Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena w blokowisku DVB-T

03 Gru 2019 13:24 756 45
  • Poziom 10  
    Poszukuję anteny do odbioru TV naziemnej na 4 piętrze. Jakieś 20 metrów od mojego okna zasłania Mi rogiem blok antenę nadawcza. Do anteny nadawczej mam 22,7km. Dodaje zdjęcia jak to wygląda. Proszę o pomoc w wyborze dobrej anteny. Jaka antena w blokowisku DVB-T Jaka antena w blokowisku DVB-T Jaka antena w blokowisku DVB-T Jaka antena w blokowisku DVB-T

• Poziom 43  
    Mobali napisał:
    Na którym pietrze mieszkasz?

suro95 napisał:
    Poszukuję anteny do odbioru TV naziemnej na 4 piętrze.

Możliwe że delikatna zmiana kierunku przyniosła by oczekiwany efekt, można także próbować łapać sygnał z odbicia.
  • Poziom 29  
    sosarek napisał:
    Możliwe że delikatna zmiana kierunku przyniosła by oczekiwany efekt, można także próbować łapać sygnał z odbicia.

suro95 napisał:

Wydaje mi się że autor póki co nie ma czym kręcić bo szuka anteny :)

• Poziom 43  
    @Vytautas_YT Czytasz czy tylko klepiesz posty? Cytaty tyczyły się Twojego poprzedniego postu, więc jeszcze raz byś zrozumiał
    sosarek napisał:
    Mobali napisał:
    Na którym pietrze mieszkasz?

suro95 napisał:
  • Poziom 29  
    @sosarek, najwyraźniej źle zinterpretowałem Twoją wypowiedź.
    Poza tym
    sosarek napisał:
    Cytaty tyczyły się Twojego poprzedniego postu

Którego?

• Poziom 43  
    Vytautas_YT napisał:
    sosarek napisał:
    Cytaty tyczyły się Twojego poprzedniego postu

Którego?

Wybacz, miałem otwarte kilka okien i nie zauważyłem, rzecz jasna miało to być do @Mobali.
  • Poziom 29  
    @suro95, jeżeli to ten blok który zaznaczyłeś to do Tarnawatki masz kilka kilometrów mniej niż napisałeś, ok 22-23km. Jesteś pewien że ten blok Cię zasłania? Moim zdaniem coś pokroju LB2100 Combo powinno wystarczyć z zapasem. Oczywiście z symetryzatorem.
  • Poziom 43  
    Vytautas_YT napisał:
    Moim zdaniem coś pokroju LB2100 Combo powinno wystarczyć z zapasem. Oczywiście z symetryzatorem.

To dziwadło? Miałeś z nią do czynienia, że polecasz?
    Do trudnych warunków antena siatkowa.
  • Poziom 29  
    No właśnie ostatnio montowałem podobny model w podobnych warunkach, trochę większa odległość, nie była to dokładnie LB2100 ale bardzo podobna (nie zam dokładnego modelu bo to zakup klienta był) i szczerze mówiąc pozytywnie mnie zaskoczyła.
  • Poziom 10  
    Vytautas_YT Masz rację do anteny nadawczej Mam 22,7km, Moja pomyłka. Aktualnie próbuje antenę załączoną w zdjęciu że zmacniaczem. Najlepsze wyniki dodaje w zdjęciach, na innych kanałach takie wyniki są powielane z tych czterech zdjęć Jaka antena w blokowisku DVB-T Jaka antena w blokowisku DVB-T Jaka antena w blokowisku DVB-T Jaka antena w blokowisku DVB-T [img-4]
  • Poziom 29  
    Rozumiem że masz ją zamontowaną wewnątrz? Antena wyłapuje MUX-1, MUX-2, MUX-8. Jeżeli nie masz kanałów TVP to nie odbierasz w ogóle MUX-3. MUX-2 też na skraju używalności. Przy gorszych warunkach pogodowych będą problemy.
    Ta antena jest z zasilaczem czy jest zasilana z TV?
  • Poziom 10  
    Bardzo nie polecam tej przejściówki przez okno bardzo zmniejsza zasięg do tego stopnia że nie miałem wiele programów. Zwykły przewód koncentryczny przytrzasnąłem na siłę oknem 😏 Jaka antena w blokowisku DVB-T
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Jednak jest MUX-3, albo dodałeś później albo mi się coś zdjęcia nie załadowały. Czyli antenka za oknem? Co do tych tasiemek okiennych to z daleka od tego :)
    Czy ta antena ma może podstawę magnesową?
  • Poziom 10  
    Antena jest na zewnątrz na parapecie, kabel do anteny wynosi jakieś 6metry. Zasilacz regulowany ustawiony na max ma najlepsze siłę sygnału. Przy oryginalnym przewodzie 2 metry, zasilacz musiał być o 1/5 skręcony dla najlepszego wyniku

Dodano po 2 [minuty]:

Edytowalem odpowiedź aby dodać to czwarte zdjęcie, bo cos Mi nie wgrało za pierwszym razem 😁 antena nie posiada podstawy magnesowej.

Dodano po 30 [minuty]:

Ciekawe czy przy siatkowej uzyskał bym lepsze wyniki

Dodano po 9 [godziny] 14 [minuty]:

Myślicie że na siatkowej uzyskam lepszy wynik? Jeśli chodź przepuszczanie że tak to proszę o pomoc w wyborze najlepiej ze sklepu dipol bo tam kolega też będzie coś zamawiał więc za przesyłkę wyjdzie taniej 😁
  • Poziom 43  
    Vytautas_YT napisał:
    No właśnie ostatnio montowałem podobny model w podobnych warunkach, trochę większa odległość, nie była to dokładnie LB2100 ale bardzo podobna
    Podobna to pewno H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T.
    Siatkową polecam.
  • Poziom 31  
    suro95 napisał:
    Antena jest na zewnątrz na parapecie, kabel do anteny wynosi jakieś 6 metrów. Zasilacz regulowany ustawiony na max ma najlepsze siłę sygnału. Przy oryginalnym przewodzie 2 metry, zasilacz musiał być o 1/5 skręcony dla najlepszego wyniku
    Spora dysproporcja przy relatywnie niewielkiej zmianie długości kabla może wskazywać na bardzo kiepską antenę, niskiej jakości wzmacniacz oraz słaby kabel. Czy odcinek kabla koncentrycznego jest odpowiedni? Sprawdziłeś czy nie jest zawilgocony? Czy to kabel dobrej jakości o odpowiednim współczynniku tłumienia? Jeśli używasz kabla starego lub najtańszej tandety z marketu, to proponuję wymienić ten odcinek na porządny wyrób. Koszt, szczególnie przy tej długości, nie będzie spory, a efekty warte wydania kilku złotych. Potrzebny odcinek kabla można nabyć od razu wraz z anteną co uprości wysyłkę.
    suro95 napisał:
    Myślicie że na siatkowej uzyskam lepszy wynik?
    Bardzo trudno jednoznacznie stwierdzić, czy dana antena w konkretnych warunkach odbioru (szczególnie trudnych) będzie działała lepiej od innych.
    suro95 napisał:
    ...bo tam kolega też będzie coś zamawiał więc za przesyłkę wyjdzie taniej
    Na pewnym znanym serwisie aukcyjnym znajdziesz sporo anten, także ofertę od sklepu Dipol. Wiele zamieszczonych tam ofert jest z bezpłatną dostawą oraz zwrotem. Proponuję więc zakup wybranej anteny i podłączenie jej. Jeśli produkt nie spełni Twoich oczekiwań możesz zwrócić antenę bezpłatnie w ramach zwrotu konsumenckiego, bez podania przyczyn. Prawo zwrotu konsumenckiego przysługuje tylko w przypadku zakupów poza siedzibą firmy, a więc na przykład w sieci. Polecam to rozwiązanie, które pozwoli Wam dobrać najlepsze anteny w tych warunkach. Po drugie, proponuję znaleźć antenę z gniazdem typu F w puszcze i wbudowanym filtrem LTE. To umożliwi bezpośrednie połączenie kabla (bez płytki symetryzatora) oraz wyeliminuje dokuczliwe zakłócenia generowane przez nadajniki LTE.
  • Poziom 10  
    A co powiecie o takiej ? Wynajmuje pokój i mam tylko parapet do dyspozycji. Taką to jeszcze bym zamontował na parapecie https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_s...wa_z_polaryzacja_h-v_asp-8_pm_dvb-t_A0060.htm

A tą antenę ciężko było by Mi zamocować na parapecie 🙄 https://www.dipol.com.pl/profesjonalny_zestaw...zacja_h-v_dipol_28-5-12-21-60_dvb-t_A2810.htm
  • Poziom 31  
    suro95 napisał:
    To którą siatkowa (ta płaska najlepiej z powodu montażu) konkretnie wybrać i z jakim zasilaczem?
    Nie potrafię wskazać, która antena akurat w Twoich warunkach sprawdzi się najlepiej. Zrób jak napisałem wyżej, czyli wypróbuj w praktyce wybrany model anteny. Zwróć uwagę na dobry kabel oraz dobrej jakości i prawidłowo osadzone złączki. Każdy z tych elementów może generować spore straty.
  • Poziom 39  
    suro95 napisał:
    To którą siatkowa (ta płaska najlepiej z powodu montażu) konkretnie wybrać i z jakim zasilaczem?

Jak na parapet to z taką można spróbować: Link
    To antena z symetryzatorem.

Będziesz ją montował na zewnątrz czy wewnątrz?

W blokowiskach prawie zawsze potrzebny jest wzmacniacz, ale do prób warto by było wziąć taką z symetryzatorem i dopiero po próbach ewentualnie dokupić wzmacniacz.

LeDy napisał:
    Podobna to pewno H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T.
    Nie da się tej LB2100 Combo z niczym pomylić, jest tak charakterystyczna... ;)
  • Poziom 29  
    _cheetah_ napisał:
    Nie da się tej LB2100 Combo z niczym pomylić, jest tak charakterystyczna... ;)

Tak teraz przeglądam zdjęcia po sieci i faktycznie to była LB2100 Combo tylko widzę że występują w dwóch "odmianach" :)
  • Poziom 10  
    Antena będzie na zewnątrz a w razie jak by nie dało rady to który zasilacz wybrać do tej anteny ?https://www.dipol.com.pl/antena_asp-8_z_symetryzatorem_A0028.htm

Dodano po 11 [minuty]:

Wzmacniacz wystarczy z jednym wyjściem na jeden TV. Może być droższy tak mniej więcej do 100zl aby był dobry, to jeszcze sobie go przetestuje na tej antenie którą teraz posiadam (koronę). zobaczę czy będzie lepszy czy gorszy zasięg niż na siatkowej.
    Patrzyłem to wzmacniaczy jest taki ogrom do wybrania że nie mam pojęcia który wybrać. Tylko taki który można regulować albo sam się reguluje aby nie było efektu przesterowania
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Jeśli cena nie jest decydująca możesz spokojnie wziąć --> Link
    Jest bardzo dobry i niezawodny. Ma tę zaletę, że ma rozdzielone tory VHF i UHF, co bywa dużą zaletą w blokowiskach.

Do tego na wszelki wypadek filtr LTE --> Link
  • Poziom 10  
    Wzmacniacz zamontować bliżej tv czy anteny? A filtr LTE między wzmacniaczem a TV czy między wzmacniaczem a anteną? I czy będę potrzebował przedwzmacniacz na 12v tak jak na schemacie ?
  • Poziom 39  
    Przy takim umieszczeniu anteny miejsce wzmacniacza jest zasadniczo bez znaczenia - montuje się go tam, gdzie wygodnie.

Filtr LTE na początek na wejściu wzmacniacza. Przy antenie z symetryzatorem i bez wzmacniacza - jak najbliżej telewizora.

Tylko CA-215.
  • Poziom 39  
    Dobrze narysowałeś.

Antena ta: Link.
    Ta druga jest do miejsc, gdzie mux-8 nadawany jest w polaryzacji pionowej, z Tarnawki mux-8 idzie w polaryzacji poziomej.

Drugie, nieużywane wyjście CA-215 zakręć dopasowanym obciążeniem --> Link. Nie musi koniecznie być, ale jak i tak kupujesz graty, to możesz i to nabyć.

Wtyczka antenowa powinna być metalowa, ewentualnie można zakończyć kabel złączem F i wkręcić przejściówkę --> Link albo kątową, jeśli za odbiornikiem jest mało miejsca --> Link
    Metalowe wtyczki antenowe chronią trochę odbiornik przed LTE od siebie lub sąsiada.
  • Poziom 10  
    https://allegro.pl/oferta/kabel-przewod-anten...6148?utm_medium=app_share&utm_source=facebook
    Na ten przewód 6.6mm (izolacja zewnętrzna) będzie pasować złącze F6,8mm? https://www.dipol.com.pl/zlacze_f_nakrecane_6_8mm_E8013.htm

Dodano po 2 [minuty]:

I jak rozumiem https://www.dipol.com.pl/antena_asp-8_z_symetryzatorem_A0028.htm tą antenę mogę od razu podłączyć bez wyjmowania symetryzatora?