Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UNITRA M9108 wymiana głowicy

01 Gru 2019 22:39 219 9
  • Poziom 3  
    Witam , w dniu dzisiejszym zakupiłem deck kasetowy UNITRA Zrk M9108 za zawrotną cenę 40zł. Po krótkim serwisie mechanika ruszyła, jednak głowica jest w złym stanie. Dźwięk czasem jest bardzo dobry, ale w jednym z kanałów góra jest lepsza, czasem dźwięk balansuje sobie między kanałami, a czasem staje się głuchy, a później nagle się wyostrza. Głowica jest zużyta. Ponoć te oryginalne głowice Zrk w tych magnetofonach tak miały. Chciałbym ją wymienić, i tu są moje dwa pytania:
    1. Na jaką? Wiem że popularne było lub jest wymienianie na alps, ale nie wiem czy to najlepszy wybór. Nie chciał bym też zapłacić za dużo. Jaką głowicę warto wybrać?
    2 . Po wymianie trzeba też ustawić prąd podkładu - jak to zrobić?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję :)
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Wymienić i tak musisz. Jeżeli chodzi o stożkowe głowice ALPS, to mają zdecydowanie lepsze charakterystyki odczytu. Wysokie tony są dużo wyraźniejsze. Mocowanie będzie pasowało.
    Co do prądu podkładu, to zapewne zależy od typu głowicy i da się ustawić.
    Wiele lat temu kładłem ALPSY do polskich magnetofonów i działały od razu, bez regulacji. Jednak jaki to był model Alpsów, to nie pamiętam. Upłynęło 30 lat.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    321Tobiasz123 napisał:
    Witam , w dniu dzisiejszym zakupiłem deck kasetowy UNITRA Zrk M9108 za zawrotną cenę 40zł. Po krótkim serwisie mechanika ruszyła, jednak głowica jest w złym stanie. Dźwięk czasem jest bardzo dobry, ale w jednym z kanałów góra jest lepsza, czasem dźwięk balansuje sobie między kanałami, a czasem staje się głuchy, a później nagle się wyostrza. Głowica jest zużyta. Ponoć te oryginalne głowice Zrk w tych magnetofonach tak miały. Chciałbym ją wymienić, i tu są moje dwa pytania:
    1. Na jaką? Wiem że popularne było lub jest wymienianie na alps, ale nie wiem czy to najlepszy wybór. Nie chciał bym też zapłacić za dużo. Jaką głowicę warto wybrać?
    2 . Po wymianie trzeba też ustawić prąd podkładu - jak to zrobić?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję :)

Tutaj mozesz poglebic wiedze na ten temat ale niewiele .
    https://unitraklub.pl/node/13402
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Naprostować wygięte mocowanie z prawej strony głowicy, ale wątpię że coś z tego będzie. O ile z wysokością nie będzie dużego problemu tak z odpowiednim skosem możesz nie dojść do ładu.

Rolka dociskowa też się kwalifikuje do wymiany. Guma wygląda na popękaną, więc taśma nie będzie odpowiednio prowadzona i będzie miała tendencję do spadania z głowicy, co objawia się pływaniem dźwięku pomiędzy kanałami i spadkiem wysokich częstotliwości.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Głowica na zdjęciu nie nadaje się bo z jej prawej strony brak tego uchwytu co masz z lewej. Cały tor taśmy co widać na zdjęciu trzeba wyczyścić czystym spirytusem, wyrzucić gumową rolkę dociskową (wstawić nową) a dlaczego to widać na zdjęciu. Przeczyścić ośkę od koła zamachowego, widoczną przy gumowej rolce i wymienić pasek gumowy. Przeczyścić miejsce gdzie pasek gumowy napędza koło zamachowe. A głowice mam takie. UNITRA M9108 wymiana głowicy
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    321Tobiasz123 napisał:
    No to poproszę konkretnie, jaki model głowicy i za ile najbardziej warto kupić?

Najlepiej to głowicę Alps. Wiem że nie są tanie ale naprawdę warto wydać te parę złotych i mieć spokój na 20 - 30 lat. Oryginał ZRK wytrzyma maks 6 miesięcy intensywnej eksploatacji, potem jest to złom niszczący taśmę. Są jeszcze Teac stożkowe, ale nie mam pojęcia jak się zachowa w decku. Do radiomagnetofonów pasują i nie ma probelmów z nagrywaniem.

Czasem można trafić na OEM bez logo Alps. Mi się ostatnio poszczęściło i kupiłem Alpsa L73S do Condora, oczywiście stożek z utwardzonym rdzeniem.

Te głowice co pokazał kol. DIORADIO powinny sie nadać, DK62 to z MSH 101 pochodzi, ale też jest do wydłubania taka z Akai ;)
  • Poziom 20  
    Nie będzie pasować, jest to głowica monofoniczny. Co do regulacji po wymianie głowicy na forum jest wiele dobrych porad, ale trzeba mieć trochę wiedzy, dysponować odpowiednim sprzętem pomiarowym i taśmami serwisowymi. Sama wymiana nie wystarczy, każda głowica wymaga innej regulacji. Najpierw należy uzyskać prawidłową pracę mechanizmu magnetofonu, szczególnie ważne jest właściwe prowadzenie taśmy