Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karta WiFi TP-LINK Archer T2UH - Net z Orange 300 Mb/s a rzeczywista przepustowo

02 Gru 2019 14:46 138 4
  • Poziom 2  
    Cześć, mam problem z szybkością neta z Orange. W umowie mam 300 Mb/s a rzeczywisty max jaki udało mi się osiągnąć to 180 Mb/s.
    Mam FanBoxa 2.0.
    Karta WiFi to TP-LINK T2UH V1 (sterowniki zaktualizowałem do najnowszych).
    Na kablu leci pięknie 300 Mb/s.

Sprawdziłem ustawienia swojej sieci i FanBoxa i wygląda na to, że jest ok:
    Karta WiFi TP-LINK Archer T2UH - Net z Orange 300 Mb/s a rzeczywista przepustowo

Gdzie może leżeć problem?
  • Pomocny dla użytkowników
    Karta TP-LINK T2UH V1 nie jest w stanie osiągnąć większej prędkości jak około 200Mb/s. Zresztą sam FunBox 2.0 na WIFi ac (5GHz) ma teoretyczną maksymalną przepustowość równą 450Mb/s, z czego maksymalnie 225Mb/s możesz osiągnąć.
  • Poziom 2  
    To jak to jest, że TP-LINK w specyfikacji karty podaje takie wartości?
  • Pomocny dla użytkowników
    Wszystko się zgadza. Problem w tym, że jest to prędkość "w dwie strony". Razem wysyłanie i odbieranie danych. Jest to prędkość teoretyczna, wynikająca z zastosowanych rozwiązań technicznych. Jeśli chcesz określić maksymalną TEORETYCZNĄ prędkość, którą możesz osiągnąć, to zawsze dzielisz tą wartość przez 2. Prędkość rzeczywista zależy od wielu czynników, ale w praktyce przy transferze ciągłym blisko routera jesteś w stanie osiągnąć wartości jeszcze o około 10% niższe niż wyliczona prędkość. Osiągnięta prędkość zależy też oczywiście od możliwości routera/access pointa.
  • Poziom 26  
    Jak na taki osbie adapter bez obsługi MIMO to bardzo dobry wynik. I więcej nie będzie.
    Funbox 2.0 nominalnie ma do 1300Mbps, 450 to miał Livebox 3.0.
    Fakrycznie FB2 może podciągnąć w okolice 300Mbps (prędzej koło 250). Nie da rady na adapterze bez MIMO (takim jak T2U), a na lepszej karcie więcej nie będzie bo w Funboxie 2.0 procesor jest za słaby. Funbox 3.0 ma dużo lepszą wydajność.
    Prędkość nie dzieli się równo na pół. Zasoby są wspólne dla uplink i downlink są wspólne, ale są zajmowane według potrzeb, nie ma tam sztywnego podziału.
    Prędkość WiFi, np. 433Mbps to prędkość ciągłego strumienia danych użytkownika. Taka sytuacja nie ma prawa zaistnieć w rzeczywistości, gdyż dane użytkownika podzielone są na pakiety.
    Pakiety mają nagłówki (wysyłane wolniej) - strata.
    Pomiędzy pakietami są odstępy - strata.
    Nie wszystkie pakiety przenoszą dane użytkownika - strata.
    Plus parę pomniejszych pomniejszaczy.
    Oczywiście powyższe przy założeniu, że sygnał jest na tyle dobry, by załączyć najlepsze opcje transmisji. Przy słabszym sygnale trzeba zwiększać udział kodu korekcyjnego i użyć prostszych modulacji.