Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Błąd w arduino 1.0.6, ładowanie zakończone pomyślnie, ale wyskakują błędy

01 Gru 2019 21:34 150 3
  • Poziom 3  
    Próbuję zaprogramować ATmegę 328P przy pomocy arduino. Próbowałem już w najnowszym arduino sposobów typu ponowna instalacja sterowników usbasp, podmiana avrdude na najnowsze, nic nie działa. Próbuję teraz użyć arduino 1.0.6, używam programatora usbasp. Przy próbie wgrania programu wyświetla się taki komunikat:

Ładowanie zakończone pomyślnie
    Wielkość binarna szkicu: 496 bajtów (maksymalnie: 30 720 bajtów)
    avrdude: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
    avrdude: error: programm enable: target doesn't answer. 1
    avrdude: initialization failed, rc=-1
    Double check connections and try again, or use -F to override
    this check.

Macie pomysł jak to naprawić?
  • PCBway
  • PCBway
  • Poziom 3  
    Muszę użyć atmegi 328, nie mogę używać żadnych układów, wymóg projektu, i nie sprecyzowałem, używam PROGRAMU arduino, nie mam zestawu arduino, wszystko jest na płytce stykowej
  • Poziom 36  
    danitar141 napisał:
    Muszę użyć atmegi 328, nie mogę używać żadnych układów, wymóg projektu, i nie sprecyzowałem, używam PROGRAMU arduino, nie mam zestawu arduino, wszystko jest na płytce stykowej

Twoja płytka stykowa z m328 nie różni się od arduino-promini pod warunkiem że jest zaopatrzona w odpowiedni (16MHz) rezonator i do tego ustawione fusebity. Przy tej konfiguracji wybierasz przed kompilacją płytkę 'pro-mini, oraz używany programator dla zaprogramowania wynikowej kompilacji.
    Wiele ludzi ma trudności w używaniu USBasp w środowisku Arduino.
    Mając skompilowany plik *.hex możesz go wpisac do processora dowolnym innym programem (AVRDUDE). Niemal wszystke spotykane i rekommendowane oprogramowania są tylko graficznymi nakładkami na ten program, którym posluguje się Arduino też( !).
    Pro-mini może miec dodatkowo wpisany bootloader wymagany dla alternatywnej komunikacji przez UART port podczas ładowania nowego firmware, co nie jest wymagane dla korzystania ze SPI (MISO,MOSI,SCK).
    Dla korzystania z bootloadera wymagana jest też nieco inna konfiguracja fusebitów.

W finalnym wykorzystaniu należy zdecydowac się na jedną z tych metod i zapomniec o tej drugiej.

e marcus