Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wstępne wrażenia użytkowe (i nie tylko) TV MANTA 65LUA79M

Daniel_IL 03 Dec 2019 23:02 537 3
 • #1
  Daniel_IL
  Level 8  
  Hey
  Z ciekawości zakupiłem ten wynalazek, z przekonaniem, że go oddam w ciągu 14 dni. Powiecie, że to nieładnie z mojej strony, ale dziś niezwykle trudno w necie dowiedzieć się kilku informacji o sprzęcie, które są szczere, bezinteresowne i nie naznaczone zarozumialstwem userów typu "pro" ;)

  Podstawowe dane:
  Ekran 65" LED UHD 3840x2160, Jasność 270cd, czas reakcji matrycy 8ms! :(
  Pamięć 1/8GB
  System Android 7.0
  WiFi 2,4 GHz
  *przyda się własna klawiatura bezprzewodowa z myszką
  reszta danych w necie

  Proszę, darujcie sobie kpiny typu "lepiej kupić używanego Samsunga" itd.

  Na dziś 03.12.2019 to najtańszy nowy TV 65". Koszt zakupu wraz z kosztami dostawy to zaledwie 1799 zł.

  Takiej "szafy" 840 x 1465 x 85 mm, waga 23kg, raczej na stopkach się nie stawia. Te w zestawie są śmieszne, zbliżone do 2 wygiętych pod kątem 90 stopni prętów fi8.
  Montaż ścienny to typowa VESA 400x400 rozmieszczona niesymetrycznie bo bardzo blisko dolnej krawędzi obudowy.  Gdy TV osiągał temperaturę pokojową szukałem w necie info o mocowaniu, aby w międzyczasie zamontować uchwyt na ścianie, niestety takich info na dziś "ze świeczką" dlatego może moje doświadczenia komuś ułatwią.

  Linia poziomych otworów montażowych VESy zaczyna się ok. 62mm od dolnej krawędzi obudowy, a górna linia 380mm od górnej krawędzi (dla ułatwienia), pionowa linia boczna to ok. 532mm od krawędzi.
  Piszę ok. bo laserowego pomiaru nie robiłem ;) tylko typową monterską metrówką.

  ***Mając takie dane możecie wiercić otwory pod kołki do uchwytu ściennego.
  Jeśli macie uchwyt uchylny, to
  Po Pierwsze powinien być solidny, a nie z blachy po konserwach (typu supermarket "dla ubogich" Bie.... jak to ktoś znany kiedyś powiedział :) )
  Po drugie, siły jakie działają na uchwyt po wychyleniu są dość znaczne i te małe 23kg zrobią niezłą dźwignię, o efekcie żagla w trakcie wietrzenia nie wspomnę :)
  Sprzęt może i tani, ale na uchwycie nie warto przesadnie oszczędzać. Widziałem już takie cuda i proszę, wierzcie mi, po piardzie przelatującego komara, cały uchwyt drżał, bo przyjaciele w Chinach nie dostali kasy za choćby garść prawdziwego żelaza :)
  Nie mając nikogo do pomocy, cały montaż na wysokości od 1,5m zrobiłem sam, co jest szczytem mojej głupoty zdając się tylko na szczęśliwy los. Ta "łopata" wymaga minimum 2 ludzi do montażu. Tyle odnośnie mechaniki.

  ***Pierwsze wrażenia po uruchomieniu
  #Obraz normalny, stonowany, dla nas zwykłych ludzi wystarczy do oglądania wiadomości i filmów z sat od czasu do czasu.
  # Dźwięk to już niestety PORAŻKA!
  Choć mam jedno ucho "z drewna" :) to inż. od projektu musiał być całkowicie głuchy. Brak mi słów, które nie zaczynały by się na k. Jakość dźwięku przypomina tryb głośnomówiący w starym telefonie, ale wiadomości da się oglądać :), filmy z pendive bez zestawu głośników kina domowego to już nieporozumienie.
  #Funkcje, aplikacje, Android mogą być, jakiś rozgarnięty młody człowiek przyda się na początku do pomocy, w konfiguracji, ustawieniu konta Google itd
  #Pilot z zestawu trochę mnie zawiódł. Mało intuicyjne rozmieszczenie i kształt przycisków (CCC nie ma tu nic do rzeczy)
  #Trwałość to najmniej przewidywalny parametr, niby Polska produkcja, a napis na kartonie P.R.C :)

  Tyle po pierwszym dniu użytkowania...
  Kolejne dni zdecydują czy starszy LG 47 z WebOS wróci na ścianę zamiast Manty :)

  Poniżej podstawowe dane systemu z aidy64 dla zaawansowanych, bo oficjalnie w necie zero na ten temat.

  Wstępne wrażenia użytkowe (i nie tylko) TV MANTA 65LUA79M
  Wstępne wrażenia użytkowe (i nie tylko) TV MANTA 65LUA79M Wstępne wrażenia użytkowe (i nie tylko) TV MANTA 65LUA79M Wstępne wrażenia użytkowe (i nie tylko) TV MANTA 65LUA79M
 • #2
  Mobali
  Level 39  
  Też byłem ostatnio w trakcie zakupu telewizora dla znajomych i też testowałem Mantę. Co prawda z ekranem 40 cali, ale część wniosków pokrywa się.

  1. Dźwięk. Nie do przyjęcia. Jeśli telewizor ma odtwarzać cokolwiek poza "gadającymi głowami", trzeba pomyśleć o dokupieniu głośników, soundbara lub podłączeniu do jakiegoś amplitumera czy wzmacniacza.
  2. Obraz. Jeśli chodzi o barwę, nasycenie czy ostrość - do przyjęcia. Natomiast trudno ogląda się dynamiczne sceny, bo ekran wyraźnie "smuży" i "ciągnie się". To męczące. Wygląda więc na to, że filmy akcji i gry nie zostały stworzone na Mantę ;-)
  3. Pilot. Raczej kiepski. Przede wszystkim wszystko jest odwrotnie w stosunku do wszystkich poprzednich. Ale to kwestia przyzwyczajenia. Istotniejszym problemem są opornie działające klawisze, które czasem trzeba wciskać ponownie, silnie, kilka razy.
  4. Menu. Jak dla mnie łatwe, intuicyjne, dobrze poukładane. Tu nie mam żadnych uwag.
  5. Gniazda. Jak na tani sprzęt, jest wszystko co trzeba a nawet więcej. Pod tym względem Manta na pewno bije na głowę niektóre firmowe odpowiedniki.

  Z powodu fatalnego dźwięku i "snującego się" obrazu Manty nie kupiliśmy. Za mniejsze pieniądze udało się znaleźć używanego Philipsa 32 cale - znajomi są zadowoleni.
 • #3
  Daniel_IL
  Level 8  
  Błędem jest porównanie do lepszych marek. To nie ta liga i logika. Raczej to w pełni świadomy zamiar producenta.
  Jeśli ktoś chce kupić nowy "ogromny" tv, za swoje niewielkie, ciężko zarobione pieniądze, to jest całkiem przyzwoita jakość.

  SMUŻENIA NIE WIDAĆ. Jeśli jest, to mało widoczne. Filmy można śmiało oglądać. Jeśli macie pod ręką speca od elektroniki, to i problem z Fatalnym dźwiękiem da się obejść. Dobrze jest ustawić tonację kolorów na Ciepły, a obraz będzie wtedy trochę mniej matowy.
  Osobiście to spodziewałem się całkowitej porażki i mimo początkowych uprzedzeń jak to my Polacy mamy w zwyczaju, to jednak nie ma co narzekać. Jest przyzwoicie i tyle. TV działa, nie zacina się.
  Dostępność aplikacji w sklepie Google Play jest trochę ograniczona, ale Netflix, YouTube, gry np. Farming Simulator 14 są. Śmiało zachęcam do testów i ciekawy jestem co się da z tej taniości wycisnąć. Załączone zrzuty w pierwszym poście powinny nieco rozjaśnić tajemnicę konfiguracji ;)
 • #4
  Mobali
  Level 39  
  Daniel_IL wrote:
  Błędem jest porównanie do lepszych marek.
  Dlatego nikt tego tutaj nie robił. Wrażenia dotyczyły jedynie opisanej Manty. Każdemu odpowiada coś innego. Jednemu odpowiada Manta, a komuś innemu nie. To właśnie bezcenna możliwość indywidualnego wyboru.
  Daniel_IL wrote:
  Jeśli ktoś chce kupić nowy "ogromny" tv, za swoje niewielkie, ciężko zarobione pieniądze, to jest całkiem przyzwoita jakość.
  Opisałem Mantę 40". Trudno nazwać to "ogromnym" TV ;-)
  Daniel_IL wrote:
  SMUŻENIA NIE WIDAĆ. Jeśli jest, to mało widoczne.
  U mnie, na opisywanej Mancie było widać. I dla nas było to bardzo męczące. Być może Twoja większa Manta ma inny ekran, gdzie ten problem nie występuje.
  Daniel_IL wrote:
  Jeśli macie pod ręką speca od elektroniki, to i problem z Fatalnym dźwiękiem da się obejść.
  A podpowiesz jak? Coś więcej w temacie?
  Daniel_IL wrote:
  Dobrze jest ustawić tonację kolorów na Ciepły, a obraz będzie wtedy trochę mniej matowy.
  Było tak waśnie ustawione. Bez korekty personalnej, obraz jest nie do przyjęcia.
  Daniel_IL wrote:
  ...jak to my Polacy mamy w zwyczaju
  A zwyczajowa jazda po narodowych cechach to już zupełne nieporozumienie. Więc wróćmy do... telewizora ;-)