Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie robotów - szybkie pytanie

02 Gru 2019 23:38 120 4
  • Poziom 8  
    Witam !

Mam do was prośbę czy ktoś mógłby mi przeredagować jedną definicję ? Nie potrafię jej sobie wyobrazić/zrozumieć. Bo ciągle mi się myli z innym sterowaniem

Sterowanie robotów :

Sterowanie sekwencyjne (w skrócie wykonuje instrukcję krok po kroku) - dosyć jasne dla mnie sterowanie

Jednak sterowanie realizujące zadane trajektorie już nie za bardzo - "robot wykonujący procedurę sterowania, za pomocą której jest regulowany ruch w trzech lub większej liczbie osi do następnej żądanej pozycji" brzmi to trochę jakby też wykonywał instrukcję krok po kroku, tylko że reguluje kilkoma osami ruchu.
    Wybaczcie jeśli to pytanie brzmi głupio :( Nie za bardzo mogę sobie to wyobrazić czy tutaj chodzi o to że wykorzystuje stały program który wykonuje instrukcję krok po kroku jak sterowanie sekwencyjne tylko że zamiast obracać 1 osią to porusza tyloma osiami by mógł ustawić swoje dane położenie.

Pozdrawiam :)
  • Poziom 39  
    Z punktu 1 w przestrzeni trójwymiarowej X1 Y1 Z1 przesuwa przedmiot do punktu 2 o współrzędnych X2 Y2 Z2. Ruch jest przestrzenny i może być po najkrótszej drodze i zapisany w jednym bloku sterowania. Jednak sterowanie robota rozłoży go na ruchy składowe poszczególnych osi. Węzły robota mogą być liniowe i obrotowe wię zależnie od kinematyki ten sam ruch może być inaczej realizowany.
  • Poziom 8  
    Mi raczej chodziło o różnicę tych 2 sterowań, Ale może dam przykład.

Sterowanie sekwencyjne: chcemy uzyskać jakiś punkt X2 Y2 Z2 więc taki robot zamiast od razu wykonać kilka ruchów to wykonuje pokolei czyli najpierw X1 do X2 potem Y1 do Y2 itd.

Natomiast w sterowaniu realizującym zadają trajektorię. To ruchy robota z 1 punktu do 2 są realizowane od razu czyli X1 Y1 i Z1 jednocześnie zmieniają swoją pozycję do ustalonego X2 Y2 i Z2.

Mniej więcej to ma sens?

Pozdrawiam 😊
  • Poziom 8  
    @kindlar

kindlar napisał:

Sterowanie robotów - szybkie pytanie Sterowanie robotów - szybkie pytanie

Jedynie co mogę z tego wywnioskować (ale pewnie jestem w błędzie), to że sekwencyjny układ sterowania to taki w którym to operator steruje (za pomocą pultpitu itp.). Natomiast Robot realizujące zadaną trajektorię to zaprogramowany wcześniej robot z ustalonymi trajektoriami ruchu.

Coś ten deseń ?