Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Brotje WBS22i - trochę zbyt zimno

05 Gru 2019 12:50 273 7
  • Poziom 9  
    Zacznę od tego, że jestem laikiem w tematyce ogrzewania/sterowania ogrzewaniem, więc moje pytania/wątpliwości mogą być trywialne (mimo, iż starałem się przeczytać sporo postów i artykułów na ten temat). Zatem proszę o wyrozumiałość.
    Teraz kilka danych wejściowych:
    - piec Brotje WBS22i + regulator pogodowy + zasobnik CWU 120L
    - nowy dom, 120m2 - instalacja włączona i działająca na ustawieniach fabrycznych od mniej więcej maja;
    - ogrzewanie:
    - podłogówka:
    --dół
    --- pow.mieszkalna -ok 55m2
    --- garaż -ok 20m2; garaż ma znacznie krótszą pętlę ogrzewania (mniej rurek)
    --- łazienka -ok 7m2

- kaloryfery - góra (kaloryfery mają regulatory/termostaty)

Fabryczne nastawy (jakie były):
    - praca w trybie auto
    - oba obwody miały ustawione takie same temp. komfortowe (min=18C, max=22);
    - dla obw. nr 1 (nie mam pewności, ale chyba jest to obwód z kaloryferami) KG=1,25 + przesunięcie KG=2C
    - dla obw. nr 2 (podłogówka, skoro tamten to kaloryfery) KG=0,6 + przesunięcie KG=2C
    - programy ogrzewania: standardowo jeden przedział od 6:00 do 22:00 (każdy z obwodów)

Problem/zagadnienie: przy takich ustawienia jw., na piętrze (z kaloryferami), bez problemu można uzyskać komfortową temp. w pokojach (ciepło), jednak na dole temperatura mimo, że stabilna, ale na poziomie ok 19C (za zimno); mniej więcej dwa tygodnie temu zacząłem "majstrować" w ustawieniach pieca, żeby uzyskać temp. na poziomie 21C. Starałem się to robić powoli (po kolei) czyli zmieniając najpierw jeden parametr i obserwacja 1-2 dni; potem kolejna zmiana i znów obserwacja.

Te zmiany to (w kolejności wprowadzanych zmian):
    - podniesienie komfortowej temperatury zredukowanej z 18C do 19C
    - podniesienie komfortowej temperatury zredukowanej z 19C do 20C i maks temp komfortowej do 23,5C
    - zmiana KG z 0,6 na 0,7
    - podniesienie komfortowej temperatury zredukowanej z 20C do 21C
    - zmiana programu załączania: od 4:30 do 23:00

Ww. czynności doprowadziły do następującej sytuacji na dolnej kondygnacji:
    - rano temp. ciągle poziomie 19C (za zimno)
    - po powrocie z pracy czyli ok 17:00 temp. na dolnej kondygnacji jest na poziomie prawie 20C - ciągle zbyt zimno
    - temp na prawej pompie (czerwony termometr wzrosła do ok 50C)

Pewnie zbyt mało danych zawarłem, ale mam nadzieję, że po ich uzupełnieniu uda się wskazać (zapewne moje) błędy w obsłudze pieca.
    Dodatkowo załączam zdjęcia zespołów pompowych i rozdzielacza - może osobom znającym się na temacie pomogą w diagnozie (może tu jest coś nie tak).
    Pompy pracują bo słychać szum. Kiedy dotykam tych białych rurek (lub rozdzielacza) to nie są one zbyt ciepłe (powiedziałbym, że nawet w ogóle nie są ciepłe). Białe kurki są poodkręcane na maksa.
    Dodam, że dom jest segmentem szeregowym (skrajnym) i każdy z sąsiadów ma tak samo wykonaną instalację (twierdzą, że mają ciepło i że nawet musieli "zmniejszyć" nastawy bo było zbyt ciepło ubiegłej zimy; oczywiście nie wiem, czy i co poprzestawiali w konfiguracji pieca). Piszę to, żeby ewentualnie uprzedzić komentarze "kto Ci to tak zrobił, przecież to bubel i nie będzie działać". Gdyby tak było, to każdy z mieszkańców miałby podobne odczucia do moich (szczególnie, że mają małe dzieci).

Brotje WBS22i - trochę zbyt zimno _ Brotje WBS22i - trochę zbyt zimno
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 17  
    Przeczytałem dwa razy i zauważyłem że tylko raz wymieniasz temp.50 st. a nie podajesz temperatury zasilania z kotła bo jeśli dół nie jest zapowietrzony to "może " wystarczy podnieść o 5 st temp na wyjściu a nie majstrować w ustawieniach pomieszczeń bo kocioł po prostu nie wyrabia
    ..."• Regulacja pogodowa, opcjonalnie regulacja wg temp. pomieszczenia i zdalna obsługa w przypadku podłączenia modułu zdalnej obsługi ...." a może pogodówka ma ustawioną źle krzywą przestaw się chwilowo na temp.pomieszczenia i zobacz co wyjdzie
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 27  
    Masz odpowiedź kolego. Twoją lokalizację. Sąsiadom sąsiad ogrzewa ściany, a tobie wiatr chłodzi. Prznajmniej jedną😉 Może docieplenie słabsze. Odpowiedź. Grzać non stop. Kiedyś się zaciepli. Tzn. mury ogrzeją. Nowy dom? Pierwszy sezon?
  • Poziom 9  
    Mierzejewski46 napisał:
    Masz odpowiedź kolego. Twoją lokalizację. Sąsiadom sąsiad ogrzewa ściany, a tobie wiatr chłodzi. Prznajmniej jedną😉 Może docieplenie słabsze. Odpowiedź. Grzać non stop. Kiedyś się zaciepli. Tzn. mury ogrzeją. Nowy dom? Pierwszy sezon?

Nie tylko ja mam dom skrajny (specyficzne szeregowce budowane po 5 w szeregu, więc w każdym są dwa skrajne) i to właśnie sąsiad z innego skrajnego twierdził, że miał zbyt gorąco (a na dolnej kondygnacji, gdzie jest podłogówka, ma nawet cieplej niż na górze). Ocieplenie identyczne w każdym domu.
    Pierwszy sezon - to fakt. Może faktycznie jestem zbyt niecierpliwy. Mimo wszystko dzięki.
  • Poziom 27  
    Jeśli warunki takie same,ogrzewanie też i sąsiad miły i wpuści do domu to wziąć kartkę i zapisać jakie ma temperatury nastawy przepływy. I tak samo nastawić(porównać) u siebie. Idealna sytuacja. Jak na tych samych nastawach będzie źle to wtedy szukać przyczyny głębiej. Może sąsiad zszedł z 70 stopni. A ty podnosisz z 50.
  • Poziom 9  
    Jeszcze trochę podrążę temat...

Najpierw w kwestii zapowietrzonej instalacji: odkręciłem odpowietrzniki, żeby wyeliminować zapowietrzenie - woda pociekła od razu (bez świstu powietrza).

Czy ktoś w klarowny sposób (jak to się mówi na "jabłkach i gruszkach") może mi wyjaśnić jak zespół pompowy (na zdjęciu) współpracuje z piecem?
    Pytanie jest ogólne, ale chodzi mi o konkret tzn. który parametr w ustawieniach pieca steruje pracą tej pompy.
    Dopowiem skąd to pytanie: otóż aktualnie jak widać na zdjęciu, lewy zespół pompowy (odpowiedzialny za podłogówkę), ma na termometrach temp. zasilania i powrotu mniej więcej na poziomie 20-25C. Rura zasilania dochodząca i odchodząca od pompy jest ciepła, ale już rozdzielacz i białe rurki są raczej chłodne (na pewno nie mają takiej temp. jak te rury zasilające). I teraz kwestia najciekawsza (może dla znawców trywialna): przestawiłem ręcznie pokrętło pod pompą dosłownie o milimetry (między I i II); po pierwsze od razu włączył się piec, po drugie rozdzielacz szybko zrobił się ciepły (bardzo ciepły) i dość szybko wzrosła temp. na termometrze do ok. 40-45C; po ok 2-3 godz. podłoga we wszystkich pomieszczeniach zrobiła się od letniej do dość ciepłej. Wiem, że podłoga nie powinna być tak ciepła, żeby to dało się odczuć ubraną stopą, ale uznałem, że to jest efekt nagłego "doładowania" gorącej wody i piec będzie działał tak długo, aż temp w pomieszczeniu podniesie się do zadanej temp. komfortowej (choć nie wiem jak może to zmierzyć, skoro nie mam regulatora do podłogówki w pomieszczeniach). Następnego dnia rano stwierdziłem (niestety), że pokrętło na pompie, które dzień wcześniej przesunąłem... wróciło do ustawienia pierwotnego (faktem jest, że przycisk/przełącznik, który jest na tym pokrętle, znajduje się w pozycji "auto", a nie "hand") i temperatura na termometrach na pompie znów jest na poziomie 20-25C (rurki od podłogówki znów są bardzo, bardzo letnie, podobnie jak rozdzielacz). Temp. w pomieszczeniach z podłogówką aktualnie wynosi 20C.
    Na koniec jeszcze jedno pytanko: co spowoduje przestawienie tego małego przełącznika na pokrętle z trybu "auto" na "hand" (oczywiście nie chodzi mi o odpowiedź, że "auto" to tryb automatyczny, a "hand" ręczny, a o to czy tryb ręczny będzie miał wpływ np. na to, że piec będzie włączony non-stop)?
  • Poziom 9  
    Okazało się, że nie był podpięty przewód od siłownia zaworu mieszającego do płyty głównej pieca. Po podłączeniu wszystko działa bez zarzutu.