Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil (Thomson) ZG40C/5 4Ohm - kondensator bipolarny 50uF

03 Gru 2019 12:51 96 5
  • Poziom 2  
    Dzień dobry.
    Jestem totalnym amatorem audio, ale wpadło mi w ręce jakiś czas temu trochę eksponatów i zabrałem się właśnie za "renowację" kolumn jak w temacie. Odświeżam obudowy, głośniki wyglądają OK. Przyglądam się zwrotnicy i są tam kondensatory Miflex oraz po jednym bipolarnym 50uF. Nie planuję tutaj ingerencji (chyba, że okaże się konieczna), ale...
    Po jakiejś lekturze w sieci myślę, że Miflexy mogą zostać. Zastanawiam się nad tym dużym kondensatorem bipolarnym - skoro mam zwrotnicę na wierzchu, to czy profilaktycznie należałoby go wymienić choćby na jakiś świeży bipolarny? Jeśli jest to uzasadnione to zastanawiam się na jaki, w sensie pojemności, gdyż znajduję w sprzedaży albo 47uF, albo powyżej 50uF (chyba 56uF). Proszę o jakieś sugestie, porady i z góry przepraszam jeśli moje gadanie okaże się bez sensu ;)

Tonsil (Thomson) ZG40C/5 4Ohm - kondensator bipolarny 50uF Tonsil (Thomson) ZG40C/5 4Ohm - kondensator bipolarny 50uF
  • Poziom 27  
    A może jepiej byłoby zmierzyć jego pojemność(po co wymieniać jak może trzyma parametry)Poz artur
  • Poziom 2  
    Z pewnością masz rację. Ale ja jestem w tym zielony, mam jedynie najzwyklejszy multimetr i lutownicę 40W ;) Wyczytałem, że tego typu kondensatory z czasem tracą parametry i warto je wymienić. Pytanie, czy robić to wychodząc z założenia że stary kondensator raczej chyba być może nie trzyma parametrów, czy może jednak złożyć tak jak jest, posłuchać i wtedy zdecydować. Z tym, że ja nie mam chyba wielkiego doświadczenia, porównania w odsłuchu różnych kolumn, więc nie wiem czy będą grać dobrze, czy też mogłyby np. po wymianie tego kondensatora grać lepiej. Nie chcę też jakoś super usprawniać tych kolumn, tuningować. Może inaczej - czy da się określić z jakimś prawdopodobieństwem (bez pomiarów, z doświadczenia), że kondensator z tej zwrotnicy z 1979 roku może już wymagać wymiany?
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Ja bym ten kondensator zostawil. Wizualnie wyglada dobrze, glosnik gra jak trzeba to co Ci do szczescia potrzeba?

Taki kondensator mozna zmierzyc lub porownac z innym bez miernika pojemnosci.
    1. Kup 47uF naladuj go z bateryjki i podlacz taki naladowany do diody LED z rezystorem. Postaraj sie zmierzyc czas w jakim LED zgasnie. Porownaj wyniki z elementem badanym.
    2. Stala czasowa to T=RC, gdzie T to czas osiagniecia stanu ustalonego ( naladowany do pelna ), R to rezystancja ladowania/rozladowania ( rezystor szeregowo z kondensatorem) a C to wartosc pojemnosci. Miernik na C zamiast LED i mierz czas rozladowania.
    Przy wartosciach 50uF i rezystorze 100k to bedzie okolo 5 sekund. Oczywiscie dioda zgasnie wczesniej ( wlasciwie przestanie swiecic) ale to jest tylko ZGRUBNA metoda pomiarowa.
  • Poziom 2  
    beatom napisał:
    Ja bym ten kondensator zostawil. Wizualnie wyglada dobrze, glosnik gra jak trzeba to co Ci do szczescia potrzeba?

...i tak zrobię, racja, nie będę kombinował po omacku, bez wiedzy. Jeśli dojdę do wniosku, że coś jest nie tak to zwrócę się z tym do kogoś kto się tym zajmuje.
    Metodę podaną przez Ciebie nawet chyba zrozumiałem - dzięki z pomoc.
  • Poziom 37  
    Jeśli masz dostęp do bipolarnego47 uF to możesz go założyć bo to i tak w granicach tolerancji (6%). Jeśli chcesz być aptekarzem to kup 2 po 100 uF i połącz je szeregowo, przeciwnie polaryzując. Wtedy (przynajmniej w teorii)będzie dokładnie.