Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Kino domowe - jak podłączyć kolumny do gniazda ścianie

01 Gru 2019 23:13 174 19
  • Sklep HeluKabel

• Poziom 43  
    Jakie kino, jakie głośniki, co jest po drugiej stronie kabla idącego z gniazd?
  • Poziom 4  
    Kino domowe firmy SONY. Nie wiem co jest w ścianie. Wszystko pięknie działało. Montował to elektryk 7 lat temu.
  • Sklep HeluKabel

• Poziom 43  
    Pytałem jakie kable wychodzą ze ściany - pokaż je, przy okazji rozbierz gniazdo i daj zdjęcie wnętrza.
  • Poziom 4  
    Ojej, ja nie umiem rozebrać gniazda. Na drugim końcu, gdzie wychodzą wtyki do dvd, są takie cienkie kable jak te, które wystają z kolumn.

• Poziom 43  
    Kable z wtykami oznaczyli jakoś na końcu jak te wystające z głośników?
  • Poziom 4  
    Tak, one mają kolory zgodne z kolorami na odtwarzaczu. To wiem, jak pospinać. Nie wiem, jak te kabelki z kolumn wpiąć do gniazda. W kazdej parze kabli jeden jest czarny. Czy to + czy -? Muszę rozebrac gniazdo,zeby je połączyć?

• Poziom 43  
    Nie pytam o wtyczki a kabel który z nich wychodzi - na końcu ma jakąś taśmę nalepioną czy cokolwiek innego?
  • Poziom 43  
    papila86 napisał:
    W kazdej parze kabli jeden jest czarny. Czy to + czy -? Muszę rozebrac gniazdo,zeby je połączyć?

Najpewniej tak jest, że żyły z czarną koszulką to +. Nawet jak by się okazało (choć raczej wątpię) że jest to -, to nic się nie stanie ani kolumnom, ani wzmacniaczowi kina i bez problemu można to zmienić, jeśli przy odsłuchu okaże się, że kino nie gra tak jak przedtem.
    Nie ma potrzeby rozbierać gniazdek, bo terminale są oznaczone + i -.

Pozdrawiam.

• Poziom 43  
    DjMapet napisał:
    Nie ma potrzeby rozbierać gniazdek, bo terminale są oznaczone + i -.

Wiesz jak zarobili w gniazdach?
    Otwarcie i zamknięcie to trzy minuty i zrobione raz a nie później przepisanie.
  • Poziom 43  
    sosarek napisał:
    Wiesz jak zarobili w gniazdach?

Malarz pewnie gniazd nie demontował, a jak pisze @papila86
    papila86 napisał:
    Montował to elektryk 7 lat temu.

i
    papila86 napisał:
    Wszystko pięknie działało

...a nawet jak by było podłączone odwrotnie, to:
    DjMapet napisał:
    nic się nie stanie ani kolumnom, ani wzmacniaczowi kina i bez problemu można to zmienić, jeśli przy odsłuchu okaże się, że kino nie gra tak jak przedtem.

I wtedy można podłączyć odwrotnie.

sosarek napisał:
    Otwarcie i zamknięcie to trzy minuty i zrobione raz a nie później przepisanie.

Rozumiem że Ty czy ja od zera zrobilibyśmy to bez problemów, ale @papila86 nie jest fachowcem, więc ma obawy przed demontowaniem gniazd i myślę że łatwiej jej będzie przepiąć kable, niż rozbierać gniazda i sprawdzać, czy kable w ścianie są dobrze podłączone do terminali :-)

Pozdrawiam.
  • Poziom 4  
    Bardzo dziękuję za tyle odpowiedzi! Dokładnie nie jestem fachowcem... chciałam z powrotem podłączyć kino domowe. Nie pomyślałam, ze malarze tego nie zrobią. Przy odbiorze mnie nie było, a z podłączeniem zostałam sama. Więc szukałam tutaj odpowiedzi. Czyli, żyłkę z czarną koszulką podpinam do +. Jeszcze moje ostatnie pytanie, jak te kable tam wpiąć? Wie ktoś, jak się takie gniazda prawidłowo nazywają? To poszukam film na jutub, jak te kable wpiąć.
    Pozdrawiam!!!!

• Poziom 43  
    Odkręć jedną z "nakrętek" i sprawdź czy jest otwór do włożenia przewodu, jeśli nie odkręcasz trochę, kabel(odizolowany) wyginasz w kształcie U, zakładasz na gwint i dokręcasz.
  • Poziom 43  
    papila86 napisał:
    jak te kable tam wpiąć?

Jak to jest taki terminal jak myślę, to kręcisz w lewo tą metalową tulejką do momentu, aż za nią odsłoni się w trzpieniu (na który nakręcona jest ta tulejka) poprzeczny otwór, wkładasz w niego żyłę kabla a następnie wkręcasz tulejkę do momentu, aż zablokuje kabel w otworze.
    Uwaga! Pozor! Wnimanie! Achtung! Zwróć uwagę na to, by po zamontowaniu kabla w terminalu, żyła plusowa, nie stykała się z żyłą minusową. To ważne!

papila86 napisał:
    Wie ktoś, jak się takie gniazda prawidłowo nazywają?

Terminal głośnikowy, naścienny lub gniazdo głośnikowe naścienne.

papila86 napisał:
    To poszukam film na jutub, jak te kable wpiąć.

Próbowałem trochę szukać, ale nie znalazłem. Może tobie się uda. :-)

• Poziom 43  
    Co prawda w głośniku ale zasada taka sama
    https://www.youtube.com/watch?v=D-g-MPzpQqc
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Ooo właśnie o to chodziło.
    Kolega @sosarek to lepszy poszukiwacz jutubowy ode mnie! :-)

Pozdrawiam.
  • Pomocny post

Poziom 43  
    @DjMapet Wystarczyło wpisać "terminal speaker connector" ;)
  • Poziom 4  
    Jesteście genialni! Serdecznie dziękuję za pomoc! Wszystkie głośniki grają! Bardzo bardzo bardzo dziękuję :):):):) pozdrawiam,
    Patrycja
  • Poziom 4  
    Jesteście genialni! Serdecznie dziękuję za pomoc! Wszystkie głośniki grają! Bardzo bardzo bardzo dziękuję :):):):) pozdrawiam,
    Patrycja

Dodano po 1 [minuty]:

Połączyłam kolumny w taki sposób, jaki polecili koledzy na forum.