Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hamulce Renault Scenic I 1.9dci 2001r

damiannieckarz16 03 Dec 2019 18:45 822 5
    damiannieckarz16
    Level 2  
    Witam, jestem tu nowy, więc z góry przepraszam za wszelkie niejasności.

Mój problem dotyczy hamulców w scenic'u. Otórz wziąłem samochodu aby wymienić tylko klocki hamulcowe, ponieważ hamulce były słabe, a słychać było wyraźne tarcie. Po zdjęciu przedniego prawego koła okazało się, że od strony silnika w ogóle nie ma klocka, został tylko kawałek blaszki, a tłoczek na tyle porysował tarczę, że nie dało sie nic z nia zrobic. Z drugiej strony stały prowadniczki w zacisku, do takiego stopnia że musiałem nawiercac i rozwiercac zeby je wybić. Tył tarcze okey klocki od wewnetrznej strony do wyrzucenia, zewnetrzne jak nowe. Dodam, że hamulce robil inny mechanik jakies 7msc temu.
    To wymianie wszystkich zurzytych czesci i regeneracji zacisku i tloczka przód przyszedl czas na odpiwetrzanie tradycyjna metodą. Jedna osoba giba i nadusza pedal hamulca, druga odkreca i zakreca odpowietrznik. Zaczynajac od kola najblizszego pompce, kończąc na najdalszym, tak z 3 razy w kolo, zero rezultatów. Pedal miekki, wpadajacy w podłogę

Wymiana pompki hamulcowej i serwa. Odpowietrzanie, z ciężkim trudem pedal hamulca staje sie twardy, odpada baaardzo powoli do końca. Prawe przednie koło jako tako hamuje, lewe tylne również, z ich zaciskow z odpowietrznika plyn wydobywa sie energicznie, az ,, tryska " z dwóch innych, płyn ulatuje bardzo powoli, lecz z żadnych nie wydobywa się powietrze, leci czysty płyn, bez jakichkolwiek pęcherzyków powietrza.

Czytałem juz wszystkie tematy jakie tylko znalazlem. Wciskanie tloczkow na odkreconych odpowietrznikach - co zrobilem. Sprawdzanie drożności wszystkich przewodów. Zostaje tylko pompa ABS. W co akurat wątpię, ponieważ nie pokazuje żadnych błędów a hamulce działają tylko na dwa koła ...

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    damian1115
    Level 34  
    damiannieckarz16 wrote:
    Zaczynajac od kola najblizszego pompce, kończąc na najdalszym, tak z 3 razy w kolo, zero rezultatów. Pedal miekki, wpadajacy w podłogę

Nie chcę wprowadzić Cię w błąd, ale mnie się wydaje że hamulce się odpowietrza od najdłuższego przewodu, prawy tył, później lewy, prawy przód, później lewy.
    Jak jestem w błędzie to niech mnie ktoś wyprowadzi.
    damiannieckarz16
    Level 2  
    Próbowałem już na wszystkie sposoby, nawet odpowietrzania za pomocą podciśnienia ...
    trwgQ26xxx
    Level 10  
    Tak, odpowietrzanie zacznij od najdłuższego przewodu. I skoro masz ABS i masz dostęp do CLIP'a albo kogoś kto ma to możesz sobie z niego pootwierać kolejno wszystkie drogi w modulatorze ABS. Będzie łatwiej odpowietrzyć. Sam robiłem tak w Kangoo 1.5dci 2004 rok, bylo ciężko tradycyjnie odpowietrzyć po wymianie cylinderków z tyłu.
  • Helpful post
    gabikam
    Level 13  
    Tak jak kolega napisał, ogólna zasada jest taka, aby zaczynać od najdalszego koła, ale ja miałem ten problem w Espace 2.2 dci 2001, jakies dwa lata temu, i znalazłem w jakiejś serwisówce, aby zaczynać od najdzalszego ale potem na krzyż i przód-tył.
    W sumie to wymieniłem też pompe i pedał dalej był miękki - wchodził powoli w podłoge. Wjechłem na droge, żeby sprawdzić jak to hamuje i nagle wszystko zaczeło pieknie działać. Do dziś jedżdże i pedał żyleta.
    O ile pamiętam z tamtych czasów, to wyczytałem gdzieś, że jak zapowietrzy się ABS to bardzo trudno odpowietrzyć.
    damiannieckarz16
    Level 2  
    Też tak myślałem, aby wyjechać na droge i wymusic w jakis sposób dzialanie pompy ABS poprzez wprowadzenie samochodu w delikatny poślizg, może wtedy się coś ruszy. Co do metody odpowietrzania to odpowietrzalem juz na różne sposoby zaczynajac od najdalszego i od najblizszego i nie było żadnych rezultatów.

Katastrofa z tymi hamulcami ... Męczę sie juz 3 tydzień. A nie wydaje mi się że pompa ABS mogłaby być zła.