Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mocna maszyna do biura - co kupić

02 Gru 2019 11:13 93 5
  • Poziom 27  
    Witam,
    kilkanaście lat temu ja udzielałem porad, teraz wypadłem z obiegu.
    Obecnie używam laptopa HP Pavilion 15-cb012na:
    - procesor i7-7700HQ @ 2.80GHz
    - chipset Intel® HM175
    - RAM 16 GB DDR4-2133 SDRAM (2 x 8 GB)
    - GeForce GTX 1050 (4 GB GDDR5 dedicated)
    - 256GB SSD (system)
    W poszukiwaniu miejsca na blacie kupiłem zewnętrzny monitor Asus Zenscreen (Display port) oraz klawiaturę na BT, więc teraz laptop leży z boku i w sumie mogę go zastąpić stacjonarnym PC.
    Chcę zbudować maszynę lepszą od laptopa. Zależy mi na szybkości pracy w biurze (szybkość otwierania programów, kopiowania plików). Zazwyczaj mam kilka dokumentów w Excel, Word i kilkanaście kart w przeglądarce. Nie gram wcale, jednak czasem montuję jakiś film w 4k na YT oraz oglądam filmy w 4k (z kamery). Przy filmach 4k mój laptop się dziwnie tnie na początku filmu.
    Najbardziej pasowałoby mi kupić gotowy zestaw. Nie mam problemu ze złożeniem samemu jednak trochę przeraża mnie szukanie i zamawianie poszczególnych komponentów, chyba, że znajdę wszystko w jednym miejscu tu w UK.
    Na roboczo złożyłem zestaw w jednym ze sklepów w UK, proszę Was o opinię:

Case NZXT H500 MID-TOWER GAMING CASE (WHITE)
    Processor (CPU) Intel® CoreTM i7 Eight Core Processor i7-9700K (3.6GHz) 12MB Cache
    Motherboard Gigabyte Z390 UD: ATX, LG1151, USB 3.1, SATA 6GBs - RGB Ready
    Memory (RAM) 16GB Corsair VENGEANCE DDR4 3000MHz (2 x 8GB)
    Graphics Card 6GB NVIDIA GEFORCE GTX 1660 - HDMI, DP - GeForce GTX VR Ready!
    1st Storage Drive 1TB SEAGATE BARRACUDA 2.5" SSD, (upto 560MB/sR | 540MB/sW)
    1st M.2 SSD Drive 512GB INTEL® 760p M.2 NVMe PCIe SSD (upto 3230MB/sR | 1625MB/sW)
    DVD/BLU-RAY Drive NOT REQUIRED
    Power Supply CORSAIR 450W VS SERIESTM VS-450 POWER SUPPLY
    Processor Cooling PCS FrostFlow 120 Series RGB High Performance Liquid Cooler
    Sound Card ONBOARD 6 CHANNEL (5.1) HIGH DEF AUDIO (AS STANDARD)
    Wireless/Wired Networking 10/100/1000 GIGABIT LAN PORT (Wi-Fi NOT INCLUDED)
    USB/Thunderbolt Options MIN. 2 x USB 3.0 & 2 x USB 2.0 PORTS @ BACK PANEL + MIN. 2 FRONT PORTS
    Operating System Windows 10 Professional 64 Bit - inc. Single Licence

Za powyższy zestaw chcą £1300 brutto (ok 6500 PLN). Czy to dobra cena, czy kupując poszczególne podzespoły mogę zaoszczędzić 20% tej ceny?

Procesor chyba jest najlepszy żeby nie inwestować w i9.
    Absolutnie nie mam pojęcia co do płyty głównej. Zależy mi na dużej ilości portów USB ale i tak większość urządzeń mam podłączone do huba USB.
    Kartę graficzną wziąłbym pewnie słabszą, jednak monitor który właśnie kupiłem podłącza się pod USB-C Display Port, więc muszę mieć takie wyjście (chyba, że to dodatkowe £200 to ewentualnie mogę ten monitor podłączyć pod zwykłe USB 3.0, podobno też się da).
    M2 SSD wybrałem najdroższy, bo zależy mi na szybkiej pracy systemu.

Acha, często korzystam z VMWare workstation, który chyba wykorzystuje jakąś technologię Intela jeśli to ma znaczenie.

Z góry dziękuję za pomoc.
  • Pomocny post

Poziom 42  
    Zestaw straszny. Warty może 5000, choć i tak bym tyle nie dał.

https://www.morele.net/inventory/info/b919f4f5/
    Coś w tym stylu, jeśli jakiejś części nie będzie to pisz.
    Kartę możesz wziąć jakąkolwiek z USB C, pewnie od 1660 w górę, to nowe złącze w kartach.
    Z forów wynika, że Ryzen współpracuje z tym programem.
    https://communities.vmware.com/thread/609856

Mogę zaproponować też na Intelu, ale 9700K do biura ZDECYDOWANIE nie jest potrzebny, szczególnie na tak beznadziejnej płycie.
  • Poziom 27  
    Dzięki Tomequ123.
    Kiedyś była walka Intel vs AMD, ja sam doradzałem i sprzedawałem AMD bo były tańsze a wydajnościowo podobne, jednak od kilkunastu lat używam tylko Intel.
    Czy jest jakaś różnica czy teraz to już tylko kwestia gustu?
  • Pomocny post

Poziom 42  
    AMD obecnie bardziej opłacalne.

Parę lat temu AMD to był syf, jakieś FM2, AM2, AM3, straszne procesory na te podstawki. Intel wygrywał i w grach i programach użytkowych.

W trochę wyższej cenie i podobnej wydajności na Intelu to jakiś 9600K na promocji (bo za 950 zł zupełnie nie opłaca się brać), do tego płyta droższa o 150 zł od B450M Mortar, reszta może zostać taka sama.
  • Poziom 27  
    Tomequ123 napisał:
    Mogę zaproponować też na Intelu, ale 9700K do biura ZDECYDOWANIE nie jest potrzebny.

Z przyzwyczajenia jednak wolę Intel, choć wezmę pod uwagę AMD.
    Do biura może nie jest potrzebny, ale jak mówiłem, montuję czasem filmy 4K.
    Inna sprawa, chciałbym mieć też zapas "mocy" na wszelki wypadek za który jestem w stanie zapłacić extra 500-1000zł.
  • Pomocny post

Poziom 42  
    Jeśli filmy w 4K to render, więc 16 wątków Ryzena sprawdzi się dużo lepiej niż 8 Intel 9700K.
    Można nawet wziąć 32GB RAM.