Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akcelerator AI dla Raspberry Pi oparty na Myriad X

ghost666 02 Gru 2019 21:21 534 0
 • Akcelerator AI dla Raspberry Pi oparty na Myriad X
  Firma Luxonis zaprezentowała kosztujący 99 dolarów, moduł „DepthAI”, dedykowany do zastosowań w systemach robotyki. Jest to moduł akceleratora algorytmów AI oparty na układzie Intel Myriad X. Konstrukcja obecnie dostępna na portali CrowdSupply wraz z modułem HAT dla Raspberry Pi opartym na DepthAI, przejściówką USB i płytkami wyposażonymi w RPi CM3 B+. Moduł DepthAI zapewnia wykrywanie obiektów na obrazie w czasie rzeczywistym z prędkością do 25,5 fps.

  Luxonis korzysta z finansowania poprzez Crowd Supply, aby opracować moduł akceleratora sieci neuronowej dla Raspberry Pi. Moduł oparty jest na procesorze stworzonym przez Movidius (zakupione jakiś czas temu przez Intela) Myriad X Vision. Firma twierdzi, że jej układ DepthAI może znacznie odciążyć Raspberry Pi wykorzystujące algorytmy sieci neuronowych. Producent twierdzi, że moduł ma być znacznie wydajniejszy niż Intel Neural Compute Stick 2 (NCS2) oparty na Myriad X.

  Akcelerator AI dla Raspberry Pi oparty na Myriad X
  Akcelerator AI dla Raspberry Pi oparty na Myriad X
  Oprócz oferowania modułu DepthAI za 99 dolarów, który można zintegrować z dowolnym komputerem, Luxonis oferuje moduł HAT wyceniony na 149 dolarów, który wyposażono w moduł DepthAI przeznaczony do współpracy z Raspberry Pi 3, 3B+ lub 4. Istnieje również moduł wykorzystujący Compute Module kosztujący 299 dolarów w zestawie z płytką bazową zbudowaną wokół modułu DepthAI i Raspberry Pi Compute Module 3B+ oraz płytkę USB3 Edition wycenioną na 149 dolarów, którą można podłączyć do dowolnego komputera.

  Dostępne opcje obejmują kamerę o rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę i parę kamer stereo o rozdzielczości 720p przy 120 fps w cenie 74 dolary każda. Wysyłka zakupionych modułów planowana jest na 14 lutego 2020 roku.

  Akcelerator AI dla Raspberry Pi oparty na Myriad X


  Moduł ten powstał w ramach konkursu Microchip Get Launched 2019 na urządzenia zawierające części Microchip. DepthAI może wykrywać obiekty w czasie rzeczywistym z prędkością do 25,5 fps na Raspberry Pi 3B+ w porównaniu do 8,31 fps, jakie oferuje NCS2 na 3B+. Moduł może korzystać zarówno z pomocy zestawu programistycznego OpenVINO od Intela, jak i kamery Intel RealSense D435. RPi 3B+ sam w sobie osiąga 0,63 fps, dodaje Luxonis.

  Poprawa wydajności obliczeniowej wynika z tego, że moduł DepthAI realizuje wszystkie operacje związane z „uruchomieniem algorytmów sztucznej inteligencji, generowaniem informacji o głębokości i tłumaczeniem obrazu na współrzędne 3D oraz obliczaniem dla funkcji śledzenia”jak tłumaczy producent. Obejmuje to używanie „Myriad X w sposób, w jaki miał być używany - bezpośrednio podłączony do kamer za pośrednictwem MIPI - w ten sposób odblokowuje się moc i możliwości, które w innym przypadku byłyby niedostępne” podsumowuje firma.

  Akcelerator AI dla Raspberry Pi oparty na Myriad X


  DepthAI akceptuje modele neuronowe z frameworków takich jak TensorFlow i Keras, a także trenuje je z wykorzystaniem OpenVINO. Następnie „uruchamia algorytmy wnioskowania bezpośrednio na strumieniowaniu danych z kamer MIPI i wysyła wyniki tejoperacji poprzez łatwy w użyciu interfejs API stworzony w Pythonie”. W przeciwieństwie do NCS2, DepthAI może przetwarzać dane dotyczące głębokości obrazu z kamer stereoskopowych, wykonywać operacji szacowania ruchu, wykrywania krawędzi, filtrowania Harrisa , kodowanie warp/de-warp, JPEG, H.264 i H.265 oraz obsługiwać potok MIPI ISP.

  Moduł DepthAI może oprócz detekcji lokalizować obiekty w czasie rzeczywistym, dlatego jest skierowany głównie do robotyki. Jak sama nazwa wskazuje, percepcja głębi jest również częścią pakietu - podczas gdy NCS2 w Pi 3B+ obsługuje przetwarzanie wideo przy 30 fps, DepthAI z Pi może pracować z 60 fps, umożliwiając w ten sposób śledzenie głębokości obrazu stereoskopowego.

  Luxonis nie porównuje dokładniek DepthAI z innymi rozwiązaniami wykorzystującymi Myriad X, ale wyposażonymi w interfejs PCIe zamiast USB, takim jak moduły AI Core X Aaeon. Jednak zauważa: „Istniejące rozwiązania interfejsu z Myriad X przez USB lub PCIe, pozostawiając nieużywane linie MIPI i rezygnują z możliwości korzystania z najpotężniejszych możliwości sprzętowych oferowanych przez Myriad X”.

  Moduł DepthAI obejmuje zasilacze, sekwencjonowanie zasilania i komponenty monitorujące, a także wszystkie wymagane obwody zegara i sterowników. Istnieją dwa 2-liniowe i jeden 4-liniowy interfejs MIPI-CSI, a także interfejsy takie jak UART, USB, GPIO i inne. Wszystkie je wyprowadzono na wyrażone przez 100-pinowe złącze na płytce. Wbudowana pamięć rozruchowa NOR i pamięć EEPROM są opcjonalne.

  Akcelerator AI dla Raspberry Pi oparty na Myriad X
  Akcelerator AI dla Raspberry Pi oparty na Myriad X
  Płytki nośne dla DepthAI

  Wstępnie zintegrowana płytka posiada moduł DepthAI oraz Rpi Compute Module. Raspberry Pi posiada czterordzeniowy układ z rdzeniami ARM Cortex-A53 taktowany 1,2 GHz z 1 GB pamięci LPDDR2. Ponieważ nie ma wzmianki o pamięci eMMC, prawdopodobnie korzysta ona z trybu Lite, który oferuje wsparcia microSD zamiast pamięci eMMC.

  Płytka zbudowana na CM3 B+ z modułem DepthAI wyposażona jest w parę prekalibrowanych kamer 720p. Jest także możliwość podłączenia kamery 4K o prędkości 60 fps. Dodatkowo moduł posiada wyprowadzone liczne interfejsy komunikacyjne – Ethernet, dwa porty USB 2.0, port microUSB oraz interfejsy DisplayPort oraz HDMI. Oprócz powyższych portów w układzie znaleźć można 40-pinowe złącze GPIO znane z Raspberry Pi, jack audio, wejście zasilania i złącze USB 2.0 wyprowadzone na goldpinach. W zestawie znaleźć można 16 GB kartę microSD z odpowiednio prekonfigurowanym systemem i aplikacjami do rozpoznawania obrazów.

  Akcelerator AI dla Raspberry Pi oparty na Myriad X
  Akcelerator AI dla Raspberry Pi oparty na Myriad X
  Z kolei wersja Raspberry Pi HAT Edition nie posiada zintegrowanej kamery, ale posiada trzy porty FFC dla kamer, a także port USB-C 3.0 i wyprowadzenie 40-pinowego złącza GPIO.

  Wersja USB3 posiada niemalże taką samą specyfikację co moduł w wersji nakładki HAT, ale zaprojektowany został do podłączenia do dowolnego komputera poprzez port USB-C.

  Dalsze informacje

  Moduł DepthAI dostępne są w cenie 99 dolarów na Crowd Supply w ramach kampanii crowdfundingowej. Jej celem jest zebranie 55 tysięcy dolarów do 13 grudnia tego roku. Na dzień pisania tego artykułu autorom udało zebrać się ponad 28 tysięcy dolarów.

  Oprócz podstawowego modułu dostępne są również zestawy w postaci modułu zintegrowanego w standardzie HAT, podłączanym do Raspberry Pi (w cenie 149 dolarów), jak i zintegrowanego urządzenia wykorzystującego Raspberry Pi Compute Module (w cenie 299 dolarów). Jeśli chcemy podłączyć moduł DepthAI do innej platformy niż Raspberry Pi producent oferuje natomiast moduł USB3 Edition (w cenie 149 dolarów), który pozwala na podłączenie do komputera przez port USB3

  Źródło: http://linuxgizmos.com/ai-accelerator-for-the-raspberry-pi-claims-to-get-more-out-of-myriad-x/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9436 postów o ocenie 7364, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.