Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty sposób na zmianę zasilania latarki z 3xAAA na Li-Ion 18650

tomybb 05 Gru 2019 21:35 4833 18
  • Prosty sposób na zmianę zasilania latarki z 3xAAA na Li-Ion 18650

Pozostając w temacie latarek przedstawiam ciekawy myślę sposób na zamianę zasilania z 3xAAA na 1x18650 Li-Ion. Temat przerobienia poruszany był często, wielu użytkowników dokonywało już tego typu modyfikacji, zmieniając nieco konstrukcję latarki. Szczerze mówiąc sam się nad tym zastanawiałem ponieważ wolę zasilanie z ogniwa 18650 niż z "małych paluszków" których nigdy nie mogę skompletować, a potrzeba ich aż 3. :) Cały problem w przerobieniu takiego zasilania polega na tym że ogniwo 18650 jest dłuższe niż oryginalne koszyki na baterie, oraz minimalnie cieńsze ale to już mniejszy problem. Przeglądając internet natrafiłem na pierścień pozwalający właśnie na taką zamianę. Kosztuje grosze.

Wkręcamy go po prostu między obudowę a przełącznik. Nic prostszego.
    Prosty sposób na zmianę zasilania latarki z 3xAAA na Li-Ion 18650 Prosty sposób na zmianę zasilania latarki z 3xAAA na Li-Ion 18650

Przykłady zastosowania w różnych latarkach.
    Prosty sposób na zmianę zasilania latarki z 3xAAA na Li-Ion 18650 Prosty sposób na zmianę zasilania latarki z 3xAAA na Li-Ion 18650 Prosty sposób na zmianę zasilania latarki z 3xAAA na Li-Ion 18650
    Prosty sposób na zmianę zasilania latarki z 3xAAA na Li-Ion 18650 Prosty sposób na zmianę zasilania latarki z 3xAAA na Li-Ion 18650 Prosty sposób na zmianę zasilania latarki z 3xAAA na Li-Ion 18650

Zastosowany pierścień wygląda jak fabryczny. Powiem więcej: ułatwia on nawet wymianę baterii, lepiej się go odkręca niż niektóre fabryczne dekielki.
    Prosty sposób na zmianę zasilania latarki z 3xAAA na Li-Ion 18650 Prosty sposób na zmianę zasilania latarki z 3xAAA na Li-Ion 18650

Dodatkowo gadżet ten centruje nam ogniwo które jak już wspomniano jest minimalnie cieńsze niż koszyk.

Niestety pierścień nie nada się do każdej latarki. Pierwszy przykład to ostatnio prezentowana latarka z Biedronki. Gwint tam jest inny.

Średnica gwintu musi mieć odpowiednio:

Dodatkowo aby obyło się bez przeróbek obudowa latarki powinna być metalowa - pierścień przewodzi prąd pomiędzy obudową a wyłącznikiem (między gwintami). Różnice w budowie latarek gdzie pierścień można zastosować i nie.

Na koniec warto wspomnieć aby ogniwo Li-Ion było zabezpieczone przed nadmiernym rozładowaniem.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    tomybb
    Poziom 26  
    W moich artykułach znajdziecie przede wszystkim: testy, prezentacje gadżetów elektronicznych, modułów, sprzętu pomiarowego, narzędzi, wyposażenia pracowni oraz wszystkiego innego co może przydać się elektronikowi i nie tylko. Nie zabraknie także artykułów o tematyce nieco odbiegającej od elektroniki.
    Specjalizuje się w: naprawa sprzętu rtv
    tomybb napisał 1379 postów o ocenie 479, pomógł 2 razy. Jest z nami od 2006 roku.
    kilioo
    Poziom 11  
    Cytat:
    Na koniec warto wspomnieć aby ogniwo Li-Ion było zabezpieczone przed nadmiernym rozładowaniem.

Zatem gdzie to zabezpieczenie? Zapomniałeś dodać?
    Tomek515
    Poziom 21  
    Opisz jutro otwieracz do puszek albo nie wiem szklankę. Widzę że modne stało się opisywanie badziewia z Chin.

Poza średnicą o której piszesz istotny będzie skok gwintu.
    tomybb
    Poziom 26  
    Tomek515 napisał:
    Opisz jutro otwieracz do puszek albo nie wiem szklankę. Widzę że modne stało się opisywanie badziewia z Chin.

Dla niektórych badziewie, dla innych ciekawe gadżety. Najlepszy przykład to biedronkowa latarka: tyle samo krytyków ilu zwolenników. Jeżeli coś Cię nie interesuje to po co w ogóle wchodzić w jakiś temat i czytać? Jest mnóstwo innych, każdy znajdzie coś dla siebie. Co do Chin - zobacz jakiej produkcji masz klawiaturę na której piszesz, monitor na którym oglądasz i telefon z którego korzystasz.... można by tak długo jeszcze wymieniać. Akurat w tym gadżecie nie wiem co jest badziewnego...

Tomek515 napisał:

Miałeś do czynienia z tego typu latarkami? Spotkałeś się żeby przy tej samej średnicy występował różny skok gwintu? Ja latarek mam dosyć dużo, także dużo droższych ale nie spotkałem jeszcze sytuacji żeby średnica była identyczna a inny skok gwintu.
    pier
    Poziom 23  
    Dwie podstawowe sprawy.
    Brak zabezpieczenia ogniwa przed nadmiernym rozładowaniem i brak sensownego ograniczenia prądu diody. Przy zasilaniu ogniwami AAA rezystor plus kiepskie baterie wystarczały do ograniczenia prądu, dobre ogniwo 18650 może szybko wykończyć diodę. Zresztą te latarki i tak nie mają żadnego odprowadzania ciepła z diody więc taka przeróbka szybko ją wykończy.
    sigwa18
    Poziom 33  
    pier napisał:
    Dwie podstawowe sprawy.
    Brak zabezpieczenia ogniwa przed nadmiernym rozładowaniem i brak sensownego ograniczenia prądu diody. Przy zasilaniu ogniwami AAA rezystor plus kiepskie baterie wystarczały do ograniczenia prądu, dobre ogniwo 18650 może szybko wykończyć diodę. Zresztą te latarki i tak nie mają żadnego odprowadzania ciepła z diody więc taka przeróbka szybko ją wykończy.
    Są ogniwa 18650 z zabezpieczeniem. A napięcie z ogniwa 18650 czy innego Li-ion nie przekracza 4,2 V i będzie za niskie (dla 3 baterii AAA to około 4,5 V przy pracy diody) dioda będzie pracować na za małym napięciu i nic jej się nie stanie ale stracimy na mocy światła plus nie wykorzystamy całej pojemności ogniwa bo poniżej 3,6 V będzie już słabiutko świecić. Latarki z ogniwami LI-ion mają przetwornice które pracują w 99% przypadków w trybie podnoszenia napięcia tak by prąd pracy diody był nominalny.
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa
    Moment - niemal wszystkie latarki na 3aaa mają przetwornice - tylko ciekawe czy to step-up/down czy tylko obniżająca... (nie liczę najtańszych z trzynóżkowym pojedyńczym scalonym ogranicznikiem prądu, z drugiej strony kupiłem mocną 10W Cree w tzw komplecie z przetwornicą do montażu w standardowej latarce fi 20mm i niewiele mocniej świeci od lidlowskiej z Cree 3W - a w opisie napięcie max zasilania przetwornicy to 4,2V czyli właściwie do LiIon - i zonk).

Po drugie - po co stosowa jakieś "hydrauliczne" przedłużki do latarek jeśli istnieją akulatorki 18500 - niemal idealnie pasujące do krótkich modeli pod paluszki. A jak ktoś chce koniecznie 18650 to są przedłużone nonamy w które takowe włażą, a w komplecie mają przedłużony koszyczek pod 3aaa
    tomybb
    Poziom 26  
    kotbury napisał:
    Po drugie - po co stosowa jakieś hudrauliczne przedłużki do latarek jeśli istnieją akulatorki 18500

Dlatego że 18650 mam za darmo, uzywane ale do tego typu latarek sprawdzaja sie.
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa
    Cóż, mnie najpierw wychodziło że kupowałem latarkę z wsadem aaa a potem myślałem o zasilaniu LiIon.
    A jeśli na odwrót - są tanie gotowe do 18650 - np taka :
    https://www.hurt.com.pl/latarka-reczna-diodow...dioda-cree-xm-l2-18650-3x-aaa-r03-p15834.html ale to wypas, taką samą tylko z koszyczkiem na aaa idzie namierzyć za niecałe 30 zł. (i zdaje się że takowe były też w dronce)
    Tomek515
    Poziom 21  
    tomybb napisał:

Tomek515 napisał:

Miałeś do czynienia z tego typu latarkami? Spotkałeś się żeby przy tej samej średnicy występował różny skok gwintu? Ja latarek mam dosyć dużo, także dużo droższych ale nie spotkałem jeszcze sytuacji żeby średnica była identyczna a inny skok gwintu.

Nie wiem czy warto podejmować dyskusje bo obawiam się że jesteś z tych najmądrzejszych. Zapewne masz pokaźną kolekcje ale zmartwie Cie ze tez mam kilka latarek różnej klasy gdyż dość intensywnie eksploatuje je w pracy.

Żeby uspokoić swoje sumienie sięgnąłem, po te które mam w domu i muszę powiedzieć że gwinty nie są takie same. Nie wiem czemu założyłeś że każda latarka z Chin ma taki sam skok gwintu.
    tomybb
    Poziom 26  
    Tomek515 napisał:
    Żeby uspokoić swoje sumienie sięgnąłem, po te które mam w domu i muszę powiedzieć że gwinty nie są takie same.

W takim razie warto napisać który to model ma inny gwint. Bedzie to przydatne dla użytkowników. Najlepiej jakbys załączył zdjęcie obu, na którym będzie to dokładnie widoczne razem ze zmierzoną średnicą. A jak nie to podaj model to sam to sprawdze. Przypominam, że mówimy o sytuacji w której jest identyczna średnica. Jeśli różni się np. o 2mm to jest inaczej. Tak mam np. w latarce na 18650, na pierwszy rzut oka gwinty wygladaja podobnie.
    automobilklub
    Poziom 15  
    A ja nie wiedziałem o takim rozwiązaniu i właśnie niedawno dotoczyłem sobie taką przedłużkę sam. A tak to bym nawet nie startował tylko kupił...
    Latark świeci o niebo lepiej i dłużej, żadnych negatywnych skutków nie zauważyłem. Aku 18650 mam od wypęku i aż szkoda nie wykorzystać.
    Dzięki autorowi za artykuł i zaraz zaczynam szukanie u siebie na ebay-u:)
    ZaQ_1
    Poziom 2  
    Do takich badziewnych latarek to szkoda nawet tego dolara z hakiem. Wiele z nich ma w tylnej zakrętce taki sprężysty bolec. Należy go wydłubać i już ogniwo 18650 (bez zabezpieczenia) się zmieści.
    Piotrek#G
    Poziom 24  
    tomybb napisał:

fi ~22mm, nie pasują...

fi ~23mm, nie pasują...

Tak więc nie masz racji.
    tomybb
    Poziom 26  
    Piotrek#G napisał:
    Tak więc nie masz racji.

Jeżeli tak to przyznaje się do błędu, rozumiem że wszystkie latarki jakie pokazałeś są na 3xAAA? Jakie to modele?
    Piotrek#G
    Poziom 24  
    Nie, nie korzystam z latarek 3xAAA, bo według mnie to słabe zasilanie. Pokazałem tylko, że nie zawsze ta sama średnica gwintu oznacza, że gwinty są zamienne.
    Latarki to Skilhunt H03, Utorch SFA-0010, Convoy M2 i Convoy C8.
    tomybb
    Poziom 26  
    Ja pisałem o gwintach w latarkach 3xAAA, przy tej samej srednicy nie spotkalem innego gwintu, to ze przy innym zasilaniu moze byc inaczej to doskonale wiem.
    kula14
    Poziom 11  
    Tomek515 napisał:

Miałeś do czynienia z tego typu latarkami? Spotkałeś się żeby przy tej samej średnicy występował różny skok gwintu? Ja latarek mam dosyć dużo, także dużo droższych ale nie spotkałem jeszcze sytuacji żeby średnica była identyczna a inny skok gwintu.[/quote]

Ja miałem tak z moją starą latarką - dość wiekową bo ma już 10 lat ale dość porządną bo aluminiową chcąc kupić koszyk do baterii kupiłem też zakrętkę (nie znam oficjalnego terminarzu) i niestety trochę uszkodziłem swoja latarkę.