Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dodatkowe wyprowadzenie przewodu ze skrzynki przyłącza energetycznego.

03 Gru 2019 12:20 519 16
  • Poziom 9  
    Witam - obok skrzynki przyłącza energetycznego naziemnego w granicy działki udało mi się postawić drewutnię/wiatę. Chciałbym poprowadzić przewód elektryczny ziemny (5*4mm) z tejże skrzynki przyłącza poprzez wymianę złączki szynowej 2-przewodowej na 3-przewodową.
    A skrzynka wygląda mniej więcej jakoś tak:
    I moje pytanie brzmi jak wpiąć się do skrzynki aby potem nie przyszedł prawdziwy fachowiec mówiąc "Panie, a kto to Panu tak ######" i tam pada niecenzuralne słowo. Czy można się przewiercić - czy jakiś inny sposób. A może nie można tego wykonać samemu i trzeba udać się do ZE. Pozdrawiam.
  • Poziom 33  
    Złącze kablowo pomiarowe jest własnością operatora sieci dystrybucyjnej (ZE).
    Nie mozna w nim dokonywać jakichkolwiek zmian i przyłączeń bez zgody właściciela.
  • Specjalista elektryk
    Po pierwsze, moim zdaniem złączka i żyła ziel/żółta to błąd ale nie wiem jakie standardy obowiązują u Twojego dostawcy.
    Po drugie, jeżeli odejście jest w TN-S to dlaczego przewodem a nie kablem?
    Po trzecie, jakie masz zabezpieczenie przedlicznikowe? Jaki przekrój żył owego przewodu? Najlepszym rozwiązaniem będzie dostawienie plecami swojej obudowy, bez mocowania jej do istn. obudowy o przesznurowanie odejścia.
  • Poziom 9  
    Racja - nie przewodem a kablem chcę to przeprowadzić. Zakupiłem kabel ziemny YKY 5x4mm2 natomiast ten którym jest odejście od przyłącza też jakoś tak (choć nie nie wiem na pewno - do sprawdzenia). Zabezpieczenie to 25A. Czyli odkopać wstawić własną skrzynkę i rozprowadzić na 2 kable - jeden do mieszkania (z tablicą bezpiecznikową) a drugi do wiaty i też bezpiecznik.
  • Poziom 32  
    Nie wiem jak w Twoim rejonie, ale znajomy właśnie przerabiał podobny temat. Nie zagłębiając się w aspekty sytuacyjne dostał zgodę na rozplombowanie listwy zaciskowej celem wymiany istniejącego odejścia. Przy okazji elektryk postanowił przepiąć tam równie zasilanie drugiego obiektu (do tej pory połączone były kaskadowo). Przybyły celem ponownego zaplombowania pracownik PGE stwierdził, że tak nie może być pomimo, że z technicznego punktu widzenia wszystko było w porządku. Ma być jedno odejście, a co sobie klient dalej z nim zrobi to już go nie obchodzi.
  • Moderator - Elektryka
    Pomijając kwestię wyprowadzenia zasilania z tego ZKP, to dziwnie wygląda jego umiejscowienie względem ogrodzenia.
    Ideą takich rozwiązań jest, aby front złącza był dostępny od zewnątrz, a tu jest ono cofnięte o co najmniej metr.
  • Poziom 29  
    zbich70 napisał:
    dziwnie wygląda jego umiejscowienie względem ogrodzenia.

Może to ogrodzenie jest umiejscowione względem złącza ;)
  • Poziom 9  
    W sumie to JOZGO mnie zaimponował - jest to prawdopodobnie najprostsze rozwiązanie bez upraszania o wydanie zgód i pieczątek. Kopnąć i rozgałęzić za skrzynką - najlepiej!

Dodano po 1 [minuty]:

Mam tajna furteczkę dla elektryka - do wejścia. Jakoś tak wyszło - nie wiem czy to ogrodzenie się przesunęło czy skrzynka się cofnęła - któż teraz dojdzie
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Vytautas_YT napisał:
    eLeM74 napisał:
    najprostsze rozwiązanie
    nie zawsze znaczy
    eLeM74 napisał:
    najlepiej!

To tak z życzliwości. Po polsku!
  • Poziom 9  
    :D Trzeba się wspierać - tak jak umiemy!
  • Moderator - Elektryka
    eLeM74 napisał:
    W sumie to JOZGO mnie zaimponował - jest to prawdopodobnie najprostsze rozwiązanie
    Tak się Kolego za bardzo nie podniecaj, bo na stronie podanej przez @jozgo nie ma podanych cen owych muf rozgałęźnych.
    Jakaś niewielka skrzynka może być znacznie tańsza.
    A dochodzi jeszcze kwestia funkcjonalności - mufa to połączenie "na amen", nie rozłączalne. Do skrzynki masz cały czas dostęp i w razie potrzeby (jakaś przebudowa lub awaria) możesz bez problemu odłączyć zasilanie drewutni mając wciąż napięcie w domu, lub w przypadku potrzeby wyłączenia napięcia w domu, masz zasilanie "rezerwowe" w drewutni.
    Jeśli zrobisz mufę, to w razie "W" pozbawisz napięcia całą posesję.
    Ale to już Twój wybór.
    Podpowiem tylko, że w energetyce mufy rozgałęźne stosuje się w ostateczności, gdy nie ma innego wyjścia. Jeśli jest, to wszelkie rozgałęzienia tras kablowych wykonuje się w złączach - ze względu właśnie na funkcjonalość i pewność zasilania.
  • Poziom 9  
    Racja - jednak i tak bym musiał kabel w ziemi przedłużyć z uwagi na wyprowadzenie do mojej dodatkowej skrzynki. Także tak czy siak łączyć jakoś trzeba.
  • Moderator - Elektryka
    eLeM74 napisał:
    jednak i tak bym musiał kabel w ziemi przedłużyć z uwagi na wyprowadzenie do mojej dodatkowej skrzynki
    Dlaczego? Mówisz o kablu odkopanym, widocznym na drugiej fotce? Przecież jeśli swoją skrzynkę postawisz "na plecach" ZKP, to właśnie na trasie tego kabla i po prostu wycofasz go swojej skrzynki a skrzynkę zasilisz z ZKP krótkim odcinkiem kabla.

A po drugie - najpierw dopytaj swojego operatora. Bo z tego co mi wiadomo, w PGE co oddział i rejon są przeróżne zwyczaje i może akurat otrzymasz zgodę na swoje pierwotne założenie, czyli wyprowadzenie obwodu bezpośrednio z ZKP.
  • Poziom 9  
    I tu znów masz rację - dziękuję za porady (w dodatku naprawdę mi pomocne) - dobrze że się nie rozpędziłem z tym łączeniem w gruncie. Jeszcze jeśli mogę prosić to o poradę jaką skrzynkę zamontować? Nie planuje montażu w niej podlicznika - także jakąś najprostszą chyba ?
  • Moderator - Elektryka
    Dopytaj najpierw w PGE, bo może opcja ze skrzynką nie będzie konieczna. Pobożne życzenie, ale zapytać warto, może akurat sie uda.