Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niedrożna instalacja CO - zbiornik wyrównawczy może być przyczyną

02 Gru 2019 10:40 207 13
  • Poziom 3  
    Cześć, na wstępie chciałbym zaznaczyć że nie mam za dużej wiedzy w temacie i robię co mogę by działało. :)
    Mianowicie, jakiś czas temu założyłem do instalacji CO w moim domu naczynie wyrównawcze (jak na zdjęciu). Naczynie stało nieużywane w suchym miejscu kilkanaście lat. Niedawno zauważyłem że woda z naczynia przestała spływać jak i wracać do niego z instalacji. Skutkuje to tym że coraz łatwiej zaczynają się zapowietrzać grzejniki. To co zbudowałem rozkręciłem - w wężykach rzeczywiście zebrał się rdzawy osad który usunąłem, lecz to nie pomogło. Musiał powstać inny zator w głębi instalacji. Pytanie jak go usunąć, rozpuścić?
    Zauważyłem w tym wątku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1257533.html
    że sugeruje się użycie środka Fernox.
    Czy są inne alternatywy?
    Co jeszcze można z tym zrobić?
    Sama instalacja jest zrobiona z klejonych rur PVC z elementami stalowymi przy samym kotle.
    Niedrożna instalacja CO - zbiornik wyrównawczy może być przyczyną

Za wszelkie sugestie po stokroć dziękuje.
  • Poziom 42  
    Jakie są rury, do których jest podłączone naczynie - średnica? Takie cienkie wężyki nie nadają się do podłączenia naczynia.
  • Poziom 3  
    Węże to są te standardowe do łazienek itp, gwint 1/2", wiem że lepiej by miały wewnętrzną średnice większą, ale do tej pory nie było z tym problemów. Nie wiem czemu przyłącze nie zostało podniesione gdy była robiona wylewka i widać na zdjęciu że do rurek pcv jest przyłączone po kawałku zwykłego węża ogrodowego. Wiem że totalna prowizorka, ale na swoją obronę powiem że nie ja to zrobiłem. To co by było dobre do udrożnienia instalacji?
  • Poziom 42  
    Verathus napisał:
    Nie wiem czemu przyłącze nie zostało podniesione gdy byłą robiona wylewka i widać na zdjęciu ze do rurek pcv jest przyłączone po kawałku zwykłego węża ogrodowego. Wiem że totalna prowizorka, ale na swoją obronę powiem że nie ja to zrobiłem.
    Ale to Twój dom, czy mieszkanie, więc jeśli coś nie jest tak zrobione, jak powinno być, to doprowadź to do stanu prawidłowego.
    Verathus napisał:
    Węże to są te standardowe do łazienek itp, gwint 1/2"
    Do łazienek, może są odpowiednie, ale do naczynia wyrównawczego, to na pewno nie! W tym momencie bardziej interesują mnie rury.
  • Poziom 3  
    Rury w samej instalacji mają cal.
  • Poziom 42  
    Verathus napisał:
    Rury w samej instalacji mają cal.
    I te wychodzące z wylewki też?
  • Poziom 3  
    Tak, a jakie to ma znaczenie?
  • Poziom 42  
    Verathus napisał:
    Tak, a jakie to ma znaczenie?
    Ma, bo do naczynia ma iść rura calowa i jak najmniej zakrętów.
  • Poziom 3  
    Zgodzę się że powinny być większe, ale nadal nie rozwiązuje to problemu czym i jak udrożnić samą instalacje, bo zator się zrobił gdzieś w głębi.
  • Poziom 42  
    Gdyby było odpowiednio podpięte naczynie do zatoru by nie doszło.
    Verathus napisał:
    ale nadal nie rozwiązuje to problemy czym i jak udrożnić samą instalacje, bo zator się zrobił gdzieś w głębi.
    I tu znowu można doszukiwać się wielu pytań, np jakimi rurami zrobione, stalowymi ? jak łączone spawane, gwintowane ?
  • Poziom 3  
    Z czego jest instalacja napisałem w pierwszym poście. Z klejonych rur PCV, elementy stalowe są przy samym piecu.
  • Poziom 42  
    No cóż, nie chciało mi się sprawdzać wszystkich postów. Zastanawiała mnie ta rdza i dlatego sugestia o rurach stalowych.
    Prawdopodobna przyczyna zatkania, to zły zgrzew, na siłę wepchany trójnik, lub kolano i w efekcie mały otwór, który z czasem zatkał się osadami z wody, kamienia, rdzy np. z kotła.
  • Poziom 3  
    Ponad 10 lat nie było problemów. Chcę wiedzieć jak ten problem mogę rozwiązać.
  • Poziom 42  
    Verathus napisał:
    jakiś czas temu założyłem do instalacji CO w moim domu naczynie wyrównawcze
    Czyli kiedy ? Zakładam, że przed tym sezonem grzewczym i że przyczyną zatkania jest rdza, która była w tym naczyniu.
    Trzeba odkręcić naczynie i spróbować np. drutem wejść do rury, która zasila naczynie, a także tej drugiej, nie wiem, czy to jest przelew, czy odpowietrzenie instalacji.