Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogranicznik amplitudy sygnału.

02 Gru 2019 10:32 129 3
  • Poziom 8  
    Ogranicznik amplitudy sygnału. Witam. Potrzebuję zaprojektować ogranicznk amplitudy sygnału przemiennego( sinusoidalny, prostokątny, trójkątny ...) pochodzącego z generatora sygnału w zakresie 20-20kHz, amplituda na wyjściu generatora wynosi 5V najlepiej żeby taki ogranicznik miał regulacje amplitudy w zakresie 0-0,75V , ale nie jest to warunek konieczny-generator ma regulację amplitudy.
    Warunkiem koniecznym jest zabezpieczenie ogranicznika w ten sposób aby w przypadku podania amplitudy większej od 5V na wyjściu ogranicznika amplituda nie przekroczyła 0,75V , kolejnym warunkiem jest to aby ogranicznik nie "obcinał" amplitudy.
    Wymyśliłem że mogę zbudować taki prosty układ dzielnika napięcia wraz z "zabezpieczeniem" na diodach które nie pozwolą przekroczyć napięcia około 0,75 , ale niestety w przypadku podania napięcia powyżej 5V na wejście układu, szczyty amplitudy zostają obcięte. Proszę o podsunięcie pomysłów jak mogę rozwiązać ten problem, myślałem o wzmacniaczu operacyjnym ale nie wiem jak do tego podejść.
  • Poziom 38  
    Witam,
    Interesuje cię regulowany tłumik. Podejść jest kilka. Do nauki może rozważ coś takiego:
    - tłumik stały powiedzmy 10:1 czyli masz 0.5 V,
    - wzmacniacz o regulowanym wzmocnieniu sterowany z wyjścia
    - układ ARW (lub AGC) do wzmacniacza powyżej, czyli sprawdza poziom sygnału na wyjściu i daje sygnał zwrotny (przeważnie napięciowy) do wzmacniacza o regulowanym wzmocnieniu.
    Przykładowe uklłady: wzmacniacz operacyjny z tranzystorem polowym - VCA stosowany w syntezatorach czy układ ARW stosowany w dawnych magnetofonach. Układ należałoby nieco zmodyfikować, abyś miał tę regulację 0-0.75V, bo sam będzie wykrywał tylko przekroczenie 0.75 V, a przy niższych sygnałach będzie je podbijał.
    Pozdrawiam
  • Specjalista elektronik
    ARW (AGC po angielsku) da taki skutek, że przy regulacji amplitudy z generatora powyżej 5V amplituda na wyjściu będzie stała - np. generator daje 10V, na wyjściu jest 0.75V, zmniejszamy amplitudę generatora do 5V, na wyjściu wciąż jest tyle samo. Poza tym, ARW musi działać z opóźnieniem (może ono być małe) - przy nagłym wzroście amplitudy z generatora napięcie na wyjściu albo przekroczy 0.75V, albo będzie zdeformowane przez obcięcie.