Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Dobór sterownika do panela solarnego

03 Gru 2019 07:39 240 4
  • Poziom 18  
    Witam, podejrzewam że przez to forum przeszła masa postów taki jak mój, ale niestety nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Posiadam panel solarny 327W, 54,7Vmp i mam problem z doborem sterownika. Panel będzie umieszczony na Vanie i będzie miał za zadanie zasilić podstawowe sprzęty typu oświetlenie LED,radio, przetwornicę, Webasto oraz ładować dodatkowy akumulator o mocy 100-110Ah bo taki planuję kupić. Oczywiście mogę kupić większy, ale uważam że tyle powinno być na styk. Do tej pory, czytając posty, każdy podaje Vmp dużo niższe od mojego i stąd moje zmartwienie jakiego sterownika użyć... Panel mam nowy z tzw. Odzysku - kupiony kiedyś i nigdy nie wykorzystany. Bardzo proszę o poradę - w załączniku zdjęcie tabliczki znamionowej panela. Pozdrawiam. Dobór sterownika do panela solarnego
  • Poziom 31  
    Potrzebujesz regulatora z prawdziwym MPPT.

Liczymy :
    330W/12V = 27.5A ładowania
    Czyli 30A MPPT np :
    Victron 100/30 .

Wynalazki z allegro z napisem MPPT i w puszcze po sardynkach odpuść sobie bo to PWM i bedziesz mial 6A ładowania ( 72W ) Cena tez swoje powie
  • Poziom 18  
    Dziękuję za szybką odpowiedź! :)

Czy sterownik, który zamieszczam w obrazku poniżej będzie wystarczający? Nie powiem - finansowo dość duża inwestycja patrząc na ceny sardynek, ale myślę że jak zrobić to raz a porządnie. Nie będę miał przeładowania akumulatora jeśli będzie to sobie stało nie używane przez dłuższy czas? Naprawdę jestem noga z solarów - to jest mój pierwszy projekt i buduję go z tego co już mam ( a mając tak duży panel to myślę że i tak mam bardzo dużo). Dobór sterownika do panela solarnego
  • Poziom 18  
    Witam.

Zakupiłem taki o jaki pytałem w poprzednim poście. Panel ładuje. Foto zrobione w pochmurny wieczór, więc myślę że nie jest źle. Pozdrawiam. Dobór sterownika do panela solarnego
  • Poziom 18  
    Witam.

Zakupiłem taki o jaki pytałem w poprzednim poście. Panel ładuje. Foto zrobione w pochmurny wieczór, więc myślę że nie jest źle. Pozdrawiam. Dobór sterownika do panela solarnego

Dodano po 32 [sekundy]:

Zamykam.