Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja instalacji CO

01 Gru 2019 22:08 234 7
  • Poziom 4  
    Witam wszystkich...
    Od jakiegoś czasu myślę nad przerobieniem instalacji by stała się bardziej automatyczna.
    Schemat instalacji w załączniku

Piec na olej opałowy wykorzystuję gdy długo niema nikogo w domu i przed wyjściem muszę go załączyć i zakręcić zawory oznaczone numerem 1 . Chciałbym prosić znawców tematu co zrobić żeby działało to w miarę automatycznie / gdy w 1 piecu wygaśnie żeby piec na OO sam się odpalił i nie trzeba by było zamykać zaworów.
    Tak samo myślałem o wstawieniu zaworu 4-drogowego (teraz spełnia tą rolę zawór przy bojlerze)
    Proszę o jakieś sugestie/ewentualnie schematy
    Zgóry dziękuje wszystkim za zainteresowanie moim tematem

Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

Oczywiście piece posiadają sterowniki i piec OO może uruchamiać się sam po wygaśnięciu pieca 1
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Załóż zawory zwrotne za pompami i czujnik temp. kotła olejowego daj na rurę zasilającą CO. Jak kocioł węglowy będzie się wygaszał i temp. wody spadnie to olejowy powinien się załączyć. Zawór 4d skomplikuje Ci trochę instalacje. Lepiej dać termostaty na grzejniki. Wspomnę jeszcze że masz źle podłączone naczynie przelewowe.
  • Pomocny post

Poziom 29  
    zawory na powrotach powinny być zlikwidowane zlikwidować zawór różnicowy(zwrotny) i wstawić za pompami zawory zwrotne najlepiej KSP1 jak na zdjęciu i będzie ok.
  • Poziom 19  
    Po mojemu to powinno wyglądać tak
    Jedna pompa na powrocie - dół schematu - a na rozgałęzieniu do kotłów po zaworze.
  • Poziom 4  
    Dziękuję bardzo za zainteresowanie odpisującym i czytającym temat
    1. Odpalanie kotłów mam ogarnięte, kocioł OO odpala się sam po wygaśnięciu 1
    2. Pytanie do >gersik< / Dlaczego mam źle podłączone naczynie przelewowe?
    3. Termostaty mam na wszystkich grzejnikach
    4. Zawory zwrotne miałem montować przed pompami za zaworami 1 i 2 - może tak być ? Bo mam tam więcej miejsca i mniej roboty (zastanawiałem się czy pompki dadzą rade odpowietrzyć się/ otworzyć zawory)
    5. Co do zaworu 4d - reguluję temperaturę powrotu zaworem od bojlera żeby utrzymywać ok 50-45 stopni - czy nie ma to większego znaczenia?
    Kiedyś zakręciłem całkowicie zawory przy bojlerze i piec robił się delikatnie wilgotny w środku

edziu

zawory wstawiłem na wypadek awarii pieca/ zakręcam jeden a używam drugi. Powstawiałem też dużo śrubunków żebym nie miał problemów w razie awarii czy wymian pieca. Zawór różnicowy jest wstawiony na wypadek zaniku elektryczności żeby działała grawitacyjnie więc myślę że musi zostać. U nas bardzo często nie mamy prądu. Chyba że masz coś innego ma myśli - więc możesz mieć rację

MAŁSZYK

Rozumiem że pompka ląduję na powrocie z grzejników przed rozgałęzieniem?
    a jakie zawory na rozgałęzieniu do kotłów? *z siłownikiem ?
  • Poziom 4  
    Sorki, byłem w kotłowni i jestem gapa
    Za pompkami też mogę zamontować (za pompkami cały czas myślałem o pionie)- w poziomie mam przecież tyle samo miejsca co i przed,,, hehe

coś takiego mi wychodzi