Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz dioraws442 - Żarówki podświetlenia panelu

02 Gru 2019 07:26 249 14
  • Poziom 3  
    Witam wymieniłem żarówki na głównym panelu12v i mi się przepalily czy jak zamatuje 15v to się już nieprzepala i czy są też jakieś kolory tych żarówek czy tylko biale
  • PCBway
  • Poziom 35  
    W oryginale tam montowane były żarówki 27V. Teraz trudno dostępne. Pomyśl o podmianie na diody LED.
  • PCBway
  • Poziom 3  
    Ok dzięki wielkie a z tymi diodami Led to nie zabardzo wiem jak do tego się zabrać mógłbyś coś mi podpowiedzieć
  • Poziom 35  
    Rozwiązań jest wiele. Najprostsze, to do jednej nogi LED (LED 3 lub 5 mm) przylutować rezystor 15-20 kΩ. Następnie drugi koniec rezystora i drugą nogę LED podłączyć w miejsce wymontowanej żarówki (najlepiej od oprawki odlutować przewody i przylutować je do "modułu" LED-rezystor).
  • Poziom 23  
    @Gienek, nie zapomnij że żarówki od podświetlania panelu, zasilane są napięciem przemiennym.
  • Poziom 35  
    Tak, kolega REMUR. sprowadził mnie na ziemię. Dzięki. Faktycznie, to jest zasilanie napięciem naprzemiennym, dlatego bez diody prostowniczej się nie obejdzie.
    Można włączyć ją w szereg z LED (plus rezystor) lub w celu ograniczenia napięcia wstecznego - diodę prostowniczą podłączyć równolegle do LED ale łącząc katodę diody z anodą LED i anodę diody z katodą LED.
  • Poziom 23  
    Ciekawym rozwiązaniem i bardziej eleganckie, jest zastosowanie gotowej diody z gwintem E10, zasilanej napięciem przemiennym. Należy tylko skorygować prąd diody, we wzmacniaczu w szereg z żarówką zastosowano rezystor 130 omów, i ten może okazać się za mały.

• Poziom 9  
    Miałem ten sam problem. Zastosowałem żarówki 24 V 30 mA - pasują do oprawek w tym wzmacniaczu. Nie grzeją się tak bardzo i nie przepalają, są dostępne w sprzedaży.
  • Poziom 27  
    Podłącz dwie szeregowo i pi kłopocie

Dodano po 43 [sekundy]:

Miało być po kłopocie
  • Poziom 3  
    Witam serdecznie a mam pytanie który z rezystorow odpowiada za dźwięk w wzmacniaczu Diora ws 442 bo jak daje głośniej to strasznie się dusi dźwięk i niewiem który rezystor wymienić
  • Poziom 21  
    Nie pamiętam konstrukcji, ale coś mi się zdaje ze jak w każdym wzmacniaczu/ przedwzmacniaczu.. Prawie wszystkie "rezystory, odpowiadają za dźwięk"..;) Co znaczy "strasznie się dusi"? Obydwa kanały? Przester?
  • Poziom 3  
    Charczy jak daje głośniej i żarówki z podświetlenia przedniego panelu się niepala mimo że zostały wymienione na nowe
  • Poziom 17  
    Fabrycznie były montowane żarówki R5 24-30V 30mA POLAMP (od wielu lat są one nieprodukowane), napięcie na żarówce to ok. 24-31V - napięcie w sieci 220-240V
    Na popularnym portalu akcyjnym / w niektórych sklepach elektronicznych są dostępne R5 24V 30mA. Tutaj mała uwaga, dosyć często nieuczciwi handlowcy przebijają cyferki z 1,2W na 30mA tak więc po zakupie warto dokonać pomiaru.

Przed montażem żarówek na 24V lub oryginalnych będzie trzeba zmienić wartości rezystorów R739 i R740 (PCB wskaźnika mocy)

Ewis102 napisał:
    Charczy jak daje głośniej i żarówki z podświetlenia przedniego panelu się niepala mimo że zostały wymienione na nowe

Przed wymianą żarówek wzmacniacz działał prawidłowo?
  • Poziom 3  
    Jak go dostałem to tak charcza sprawia takie wrażenie jak by glosniki były zatarte ale głośniki są ok
  • Poziom 35  
    Lepiej sprawdź czy na wyjściu nie pojawia się stałe napięcie (odłącz głośniki), bo to wygląda na uszkodzenie końcówki mocy - pierwszy krok do wykończenia głośników.