Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak dzwonka unifonu w jednej sluchawce

01 Gru 2019 20:16 132 9
  • Poziom 21  
    Witam szanowne grono. Mam mały problem z domofonem u wujka, domofon to GM-WO 4LX. Podłączenie standardowe jak na schemacie niżej. W kasecie pod przyciskiem C (parter) jest sygnał wywołania i można rozmawiać.Przycisk B (piętro) nie ma sygnału wywołania ale podnosząc słuchawkę można rozmawiać. Przycisk A (2 piętro) jest sygnał wywołania i można rozmawiać. Zamieniając w kasecie podłączenie miedzy przyciskami B i A pojawia się sygnał na pietrze gdzie nie było, i można rozmawiać,natomiast na 2 pietrze brak dzwonka wywołania,ale można rozmawiać.
    Idą tym tropem wywnioskowałem że jest przerwa na kablu DU idącego na 1 piętro do unifonu. ALE ZASTANAWIA mnie też dlaczego jak przełożę z 2 pietra na 1 piętro kabel w przycisku to jest sygnał na tym piętrze, przecież ja tylko zamieniłem mikroswitcha.. Naciskają wywołanie powinno pojawić się sygnał na 2 pietrze nie 1, bo tam biegnie przewód. Moze mi ktoś kumaty wyjaśnić jak to powinno działać, a może ja dobrze wnioskuje a coś skopane w instalacji, ale pracowała dobrze na tym podłączeniu, do czasu zaniku sygnału wywołania.
  • Pomocny dla użytkowników
    Przycisk B nie działa (mikroswitch). Sprawdź czy będzie wywołanie, gdy go zewrzesz "na krótko".
  • Poziom 21  
    @zybex dzieki za odpowiedz. Ale nie wiem czy dobrze zrozumiałeś jak to opisałem, a w szczególności jak to podlaczyłem.Do tego B podpiąłem kabel z miejsca A i odezwał sie sygnał wywołania, tylko kurcze nie na 2 pietrze jak powinno byc, a na 1 pietrze.
    Musisz wiedzieć, że wywołanie jest niezależne od prowadzenia rozmowy. Jak sam napisałeś, rozmowę można prowadzić w każdym z omawianych przypadków. Dzieje się to tak, że wszystkie kable "rozmówne" jak i masa są wspólne. Jedynym wyjątkiem jest wywołanie. Tu każdy lokal ma swoją żyłę. Generator wywołania z centralki (zasilacza) trafia do kasety z przyciskami. Wszystkie przyciski dostają ten sygnał na jedną końcówkę. Drugie końcówki przycisków idą do poszczególnych lokali i tam trafiają do słuchawki unifonu.
    Przyczyną braku wywołania w którymkolwiek lokalu może być wadliwy przycisk lub przerwa na tej niezależnej żyle wywołania do unifonu.
    Z twojego opisu wyraźnie wynika, że kabel w instalacji jest dobry a winę ma tylko sam przycisk.
  • Poziom 21  
    Jasna sprawa,czyli tak jak podejrzewałem jest przerwa na kablu od przycisku B kasety do unifonu,bo przycisk działa po podpięciu do niego kabla z przycisku A. Czy dobrze wnioskuję?
    ferguson6600 napisał:
    Zamieniając w kasecie podłączenie miedzy przyciskami B i A pojawia się sygnał na pietrze gdzie nie było

Przecież kabel jest dobry, bo sam napisałeś że pojawia się sygnał na piętrze, gdzie go nie było.
  • Poziom 21  
    Kurcze chyba ze objaśniam. Ten oryginalny kabel na którym nie ma wywołania był podłaczony pod B. Ja go odpiąłem w kasecie na płycie z przyciskami i podpiałem pod A. A w miejsce jego podpiąłem przewód z miejsca A.I naciskając ten wlasnie mikroswitch B mam wywołanie. A ten oryginalny kabel z miejsca B podpiałem w miejsce A i naciskając mikroswitch A nie ma wywołania. Mysle ze teraz napisałem jasniej.
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Jeżeli to kwestia uszkodzenia przewodu, to teraz pozostaje ustalenie którego, na jakim odcinku
    Przy centralce powinieneś mieć trzy żyły z przewodu idącego z zewnątrz mijające centralkę i wchodzące bezpośrednio na kable/ kabel idący na unifony. To powinny być twoje wywołania. Odizoluj je, popraw połączenie, a jak to nic nie da spróbuj po kolei każdym z nich dotknąć do styku generatora wywołania. Jeżeli zadzwoni również unifon B, to przerwy należy szukać na odcinku kaseta zew- centrala. Oznacz sobie przy okazji która żyła odpowiada za dzwonienie na który unifon.
    Jak masz wątpliwości to daj zdjęcie. centrali jak i ewentualnie panela i felernego unifonu.
  • Poziom 21  
    @suworow chyba teraz napisałem jasno. Tak tam ida z kasety 3 kable białe,sa zaizolowane i połaczone z kablami schodzącymi z unifonów. I tak własnie myślalem zrobic jak mi zesugerowaleś. Najpierw posprawdzam kable z nich, jeżeli na każdym bedzie sygnal zabieram sie za ten wadliwy kabel B.
    Po całej opreacji dam znać, jesli bedzie uszkodzony to są jeszcze 2 wolne żyły w kasecie, i je zamienie.
    ferguson6600 napisał:
    Ten oryginalny kabel na którym nie ma wywołania był podłaczony pod B. Ja go odpiąłem w kasecie na płycie z przyciskami i podpiałem pod A. A w miejsce jego podpiąłem przewód z miejsca A.I naciskając ten wlasnie mikroswitch B mam wywołanie.

Powinieneś dodać na końcu, że masz wywołanie w unifonie A. Stąd małe nieporozumienie. Sprawdź czy masz żyły rezerwowe do unifonów. Czy sprawdziłeś pewność styku kabelka wywołania w unifonie B?