Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co to jest sygnał analogowy/cyfrowy w kontekście komórkowej transmisji danych

01 Gru 2019 20:11 147 6
 • Poziom 17  
  Cześć,

  Siedzę i zastanawiam się nad różnicą między generacjami telefonii komórkowej, mianowicie 1G to była telefonia analogowa a pozostałe generacje począwszy od 2G to były telefonie cyfrowe, no i właśnie:
  "The main difference between the two mobile cellular systems (1G and 2G), is that the radio signals used by 1G networks are analog, while 2G networks are digital. " (https://en.wikipedia.org/wiki/1G)
  Cyfrowe sygnały radiowe? Hmm, a nie jest tak, że wszystkie sygnały radiowe są analogowe a jedynie dane je modulujące mogą być cyfrowe/analogowe? Tj najczęściej nośną jest sinusoida:
  - w 1G stosowano FM czyli modulację częstotliwości, modulowano ANALOGOWĄ nośną (sinusoidę) ANALOGOWYM sygnałem z danymi (głosem konkretne, bo do nawiązywania połączenie używany był sygnał cyfrowy, o nim zaraz);
  - w > 2G stosowano już różne modulacje, FSK, PSK, QAM16, QAM64, itp - moduluje się ANALOGOWĄ nośną (znowu) CYFROWYM sygnałem z danymi

  Dobrze to rozumiem? Nie ma tak na prawdę w telefonii komórkowej cyfrowych sygnałów radiowych, wszystkie używają analogowej nośnej (sinusoidy) a to od formatu danych modulujących i samej modulacji (AM/FM analog, QAM, FSK, itp. cyfra) zależy, czy technologia jest cyfrowa czy analogowa
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 31  
  Tu chodzi o wartości, masz ciągłe (analogowe) i dyskretne (cyfrowe). Sam sygnał jest ciągły zawsze.
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 17  
  drobok napisał:
  Tu chodzi o wartości, masz ciągłe (analogowe) i dyskretne (cyfrowe). Sam sygnał jest ciągły zawsze.


  Niestety nie jest to odpowiedź na moje pytanie, może inaczej je zadam:
  Jak podłączę oscyloskop do anteny nadawczej/odbiorczej to zobaczę przy modulacji cyfrowej prostokąt czy bardziej coś przypominającego sinusoidę o o wiele większej częstotliwości od samych danych (prostokąt) tylko odpowiednio zniekształconą (zmodulowanymi danymi)?
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Tutaj duźo zależy od modulacji, ale jest to nieciągła lub zniekształcona sinusoida. Chociaż do modulacji cyfrowych używa się analizatora sygnałów i ogląda konstalacje. Oscyloskopem nic nie pomierzysz, nawet takim za kosmiczną cenę z dużym pasmem i próbkowaniem.
 • Pomocny post
  Poziom 4  
  W tych źródłach znajdziesz odpowiedź na nurtujące pytanie:
  Systemy telekomunikacyjne 1-2, Autor: Haykin Simon, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności WKŁ
  Wprowadzenie do cyfrowego przetwarzania sygnałów, Autor: Richard G. Lyons, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności WKŁ
 • Poziom 17  
  Ok dwie kolejne odpowiedzi są już lepsze, to może jeszcze zapytam, gdyby dajmy na to sygnałem cyfrowym dokonać modulacji FM, to taki rodzaj telefonii nie byłby już cyfrowy? Chodzi mi o to jak jednoznacznie określić, czy określona technologia generacji telefonii komórkowej jest cyfrowa czy analogowa, bo mamy:
  1. Dane;
  2. Modulację.

  Dane mogą być cyfrowe/analogowe i modulacja może być cyfrowa/analogowa

  edit
  jestem w trakcie czytania publikacji z postu wyżej. ale jakby ktoś coś napisał wcześniej to się nie pogniewam

  edit2
  dobra wywnioskowałem/wyczytałem, że w obu przypadkach między antenami w przypadku przesyłu powietrzem mamy sygnał analogowy, tyle że dla sygnałów analogowych (tych, które modulują nośną) trzeba reprezentować w danym momencie konkretną wartość, których jest nieskończenie wiele a w przypadku cyfrowych np dla QAM16 jedną z 16 wartości i to jest ta różnica między transmisją analogową a cyfrową, inne kwestie są takie, że nie da się raczej modulować sygnału analogowego modulacjami cyfrowymi jak np QAM16 bo sygnał analogowy to wartości ciągłe a QAM16 w danym momencie reprezentuje jedną z 16 wartości co tak na prawdę skwantowałoby samo w sobie sygnał analogowy, to co muszę doczytać to czy np można sygnały cyfrowe modulować modulacjami analogowymi AM/FM, technicznie pewnie można ale bardziej opłaca się zastosować modulacje cyfrowe stąd modulacje analogowe (a dokładniej FM) używane były jedynie w 1 generacji

  nie zamykam jeszcze jakby ktoś chciał coś dopisać ^^
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Ten wstęp z Wikipedii o cyfrowych/analogowych sygnałach radiowych wprowadza w błąd. Ja bym zwrócił uwagę na cyfrowe przetwarzanie sygnału, bo dzięki kompresji mamy mniej danych do przesłania i możemy efektywniej wykorzystać dostępne pasmo.

  Sygnału prostokątnego nie zobaczysz przy antenie bo taki sygnał ma bardzo szerokie pasmo i marnował by cenne zasoby, im bardziej wąskopasmowa modulacja tym bardziej sygnał podobny do sinusa z mniejszymi zniekształceniami.

  Prawie wszystkie modulacje cyfrowe pochodzą od AM/FM/PM, zaczynano od prostych jak ASK, FSK, PSK w których jeden parametrów sygnału przyjmował jeden z dwóch stanów, później rozpowszechniły się rozwiązania kodujące więcej niż jeden bit na symbol (QAM16 itd) - efektywniej wykorzystują dostępne pasmo.

  Analogowa QAM nie ma przewagi nad cyfrową QAM, tylko cyfrowe przetwarzanie pozwala znacznie zredukować ilość danych.

  FM w transmisjach analogowych było popularne bo dawało większą odporność na zakłócenia kosztem szerszego pasma, w dzisiejszych czasach na taka rozrzutność nie można sobie pozwolić, a gorszą jakość kanału poprawi korekcja błędów.

  Są jeszcze typowo cyfrowe rozwiązania, modulacje szerokopasmowe, nie mające analogowych odpowiedników jak UWB albo DSSS.