Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Okap Tolfesz OK-6 Linea Glass - 53dB zamiast 44

02 Gru 2019 11:09 42 1
  • Poziom 16  
    Nie wiem czy dobry dział jeśli nie proszę o przesuniecie tematu. Sprawa jest następująca:
    Kupiłem okap kuchenny podszafkowy model Tolfesz OK-6 Linea Glass, główne parametry wyboru to aby był w miare cichy i estetyczny. Do estetyki nie mam zastrzeżeń jest ok, jednak głośność na pewno nie jest taka jak deklarowana przez producenta. Wg danych producenta na I bieg minimalna głośność powinna wynosić 44dB, (44 to tyle ile ma standardowa zmywarka do naczyń, albo kiepska lodówka...).

Zmierzyłem ilość dB okapu na najniższym biegu - aplikacja do telefonu (wiem że to nie narzędzie pomiarowe, ale zawsze coś). Z pomiaru wynika że na najniższym biegu okap ma ok 53-55dB, na wyższych dochodzi do 65-70dB. Informacyjnie dodam że okap pracuje podpięty do wentylacji, rura wylotowa ma średnicę 125mm - plastik, nie spiro, okap jest zabudowań w szafce. Głośność mierzę nad płytą grzejną, lub na wysokości głowy użytkownika - +- ten sam wynik. Co z tym zrobić, okap świeżo zamontowany na gwarancji.
  • Poziom 32  
    Warunki pomiaru głośności okapów kuchennych definiuje norma PN-EN 61591. Firma Toflesz ani na swojej stronie ani w instrukcji okapu nie podaje czy zmierzone wartości głośności były uzyskane w warunkach przewidzianych tą normą ani też nie podaje warunków pomiaru. Okapy mogą pracować jako wyciąg lub pochłaniacz a firma nie różnicuje głośności pracy w zależności od typu instalacji. Im mniejsza średnica kanału wylotowego tym głośniejsza praca, a producent podaje te średnice jako 120 lub 150 mm znów bez różnicowania głośności.
    Zobacz strony:
    :arrow: Link
    :arrow: Link
    Piszesz o swoich pomiarach telefonem i jak sam słusznie zauważasz "wiem że to nie narzędzie pomiarowe". Pomiar zależy od właściwości mikrofonu w telefonie. Czy po zainstalowaniu aplikacji do pomiaru próbowałeś choćby w sposób przybliżony skalibrować tak uzyskany przyrząd pomiarowy? Czy mierzyłeś w warunkach zalecanych wspomnianą normą (bo jak mierzył producent nie wiemy), lub przynajmniej w w przybliżeniu z nią zgodnych (np. odległość od źródła dźwięku, najczęściej jest to 1m). Nie znam treści powyższej normy ale chyba pomiary powinny być prowadzone w komorze bezechowej. Jak na twoje pomiary wpływał poziom hałasu w pomieszczeniu?
    Pytasz "co z tym zrobić"? Chyba przyjdzie przyzwyczaić się :cry: . A poza tym poczytaj w internecie na temat dostępnych i realnych sposobów wyciszenia okapu (większa średnica kanału wylotowego, izolacja dźwiękowa rury wylotowej, poprawny montaż do szafki itp.). Obawiam się że w świetle tego co napisałem o twoich pomiarach głośności i tego co podał producent raczej marne są szanse na reklamowanie okapu na niezgodność z deklarowanymi parametrami.