Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Baza danych odpadowych BDO

alster1 18 Gru 2019 21:43 3162 53
 • Pomocny post
  #31
  opornik7
  Specjalista elektryk
  I jeszcze jeden głos w dyskusji
  Cytat:

  - Minister Klimatu wydał objaśnienie prawne dotyczące obowiązku rejestracji w bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) przez mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców.
  - Zgodnie z wydanym objaśnieniem, co do zasady wytwórcy odpadów są obowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów oraz uzyskania w związku z tym wpisu do rejestru.
  - Z tego obowiązku przewidziano jednak szereg zwolnień. Przede wszystkim, z obowiązku ewidencji i wpisu do rejestru zwolnieni są wytwórcy odpadów komunalnych.


  Link

  Dodano po 1 [godziny] 9 [minuty]:

  I kolejny

  Cytat:
  Baza Danych o Odpadach. Aktualizacja systemu konieczna już przed startem


  Link
 • OptexOptex
 • #32
  gkwiatkowski
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Grzegorz_madera napisał:
  W takim razie trzeba na fakturach pisać "zamontowanie akumulatora" zamiast "wymiana akumulatora".


  Albo naprawa systemu XXX bez wnikania w szczegóły.

  Dodano po 5 [minuty]:

  van claude jean damme napisał:
  Tak naprawdę jedynym i sporym problemem jest wymiana akumulatorów żelowych które są kwalifikowane jako odpad niebezpieczny i baterii w systemach bezprzewodowych, bo jakiekolwiek opakowania, ścinki przewodów, czy niewielkie ilości gruzu to bezdyskusyjnie odpad komunalny. Stara czujka, czy płyta to również elektroodpad bez elementów niebezpiecznych.


  Można jeszcze pójść ścieżką, że poniżej 100kg odpadów niebezpiecznych nie trzeba prowadzić pełnej ewidencji tylko Kartę Przekazania Odpadów. KPO nie trzeba wystawiać, jeśli odpad oddaje się do nieprofesjonalnego zbieracza odpadów, czyli np. do sklepu, który nie jest wpisany do BDO. Trzeba teraz znaleźć sklep, który przyjmuje akumulatory i jednocześnie nie ma wpisu do BDO. Hurtownie, w których kupujemy, chyba wszystkie są w BDO, więc przekazanie tu odpada.
  Zamiast sklepu może być też np. szkoła itp. która zbiera baterie w w ramach jakiś akcji ekologicznych.
 • #34
  gkwiatkowski
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Alpha napisał:
  Ja nikomu nie oddaję zużytych akumulatorów, tylko sprzedaję je w skupie po 2,50-3,50zł/kg.
  Póki będą je skupować, to nie ma obaw, że wylądują w lesie, więc ten przepis - w odniesieniu do nich - dla mnie jest ślepy.


  Według tego co zrozumiałem z ustawy, to jeśli powstaje u Ciebie odpad niebezpieczny i sprzedajesz go do skupu, który jest w BDO, to musisz wypełnić KPO.
  Odpad niebezpieczny do 100 kg musisz przekazywać do miejsca, które nie jest w BDO, żeby uniknąć obowiązku rejestracji siebie w BDO.
 • #35
  Użytkownik usunął konto
  Poziom 1  
 • OptexOptex
 • #36
  gkwiatkowski
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Chronos2014 napisał:
  Od 1 stycznia jestem wytwórcą odpadów komunalnych, to załatwia sprawy opakowań.


  I to jest słuszna koncepcja. :)
 • #37
  Alpha
  Poziom 21  
  W takim razie, jako podsumowanie:
  Jeśli mam zarejestrowaną działalność gospodarczą w wydzielonym pomieszczeniu/budynku i płacę odpowiedni podatek, oraz płacę gminie za dodatkowy pojemnik na odpady (co robię od lat, mimo, że dodatkowego pojemnika nie wystawiałem, bo bym go nie zapełnił), to jestem już "wytwórcą odpadów komunalnych" i nie muszę podejmować żadnych innych działań?
  Ewentualnie umieszczam na fakturach informacje o pozostawianiu zużytych urządzeń u ich właściciela.
 • #39
  gkwiatkowski
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Czy któryś z Kolegów już się zarejestrował w BDO?

  Po kolejnym przeczytaniem przepisów zauważyłem, że ten cały szum jest trochę na wyrost. Przepisy ogólne o odpadach niewiele się zmieniły, tylko rozpoczyna pracę elektroniczna ewidencja BDO, tego co wcześniej było na papierze.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Razem z wnioskiem o wpis trzeba złożyć oświadczenie o spełnieniu wymagań niezbędnych do wpisu do Rejestru BDO. A tam jest taki tekst:

  "Oświadczam, że spełniam wymagania niezbędne do wpisu do rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami oraz nie zachodzą okoliczności skutkujące wykreśleniem z rejestru.

  Oświadczam, że dane zawarte we wniosku są zgodne ze stanem faktycznym.

  Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia."

  Ponieważ nie wiem czy spełniam niezbędne wymagania i nie chcę odpowiadać karnie za złożenie fałszywego oświadczenia, to nie mogę podpisać tego wniosku.
 • #40
  mercedesik
  Poziom 25  
  Ja złożyłem z tabelą 12 . Od nowego roku potrzebuje numer BDO aby oddać przepracowany olej jak i filtry a bez tego już nikt nie przyjmie mi tego.
 • #41
  tomcio
  Poziom 26  
  Kto powinien złożyć wniosek?

  Listę podmiotów wpisywanych do rejestru BDO na wniosek można znaleźć w art. 50 ust. 1 ustawy o odpadach. Są to między innymi przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, a także producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań oraz firmy przetwarzające, sprzedające i transportujące odpady.

  Co ważne, w przypadku BDO nie ma znaczenia wielkość firmy. Do rejestru BDO muszą się wpisać także firmy jednoosobowe, które wytwarzają odpady i mają w związku z tym obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów. Mogą to być np. salony kosmetyczne, gabinety stomatologiczne czy firmy budowlane.

  więcej
  https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-k...o-rowniez-online-tysiace-zgloszen,141498.html
 • #42
  gkwiatkowski
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Cytat z pliku: bdo_najczesciej_zadawane_pytania-1.docx

  "13. Czy przedsiębiorca prowadzący sklep sprzedający akumulatory i przyjmujący zużyte akumulatory wpisuje się do BDO?
  Nie, nieprofesjonalne zbieranie odpadów nie podlega pod wpis do rejestru."

  Jeśli sprzedamy komuś akumulator i weźmiemy od niego stary, to nie musimy wpisywać się do BDO. Ale chyba musimy mieć podpisaną pisemną umowę z firmą zajmującą się zbieraniem odpadów niebezpiecznych.
 • #43
  mercedesik
  Poziom 25  
  Zgodnie z tokiem rozumowania - w/w sklep nazbiera starych akumulatorów i zadzwoni do firmy odbierającej o zabranie odpadu a tam od 1 stycznia pani poprosi o numer BDO zeby odebrac w/w akumulatory bez tego numeru nie odbierze.Tak samo umowe podpisze tylko z podmiotem posiadającym numer BDO. Przy braku numeru co sie stanie z odpadem?
 • #44
  gkwiatkowski
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  mercedesik napisał:
  Zgodnie z tokiem rozumowania - w/w sklep nazbiera starych akumulatorów i zadzwoni do firmy odbierającej o zabranie odpadu a tam od 1 stycznia pani poprosi o numer BDO zeby odebrac w/w akumulatory bez tego numeru nie odbierze.Tak samo umowe podpisze tylko z podmiotem posiadającym numer BDO. Przy braku numeru co sie stanie z odpadem?


  Według ustawy sklepy nie muszą być wpisane do BDO, bo są nieprofesjonalnymi zbieraczami odpadów. Muszą mieć umowę na odbiór odpadów.
 • #45
  adamjur1
  Poziom 39  
  Witam
  A co z firmami usługowymi, instalującymi w klientów zakupione od dystrybutorów urządzenia:
  1. Sprzęt oświetleniowy - przy okazji demontujących stare oprawy świetlówkowe ( ilość ?)
  2. Systemy alarmowe - elementy opakowane przez producenta z jego nazwą, sprzedane przez dystrybutora, instalowane w ramach usługi ( nawet szczegółowo nie ujmowane w fakturze) Do alarmu dodajemy akumulator.
  3 Systemy monitoringu *( szczegóły j/w) podparte ups-em ( w środku akumulatory) Wszystko z nazwami własnymi producenta, nie pod swoim logo..
  4. Wykonujący w ramach prac wykop pod kabel - powstaje odpad ziemny, jak się nie da go wklepać w rowek...
  Chyba trzeba się trzymać nieprzekraczania limitów wagowych ( 5 kg dla akumulatorów 17 Ah waży 5,3),. A ustaleniach z klientem pisać, ze zagospodarowanie odpadów leży po jego stronie..

  Głowa od tego puchnie, szczególnie 3 lata przed emerytura :cry:
  Pozdr. J.
 • #46
  pawelhd2003
  Poziom 10  
  Witajcie,
  sprawa jest dosyć prosta, nie wiem skąd tyle pytań. Wystarczy poczytać i podzwonić.

  Jeśli macie więcej odpadów LUB INNE niż w załączniku nr 15 Dziennik Ustaw Poz. 1431 z 2015r, to nie ma co kombinować, trzeba wejść w BDO.

  Jeśli macie wątpliwości czy dany odpad podlega do danej kategorii lub lekko wymagałoby to podciągnięcia, rejestrujcie się w BDO, szkoda nerwów.

  Co do obioru odpadów jeśli są w limicie do zwolnienia, a gadają że bez numeru BDO nie odbiorą śmieci, to nie ma problemu. Dzwonicie do firm zajmujących się odpadami, mówicie, że mieszczą się w limicie do zwolnienia i wystawiają Wam potwierdzenie odbioru, mimo że numeru BDO nie macie.

  Klasyfikację odpadów macie tutaj http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20140001923/O/D20141923.pdf

  Jeśli zastanawiacie się czy Wasze odpady mogą podlegać pod te zwolnione, a znaleźliście bardziej pasującą kategorię dla nich, inną niż wymienioną ze zwolnienia, to odpowiedź jest oczywista - BDO.

  Np.
  Opakowania po olejach silnikowych:
  w załączniku nr. 15 - butla to tworzywo sztuczne - OK, brak BDO
  w katalogu odpadów 15 01 10* Opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczone - butla jest zanieczyszczona pozostałością oleju, ponadto wskazówki selektywnej zbiórki mówią, żeby do plastików nie wyrzucać opakowań po olejach silnikowych - WNIOSEK, DWIE INFORMACJE PODPOWIADAJĄ JASNO - konieczność BDO

  Podziękuj, oznaczeniem "Pomocny post" jeśli pomogłem.
 • #47
  van claude jean damme
  Poziom 18  
  pawelhd2003 napisał:
  Witajcie,
  sprawa jest dosyć prosta, nie wiem skąd tyle pytań.
  No proszę. I wszystko jasne...
  pawelhd2003 napisał:
  Podziękuj, oznaczeniem "Pomocny post" jeśli pomogłem.
  Nie pisz tak więcej w postach, bo jest to co najmniej żenujące.
 • #48
  bezpiecznykrakow

  Poziom 16  
  Mam pytanie do tych z Was, którzy przeszli już przez ten nonsens. Czy to normalne, że rejestracja w internetowej bazie przez internet będzie dostępna po upływie terminu?
  Baza danych odpadowych BDO
 • Pomocny post
  #49
  miroslaw37
  Poziom 11  
  Jak zwykle na ostatnią chwilę ... tzn. 30 grudnia opublikowano i 01.01.2020 wchodzi w życie nowe rozporządzenie , zmieniające ilości odpadów i poszerzające ich listę. Dla wielu z nas będzie to chyba bardzo pomocne. A wg moich prywatnych źródeł, kto do tej pory nie miał obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, ten nie musi się rejestrować w BDO.
 • #51
  tomcio
  Poziom 26  
  Serwis rtv, chyba podlega rejestracji, bo ma kod odpadów
  16 02 09* Transformatory i kondensatory zawierające PCB. a te nie podlegają zwolnieniu.
 • #52
  gkwiatkowski
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  tomcio napisał:
  Serwis rtv, chyba podlega rejestracji, bo ma kod odpadów
  16 02 09* Transformatory i kondensatory zawierające PCB. a te nie podlegają zwolnieniu.


  Chyba, że ten serwis nie wytwarzasz takich odpadów w trakcie swojej działalności.
 • #53
  Marek09
  Poziom 24  
  gkwiatkowski napisał:
  tomcio napisał:
  Serwis rtv, chyba podlega rejestracji, bo ma kod odpadów
  16 02 09* Transformatory i kondensatory zawierające PCB. a te nie podlegają zwolnieniu.


  Chyba, że ten serwis nie wytwarzasz takich odpadów w trakcie swojej działalności.


  No raczej, że nie wytwarzasz.
  Tu chodzi o transformatory energetyczne, chłodzone olejem produkowanym na bazie PCB (Polichlorowane bifenyle). Ów olej dobrze izolował i był niepalny. Ale to i tak przedpotopowe starocie i tego nigdzie nie spotkasz.

  O takie coś chodzi:
  Baza danych odpadowych BDO

  PCB w transformatorach energetycznych

  No chyba, że takie cudeńka wymieniacie swoim klientom to przepraszam. :D
 • #54
  tomcio
  Poziom 26  
  Marek09 napisał:
  No chyba, że takie cudeńka wymieniacie swoim klientom to przepraszam.

  Pewnie, że wymieniam, są w nowych tv :-) :D.
  Dzięki za wyjaśnienie.