA na resztę gniazdek w pokojach
    RCD 25A30mA.. na gniazdka i oświetlenie tarasu i ogrodu

Zabezpieczenie przedlicznikowe jest 35A (tak napisane jest w umowie )
    Pytanie mam czy mogą być tak podzielone fazy, że np F2 cała jest na kuchnie
    Wszystkie RCD 1 fazowe czy nie przesadziłem z nimi , w kuchni nie planuje indukcji ani urządzeń 3 fazowych. jedynie może w siłę w kotłowni i ew wyjście na zasilanie do garażu.

Nie wiem jeszcze jaki ogranicznik przepięć i dokładne zabezpieczenie przedlicznikowe jakie jest.
    Uziemienie będę robił swoje (szpile uziemiające w ziemie wbije).

i czy izolować jakoś przewody np puścić je w peszlu aby odizolować je od drewnianych ścian budynku (będą robione ściany i sufity z GK)
    Dziękuje
  • Computer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Ja bym zastosował RCD 30mA w obwodach w których 4-41 oraz 7-701 obecności obligatoryjnie wymaga.
    A więc wszystkie obwody gniazdowe i wszystkie obwody zasilające odbiorniki w łazience, zaś w pozostałych obwodach zastosowałbym RCD 500mA jako ochronę przed pożarem.

A z tym nieprzewidywaniem płyty indukcyjnej to mimo wszystko 5x2,5 do kuchni bym doprowadził.
    A nuż zmieni się sposób myślenia :)
  • Computer Controls
  • Poziom 19  
    Co do przewodów to osobiście puściłbym w peszlu. Masz mały domek a koszt tego nie będzie duży. W razie czego można przewód wymienić czy dołożyć dodatkowy obwód ( w peszlu to wtedy daj przewody pojedyncze ). Do kuchni to jak najbardziej dać 5x2,5mm na wszelki wypadek. Może jakaś indukcja będzie. Z tym uziemieniem to sama szpila może nie wystarczyć. Być może trzeba będzie zrobić uziom otokowy i zastosować bednarki. Po tym należy będzie wykonać pomiary czy uziemienie będzie miało właściwe parametry
  • Moderator
    crimnice napisał:

Zabezpieczenie przed licznikowe jest 35A (tak napisane jest w umowie )
    Pytanie mam czy mogą być tak podzielone fazy, że np F2 cała jest na kuchnie
    Wszystkie RCD 1 fazowe czy nie przesadziłem z nimi , w kuchni nie planuje indukcji ani urządzeń 3 fazowych. jedynie może w siłę w kotłowni i ew wyjście na zasilanie do garażu.

Nie wiem jeszcze jaki ogranicznik przepięć i dokładne zabezpieczenie przedlicznikowe jakie jest.
    Uziemienie będę robił swoje (szpile uziemiające w ziemie wbije).

i czy izolować jakoś przewody np puścić je w peszlu aby odizolować je od drewnianych ścian budynku (będą robione ściany i sufity z GK)
    Dziękuje

Więc od początku:
    Bezpuszkowa instalacja elektryczna to podstawa!
    Zasady projektowania i wykonawstwa instalacji elektrycznych w drewnianym domu
    Sposoby prowadzenia przewodów elektrycznych w budownictwie drewnianym
    Rodzaje uziomów. Uziom otokowy, uziomy pionowe
    Ograniczniki przepięć. Co to jest? Czy są niezbędne w każdym domu?
  • Poziom 42  
    Jamesbond664478 napisał:
    Po tym należy będzie wykonać pomiary czy uziemienie będzie miało właściwe parametry

Jakie są właściwe a jakie niewłaściwe parametry uziemienia?

Pisałem autorowi na PW, aby pogrupował obwody na te które posiadają wyłącznik RCD 30mA i te tego aparatu nie posiadające.
    Wtedy te bez RCD 30mA chronimy aparatem np: 500mA.

Przewody umieściłbym w peszlu nierozprzestrzeniającym płomienia nie po to by w przyszłości można było przewód wymienić (bo to jest bajka w przypadku rury giętkiej która nie jest na całej długości unieruchomiona), ale po to by dodatkowo oddzielić przewody od drewna.
    Nie układałbym też przewodów po ścianach, ale wykorzystałbym do tego celu sufit (tym bardziej, że będzie pokryty g/k) i z przestrzeni pomiędzy stropem a płytą sprowadził przewody bezpośrednio do osprzętu.
    Nie da się uniknąć połączeń łącząc oprawy montowane w podwieszanych sufitach, ale tu należy wykorzystać przeznaczone do tego celu puszki. Fazy, RCD, rozdzielnica po raz x
    I to są wszystkie połączenia oprócz tych wykonanych w puszkach głębokich pod osprzętem.
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedzi,
    RCD jak pisałem miałem nie dawać tylko na oświetlenie pokoi, przedpokoju i strychy ale po przeczytaniu poradników od "retrofood" wstawie też i tam RCD 30mA.

Uziom to zobaczę jaka wyjdzie rezystancja po wbiciu szpil, z uziomem to akurat ogarniam temat.

Tylko tutaj racje ma "kkas12" by wstawić RCD 500mA albo i 300mA z racji tego ze dom drewniany i by zapewnić zabezpieczenie ppoż.
    Tylko właśnie pytanie mam (już wstępnie dowiedziałem się na PW od kkas12) wstawie RCD 300-500mA 4 torową za zabezpieczeniem głównym i potem za nią podepnę RCD 30mA 2 torową np do łazienki to czy nie będzie mi jedna drugiej rozłączać ew czy rozłączy tą co powinno w razie awarii ?

kkas12 napisał:
    Jamesbond664478 napisał:
    Po tym należy będzie wykonać pomiary czy uziemienie będzie miało właściwe parametry

Jakie są właściwe a jakie niewłaściwe parametry uziemienia?
    .

Z tego co wiem to min 10 Om i niżej .
  • Moderator
    crimnice napisał:
    wstawie RCD 300-500mA 4 torową za zabezpieczeniem głównym i potem za nią podepnę RCD 30mA 2 torową np do łazienki to czy nie będzie mi jedna drugiej rozłączać ew czy rozłączy tą co powinno w razie awarii ?

Wg mnie 30mA to jest jednak co innego niż 300mA.
    Widzę, że nie masz rozeznania czym jest RCD i jak działa, przeczytaj więc jeszcze jeden poradnik.
    Wyłącznik różnicowoprądowy, czyli RCD
  • Poziom 9  
    Wiem czym jest i jak działa, na budujemydom było napisane by dac rcd 300-500mA jako zabezpieczenie ppoż, i tak samo napisał kkas12 a zabezpieczenie porazeniowe na poszczególnych obwodach szczególnie w kuchni i łazience zastosowac 30mA, tak wywnioskowalem z wypowiedzi wcześniejszych:)
  • Moderator
    Czyli widzisz, że działają przy różnych prądach różnicowych, więc "jedna drugiej" rozłączać nie będzie.