Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja 10kW na inwerterze Fronius Symo 8.2-3-M to 10kW czy 8,2kW?

02 Gru 2019 17:08 1881 100
  • Poziom 12  
    Zamówiłem instalację zestawu fotowoltaicznego 10kW ze zgłoszeniem do ENEA. Z informacji o przyjęciu zgłoszenia, okazało się, że instalacja ma moc 8,2kW. Instalujący założyli falownik tej mocy.
    Tylko moc paneli wynosi 10kW.
    Reklamować?
    Czy jest to instalacja 10 kW ?
    Zadzwoniłem do firmy instalującej. Oni uważają, że to instalacja 10kW. Według ENEA nie, skoro inwerter ma moc 8,2kW. Z informacji katalogowych wynika że można go przewymiarować. Kto ma rację?
  • Poziom 23  
    Inwerter ma zapas mocy czyli instalacja będzie produkować więcej niż na falowniku. Zakład energetyczny powinien brać moc paneli 10kW, tak jest w PGE.
  • Poziom 7  
    Inwerter nie wyprodukuje więcej niż 8,2 kW. choćby 20 kW w panelach miał. Ja mam w panelach 6,1, Froniusa 5.0 kW i więcej niż 5000W nie wypuści. ale ZE rzeczywiście liczą moc paneli a nie falownika. To że przewymiarujesz nie znaczy że falownik wyprodukuje więcej. W pochmurne dni będzie więcej prądu z PV z 20 niż z 16.
  • Poziom 12  
    Właśnie o to mi chodzi. Według mnie nie jest to instalacja 10kW, ponieważ nigdy pełnej mocy z paneli do sieci nie oddam. Uważam, że powinienem o tym zostać poinformowany przed zakupem przez sprzedawcę.
  • Poziom 7  
    Niestety ZE liczą moc paneli a nie falownika. Tauron tez tak ma, ale mogłeś zgłosić 8,2 kW. Nikt z ZE nie będzie tabliczek sprawdzał na panelu i liczył ich na dachu 😀
  • Poziom 31  
    A jakbyś miał falownik 12kW to uważasz, że instalacja by miała 12kW ? dlatego liczy się moc generatora czyli paneli anie falownika, bo nie falownik generuje energie lecz panele.

Pozdr
  • Poziom 7  
    tomaszbo napisał:

Czy jest to instalacja 10 kW ?
    Zadzwoniłem do firmy instalującej ,oni uważają że to instalacja 10kW . Według ENEA nie , skoro inwerter ma moc 8,2kW. Z informacji katalogowych wynika że można go przewymiarować . Kto ma rację ?

Uważam że nie masz instalacji 10kW. Jeśli ktoś robił Ci wyliczenia dla produkcji i zapotrzebowania i zapotrzebowanie masz ok 10 kW to ta instalacja nie pokryje Twoich potrzeb. Z drugiej strony falownik dobrany prawidłowo do 10 kW paneli. Chyba po prostu nie dogadaleś się z wykonawcą

Dodano po 3 [minuty]:

Slawek K. napisał:
    A jakbyś miał falownik 12kW to uważasz, że instalacja by miała 12kW ? dlatego liczy się moc generatora czyli paneli anie falownika, bo nie falownik generuje energie lecz panele.

Pozdr

Jakby miał falownik 12 kW to stosowne było by położenie 14 kW na dachu żeby falownik pracował możliwie pełna mocą. Gdyby miał falownik 12 kW a w panelach 10 kW to max moc była by 10kW. Dla mnie powinno się w zgłoszeniu patrzeć na rzeczywiste moce użytych podzespołów.
  • Poziom 12  
    Nie zostałem o tym poinformowany. Dlatego uważam, że to oszustwo. Z tego co widzę na znanym portalu często spotykana. Oferuje się instalacje o mocy niby 10kW przy czym inwerter jest 8,2. Miałoby to sens przy instalacji wschód zachód. Moja akurat jest południowa i pełna moc byłaby wykorzystywana.

Dodano po 2 [minuty]:

Czy zna ktoś rzeczoznawcę którzy byłby w stanie wyrazić konkretną opinię która byłaby wiążąca dla wykonawcy ewentualnie sądu?
  • Poziom 31  
    Kolego, myślę, że nie do końca masz rację. Jeżeli ułożenie instalacji względem słońca jest optymalne, to rocznie jesteś w stanie wyprodukować ~1000kWh/1kWp czyli 10000kWh z całej instalacji. to, że masz falownik 8.2kW nie oznacza, że wyprodukujesz tylko 8200kWh rocznie, przypadki gdy osiągniesz pełną moc z instalacji i falownik obetnie do tych 8,2kW będzie niewiele, gdyż w lecie spada wydajność paneli wraz ze wzrostem temperatury pomimo, że słońce mocno świeci.
    Kwestia czego oczekiwałeś, i jakiej produkcji kWh sie spodziewałeś w trakcie roku.

Pozdr
  • Poziom 7  
    tomaszbo napisał:
    Nie zostałem o tym poinformowany . Dlatego uważam że to oszustwo . Z tego co widzę na znanym portalu często spotykana . Oferuje się instalacje o mocy niby 10kw przy czym inwerter jest 8,2 . Miałoby to sens przy instalacji wschód zachód . Moja akurat jest południowa i pełna moc byłaby wykorzystywana .

Dodano po 2 [minuty]:

Czy zna ktoś rzeczoznawcę którzy byłby w stanie wyrazić konkretną opinię która byłaby wiążąca dla wykonawcy ewentualnie sądu ?

nie nazwałbym tego oszustwem. wszyscy monterzy uważają moc instalacji za moc w panelach a nie w falowniku. każda oferta jaką miałem mówiła o mocy paneli. Ty po prostu nie dogadales się z wykonawcą. co masz w umowie?
  • Poziom 12  
    Instalacje o mocy 10kW
  • Poziom 7  
    tomaszbo napisał:
    Instalacje o mocy 10kW

A nie pisze nic o panelach, jakie, ile? Jaki falownik?
  • Poziom 12  
    Jest tylko informacja o ilości paneli i mocy o falowniku nie ma żadnej

Dodano po 46 [minuty]:

Slawek K. napisał:

Pozdr

Jesteś świadomy tego że panele wytwarzają energię ,dlatego wiem że mimo wytworzenie 10kW z paneli do sieci zostanie oddane tylko 8,2kW . Reszta zostanie zmarnowana, inwerterj jej nie zmagazynuje i nie odda później kiedy z paneli będzie mniej .
  • Poziom 16  
    10kW paneli to masz katalogowo przy STC
    zobacz ile będą miały w NOCT

Praktycznie np instalacja w panelach 7kW falownik 6kW i kilka razy w roku przez krótki czas dawały więcej niż 6kW
    Strata pomijalne mała.
  • Poziom 12  
    Jednak strata nie zysk . Uważasz ze inwerter 10kW generowałby większe straty ?
  • Poziom 16  
    Słoneczny , zimny dzień idealny do produkcji PV,
    max co na szybko znalazłem.

Takich "strat" u mnie było kilka-kilkanascie na cały rok
    Strzelam 10kWh weźmy nawet 30kWh
    Instalacja w tym roku wyprodukowała ok 7590kWh
    % straty???
    Przelicz stratę na kasę i różnice w cenie falowników.
  • Poziom 12  
    Ponawiam pytanie czy inwerter 10kW będzie generował większe straty? Bo różnica w cenie jak dla mnie żadna 1% ceny całej instalacji.

Podam przykład z innej beczki. Kupujesz autko elektryczne. Sprzedawca zachwala wyposażenie. Pytam o zasięg.
    Wtedy okazuje się, że jak wyłączę to całe wyposażenie, to przejadę 200km. Po co mam je kupować skoro mam nie używać?

Sprzedawca fotowoltaiki wylicza, że w ciągu roku instalacja 10kW wyprodukuje 10MWh z inwerterem 8,2kW to już niemożliwe.

Gdyby mi sprzedawca wyjaśnił to i umożliwił wybór nie miałbym do niego żadnych pretensji. Tak niesmak pozostaje.
  • Poziom 16  
    tomaszbo napisał:
    Sprzedawca fotovoltaiki wylicza że w ciągu roku wyprodukuje instalacja 10kW wyprodukuje 10MWh z inwerterem 8,2kW to juz niemożliwe ,

Może być możliwe że twoja instalacja wyprodukuje 10MWh (nie znamy warunków i konfiguracji) z inwerterem 8,2kW.
    Zobacz wyżej 6kW inwerter a wyprodukowało 7,5MWh (grudzień pomijam).
  • Poziom 12  
    Dziękuje za przykłady . Ponawiam pytanie czy inwerter 10kW wpływa na zmniejszenie produkcji ?
  • Poziom 34  
    fronius-symo-8-2-3-m:

fronius-symo-10-0-3-m:

Jak widać różnice są niewielkie. Przy większych mocach minimalnie lepszą sprawność osiągnie dziesiątka. Natomiast przy niższych 8,2. Należy dodać, że na korzyść 10.0 działa to, że może oddawać moc powyżej 8,2kW, czego "ósemka" nie zdoła.
    W skrócie:
    do 4kW lepszy 8.2, powyżej 6kW - 10

Ogólnie jeśli różnica ceny nie jest problemem, to moim zdaniem lepsza jest wersja 10kW:

- Możliwe pełne wykorzystanie mocy paneli
    - Większe rozmiary -> lepsze chłodzenie -> dłuższa trwałość
    - Moc inwertera = mocy paneli (nie wiadomo jak producent podejdzie do ewentualnej reklamacji i jak zachowa się inwerter przy ciągłym przekraczaniu wartości znamionowej)
    - Dziwne, że wersja 8,2kW (16,4) ma większą dopuszczalną moc szczytową paneli niż wersja 10kW (15). I dla wersji 8,2 jest to 100%. U innych producentów aż takiego zapasu nie ma.
  • Poziom 12  
    Dziękuje za odpowiedzi. Rozumiem, że moja instalacja nie jest w stanie wytworzyć 10kW, ponieważ ogranicza ją moc inwertera. Potrzebowałbym jeszcze opinii biegłego żeby móc to przedstawić w sądzie. Jeśli ktoś z Państwa ma namiary na taką osobę, to z góry za nie dziękuję.
  • Poziom 34  
    tomaszbo napisał:
    Potrzebowałbym jeszcze opinii biegłego żeby móc to przedstawić w sądzie .

Wątpliwa sprawa, żeby cokolwiek się udało, w PGE uznali by tę instalację za dziesięciokilowatową, bo patrzą na moc paneli.
    Podejście ENEi jest dużo lepsze.
  • Poziom 12  
    ENEA uznała ją za 8,2kW i tego się będę trzymał.
  • Poziom 24  
    Radziłbym Ci poczytac o doborze inwertera do paneli, to co Ty masz jest zgodne z zaleceniami, inwerter sie dobiera -20% w stosunku do paneli bo one z czasem tracą moc i to jest po tą stratę dobierane. Do sądu nie masz z czym iść, każdy rzeczoznawca wyśle Cię na drzewo z tymi argumentami.
  • Poziom 12  
    Jednak chciałbym poznać opinię rzeczoznawcy. Dlatego ponawiam prośbę o mamiary,

Dodano po 4 [minuty]:

Janusz_kk napisał:
    Radziłbym Ci poczytac o doborze inwertera do paneli, to co Ty masz jest zgodne z zaleceniami, inwerter sie dobiera -20% w stosunku do paneli bo one z czasem tracą moc i to jest po tą stratę dobierane. Do sądu nie masz z czym iść, każdy rzeczoznawca wyśle Cię na drzewo z tymi argumentami.

Mnie jako użytkownika nie interesują zalecenia. Skoro zamawiałem instalację 10kW, to powinienem taką otrzymać. Jeśli zalecane jest przewymiarowanie paneli żeby mieć realne 10kW, to powinienem taką informacje otrzymać od przyjmującego moje zamówienie.
  • Poziom 34  
    Ale 10 kW paneli z 10kW falownikiem nie gwarantuje, że 10 kW osiągniesz.
  • Poziom 12  
    kosmos99 napisał:
    Ale 10 kW paneli z 10kW falownikiem nie gwarantuje, że 10 kW osiągniesz.

Nie gwarantuje ale daje taką możliwość, falownik 8,2 za to daje mi pewność że nigdy jej nie osiągnę.

Z innej beczki :

Zamawiam autko w salonie o mocy 330KM płacę za nie. Odbieram i okazuje się jak jadę na przegląd, że autko ma tylko 100KM. Jadę z reklamacją i sprzedawca tłumaczy mi, że po co mi taka moc skoro i tak z niej nie skorzystam. To według Ciebie uczciwe?
  • Poziom 34  
    Myślę, że instalatorzy dlatego tak robią, żeby mieć tańszą ofertę.
    Fronius cieszy się dobrą opinią i jest dobrze rozreklamowany, ale niestety drogi.
    Więc żeby inwestora nie odstraszać montują mniejsze.
  • Poziom 12  
    kosmos99 napisał:
    Myślę, że instalatorzy dlatego tak robią, żeby mieć tańszą ofertę.
    Fronius cieszy się dobrą opinią i jest dobrze rozreklamowany, ale niestety drogi.
    Więc żeby inwestora nie odstraszać montują mniejsze.

Nie szukałem taniej oferty tylko instalacji 10kW. Dla mnie 1% różnicy w cenie to nie problem. Problem jest w ukrywaniu zaniżenia mocy inwertera. Enea odkryła to w zgłoszeniu. Wtedy poszedłem sprawdzić i okazało się, że mam faktycznie inwerter 8,2 zamiast 10.