Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hydraulika ogrzewanie grawitacyjne+ nagrzewnica

02 Gru 2019 17:37 204 6
  • Poziom 2  

Witam. Posiadam w garażu ogrzewanie grawitacyjne, jako że wyburzyłem ścianę przez co powiększyła się kubatura pomieszczenia chciałbym dołożyć nagrzewnice oraz kilka kaloryferów w jeszcze jednym pomieszczeniu. Nagrzewnica i te kilka kaloryferów musi zostać puszczone górą,
    ponieważ przechodzą przez przejazd. Pytanie czy będzie to działać czy trzeba coś dołożyć?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    SeeWuS napisał:
    Pytanie czy będzie to działać czy trzeba coś dołożyć?
    Nie ma pewności, czy grzejniki, te w dotychczasowym układzie, będą grzały równie skutecznie jak dotychczas, bo pompki będą "zabierać" znaczną cześć ciepła do nowej instalacji.
  • Poziom 2  
    stanislaw1954 napisał:
    SeeWuS napisał:
    Pytanie czy będzie to działać czy trzeba coś dołożyć?
    Nie ma pewności, czy grzejniki, te w dotychczasowym układzie, będą grzały równie skutecznie jak dotychczas, bo pompki będą "zabierać" znaczną cześć ciepła do nowej instalacji.

To mi akurat nie przeszkadza, ponieważ nagrzewnica rozprowadzi ciepło po pomieszczeniu a grzejniki i obieg grawitacyjny ma być zaworem bezpieczeństwa w razie braku prądu. Tylko pytanie czy ten układ ma sens?

Dodano po 7 [minuty]:

Do nagrzewnicy można puścić pexem czy lepiej stalowymi rurami, bo gdzieś czytałem żeby dać stalowe?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    SeeWuS napisał:
    Tylko pytanie czy ten układ ma sens?
    Zazwyczaj pompkę stosuje się, tam, gdzie grawitacja nie zadziała, lub dla poprawienia skuteczności krążenia. Ponieważ ta doróbka, nie ma szansy pracować na grawitacji, więc siłą rzeczy trzeba wymusić obieg. Jak to będzie działało trudno na sto procent ocenić.
  • Poziom 33  
    W/g rysunku to pompa do nagrzewnicy nie jest potrzebna, natomiast tą co zasila dodatkowe grzejniki można wyregulować stosując niski bieg.
  • Poziom 42  
    zimny8 napisał:
    W/g rysunku to pompa do nagrzewnicy nie jest potrzebna
    Czy rysunek odpowiada stanowi faktycznemu?
    SeeWuS napisał:
    Nagrzewnica i te kilka kaloryferów musi zostać puszczone górą,
    ponieważ przechodzą przez przejazd.
  • Poziom 2  
    Myślę że nie warto stosować 2 pomp na zasilaniu nagrzewnicy i kaloryferów osobno - lepiej zastosować jedną na zasilaniu lub powrocie tych czarnych kolektorków wspólnie dla nich i ew. przydławić grzejniki ALE obieg wymuszony wg schematu będzie pchał wodę przez te 4 kaloryfery stare od dołu do góry w przeciwnym kierunku i jest możliwość że za mały przepływ przez kocioł będzie - ryzykowna sprawa. Lepiej dać standardowo jak w układach z wymuszeniem i grawitacją pompkę na "bajpasie" z zaworem różnicowym nad kotłem - jak padnie pompka będzie grawitacyjnie przepływać przez te 4 grzejniki