Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką moc kotła ustawić, kawalerka 35m2.

05 Dec 2019 23:01 801 12
  • Level 3  
    Witam mieszkanie 35m2, jeden grzejnik łazienka, drugi pokój, jaką temperaturę ustawić na piecu, mam obecnie 45stopni, nie za mało? Dzięki z góry za odpowiedzi, chodzi mi głównie o małe spalanie gazu.
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 33  
    No i co przy tych 45stC- za zimno, za ciepło?
  • Level 3  
    Niewiem czy to jest odpowiednie ustawienie pięć ciągle się odpala i gaśnie przez noc zużywa około 3mgazu
  • Helpful post
    Level 36  
    Ciągle odpala i gaśnie, gdyż jest sporo przewymiarowany a takie "taktowanie" na pewno jest mniej oszczędne nić ciągła praca niewielką mocą. Do tak małego mieszkania każdy kocioł będzie przewymiarowany.
  • Helpful post
    Level 38  
    Moc kotła, a temperatura wody kotłowej to dwie różne sprawy.
    Nie wiemy o jaki kocioł chodzi, więc nie znamy jego mocy minimalnej ale zwykle przy tak małych mieszkaniach jak już pisał ZbigniewRusek to każdy kocioł będzie miał zbyt dużą moc.
    Możesz mieć kocioł o mocy minimalnej 4kW a równie dobrze możesz mieć kocioł o mocy minimalnej 11kW. Wszystko zależy od danego modelu jaki masz.
    Generalnie można w ciemno założyć, że moc maksymalna kotła dla c.o. powinna być równa znamionowej mocy minimalnej Twojego kotła, bo więcej i tak nie będziesz potrzebować ale to się ustawia w menu serwisowym kotła zgodnie z jego instrukcją instalacji. W teorii powinien Ci to ustawić serwisant, który robił pierwsze uruchomienie kotła.

Co do temperatury wody kotłowej to jak chcesz zmniejszyć stopień taktowania kotła to musisz dać większą temperaturę wody kotłowej. W przypadku 2 grzejników w mieszkaniu to można było montować możliwie największe grzejniki jakie fizycznie się zmniejszą. Taktowania nie pozbędziesz się ale z dużymi grzejnikami mieszkanie szybciej by się nagrzewało do zadanej temperatury i cykanie kotła byłoby trochę mniejsze.
    Spokojnie ustaw sobie 60 albo 65 i zobacz jakie będą efekty.
    Kotły gazowe zwykle mają maksa na poziomie ok. 80-85 stopni ale przyjmuje się, że 70 stopni to maksymalna temperatura wody kotłowej, bo powyżej 70 stopni to przypadkowe dotknięcie grzejnika może grozić poparzeniami.

Dodano po 4 [minuty]:

jeśli masz głowice termostatyczne to je otwórz na maksa, bo skręcanie w takich warunkach nie ma sensu. Grzejniki mają grzać na maksa swoich możliwości, aby szybko dogrzać mieszkanie i aby regulator pokojowy wyłączył żądanie grzania z powodu osiągnięcia zadanej temperatury powietrza.
  • Level 3  
    Kocioł brotje energy 24tce
  • Level 38  
    z instrukcji z netu wynika, że Twój kocioł ma moc minimalną 9,3kW.
    Mój ma minimum katalogowe 9,1kW, a realnie pracuje na 9,5kW i mam mieszkanie 100m2 w nieocieplonym budynku.
    Pomimo pracy c.o. na stałej mocy 9,5kW to u mnie pojedynczy cykl grzania trwa 20-30 minut.
    Na Twoim mieszkaniu 35m2 z takim kotłem może być problem i pojedynczy cykl grzania jak będzie trwał 10 minut to będzie sukces.

Dla c.o. moc maksymalna powinna być równa mocy minimalnej, czyli 9,3kW. tak samo jak u mnie to Twój kocioł powinien pracować ze stałą mocą 9,3kW na potrzeby c.o..
    Na grzejnikach głowice termostatyczne powinny być otwarte na maksa, bo masz tylko 2 grzejniki w mieszkaniu.
    Ewentualnie można zrobić kryzowanie aby zrównoważyć ilość wody dla poszczególnych grzejników.
    Aby kocioł nie taktował jak szalony to u Ciebie przydałyby się grzejniki największe z możliwych jakie fizycznie by się zmieściły pod oknem itp.
    Jak stary kocioł padnie to kup nowy, kondensacyjny o mocy minimalnej na poziomie 3-4kW.
    W zasadzie to wszystko, bo specjalnie nic więcej nie da się tam zrobić.
  • Level 3  
    To jak mam ustawić na piecu ile stopni żeby coś pomogło mam aktualnie 45 czy zwiększyć czy zmniejszyć
  • Helpful post
    Level 38  
    ja na swoim kotle mam obecnie 56 stopni, gdybym miał 45 to kocioł pracowałby z 10 minut, a to u mnie zdecydowanie za mało by grzejniki zdołały się nagrzać do sensownego poziomu, więc kociołby taktował jak najęty.
    Jako maksa przyjmij 70 stopni.
    A u Ciebie 60 stopni traktowałbym jako minimum, choć nie zdziwiłbym się gdyby trzeba było grzać wodę do 70 stopni, a i to będzie za mało.
    Ale maksymalna moc kotła dla c.o. musi być skręcona do 9,3kW, bo nie ma sensu, aby kocioł dla c.o. mógł pracować na wyższej mocy.

Dodano po 8 [minuty]:

W teorii palnik powinien włączyć się i w ramach jednego cyklu pracy powinien podnieść temperaturę na tyle, aby regulator pokojowy wyłączył żądanie grzania.
    Ponowne włączenie palnika powinno nastąpić, gdy regulator pokojowy zarejestruje obniżenie temperatury w pokoju poniżej tzw. histerezy i tak w kółko.
    U Ciebie pojedynczy cykl grzania będzie krótki to pewnie nie wystarczy 1 cykl grzania, aby regulator pokojowy wyłączył żądanie grzania, więc palnik w kotle będzie się załączał kilka razy. Ale ważne jest, aby woda zdołała się wychłodzić przed kolejnym włączeniem palnika, więc tzw. blokada palnika powinna być możliwie jak najdłuższa ale znowu nie za długa, by mieszkanie się nie wychładzało.
    Wszystko to kwestia prób i błędów uwzględniając specyfikę Twojego mieszkania, więc nie ma jednej prawidłowej wartości. Musisz sama ją poszukać w zależności od Twoich oczekiwań i poczucia komfortu.
  • Level 3  
    Wiadomo większą moc na kotle większe zużycie ale wtedy by zadziej się zalanczal mniejsza moc to odwrotnie
  • Level 38  
    Blondas86 wrote:
    Wiadomo większą moc na kotle większe zużycie ale wtedy by zadziej się zalanczal mniejsza moc to odwrotnie

Większa moc to większa ilość energii wyprodukowana przez kocioł w danej jednostce czasu.
    Ale to, że kocioł wyprodukuje ciepło to za mało.
    W instalacji c.o. to grzejniki grzeją, więc teraz ciepła woda z kotła musi dotrzeć do grzejników i następnie przepłynąć przez ten grzejnik, aby grzejnik grzał to ciepła woda musi przez niego cały czas płynąć.
    Mniejsza moc wydłuży trochę cykl pracy palnika, będzie to niewielka różnica w czasie ale przy przewymiarowanym kotle to każda minuta może robić zauważalną różnicę.

Nie wiem jak jest u Ciebie ale u mnie woda do najdalszego grzejnika płynie ok. 1,5 minuty i jest to grzejnik typ 22 o długości 2m i wysokości 60cm, co oznacza, że ma on nieco ponad 12 l wody w sobie.
    Zakładając, że przez grzejnik płynie woda z wydajnością 180 l/h, czyli 3 l/min to aby wymienić 12 l wody w grzejniku potrzeba co najmniej 4 minut, razem mamy już 5,5 minuty ale do nagrzania grzejnika potrzeba cały czas napływu ciepłej wody, bo jak palnik wyłączy się zbyt szybko to temperatura grzejnika spada, spada moc cieplna i robi się szybciej chłodno.
    Jeśli woda w układzie zdoła się nagrzać to jeśli ponowne włączenie palnika będzie zbyt szybkie to i tak kocioł za długo nie popracuje, bo woda jest częściowo nagrzana, więc przyjmnie mniej energii niż gdyby była zimna, więc wtedy dodatkowo skraca się czas pracy palnika.
    Stad u mnie nie ma stałego czasu pracy palnika i waha się on w zakresie 20-30 minut ale jak przyjdą mrozy to ten czas może ulec jeszcze dalszemu skróceniu, bo kocioł będzie częściej się załączał, więc wtedy chcąc wydłużyć cykl pracy palnika nie pozostanie mi nic innego jak podnieść temperaturę wody kotłowej.

Ty musisz u siebie samodzielnie poszukać optymalnych ustawień, które będą pasowały do specyfiki Twojego mieszkania, bo inaczej jest w nieocieplonym budynku, a inaczej w ocieplonym.
    Tak na prawdę przerwa w pracy kotła zależy do strat energii jeśli mamy małe straty (ocieplony budynek) to przerwa będzie długa, jeśli straty są duże (nieocieplony budynek) to przerwa będzie krótka.

Ogrzewanie to taki odpowiednik pewnego rodzaju balonu z którego stale ucieka powietrze, a kocioł można porównać do pompki, która pompuje ten balon, aby miał on określoną ilość powietrza (temperaturę) na komfortowym poziomie, czyli aby nie było flaku (za zimno), ani tez wypełnił się za bardzo powietrzem (za gorąco).
    Większa moc w teorii szybciej napompuje ten balon ale jeśli grzejniki nie są odpowiednio skorelowane z mocą kotła to ta pompka zamiast napompować raz i zrobić sobie przerwę to będzie pompować wielokrotnie małymi dawkami.

Nie jest to temat prosty, bo przy c.o. jest wiele zależności. Jest to układ naczyń połączonych i zmiana jeden elementu wpływa na pozostałe.
    U Ciebie z racji zbyt mocnego kotła i małego mieszkania nie ma dużego pola manewru.
    Nie kojarzę, aby było wspomniane, czy masz ciepło, czy może masz chłodno w mieszkaniu, bo od tego powinno zależeć dalsze postępowanie.
  • Level 3  
    Mam ciepło chociaż ustawie kocioł na małą moc to i tak mam ciepło tylko chodzi mi jak ustawić żeby ciągle się zalanczal mieszkanie ocieplone i na dodatek środkowe mieszkanie

Dodano po 3 [minuty]:

Żeby kocioł pracował dłużej a mnie się zalanczal chodzi o zużycie gazu spals ok 5mgazu w ciągu doby ustawione mam tem 20st cały czas niewiem teraz czy lepiej zmniejsztsz na na kotle czy zwiększyć żeby było mniejsze zużycie gazu
  • Level 38  
    Blondas86 wrote:
    chociaż ustawie kocioł na małą moc

Tylko póki co nie widziałem tekstu wskazującego, że wiesz jak ustawić moc kotła w Twoim kotle.
    Jedyne co potrafisz to ustawić temperaturę na kotle.

Blondas86 wrote:
    tylko chodzi mi jak ustawić żeby ciągle się zalanczal

chyba masz na myśli, aby ciągle się nie załączał.
    No to jak już było wcześniej powiedziane musisz tak ustawić temperaturę wody kotłowej na kotle, aby kocioł był w stanie grzać tak długo palnikiem, że w ciągu 1 cyklu podniesie temperaturę w pokoju do takiego poziomu, aby regulator pokojowy wyłączył ogrzewanie.
    Poza tym musisz wiedzieć jaką histerezę ma Twój regulator pokojowy, bo zwykle można ustawić 2 histerezy np. 1,0 stopnia albo 0,5 stopnia lub podobne.
    Histereza określa przy jakiej temperaturze wyłączy ogrzewanie i przy jakiej załączy.
    Np. dla histerezy 1,0 stopnień (+-0,5 stopnia) jeśli ustawisz na regulatorze 20,0 stopni to grzanie włączy się przy 19,5, a wyłączy dopiero po osiągnięciu 20,5 stopnia.
    Jeśli kocioł musi wielokrotnie taktować, aby podgrzać mieszkanie o 1 stopień to można mu zmniejszyć histerezę do wartości np. 0,5 stopnia (+-0,25 stopnia).

Blondas86 wrote:
    Żeby kocioł pracował dłużej a mnie się zalanczal

to już pisałem co masz zrobić, więc zrób to i sam zobacz, czy osiągniesz to czego oczekujesz.
    Podchodzisz do tematu jak do jeża ;-) A jak chcesz się dowiedzieć to musisz sam przetestować i zobaczyć jakie będzie efekt.
    Czy będzie mniejsze zużycie gazu to się dopiero okaże, bo tego to Ci nikt nie zagwarantuje.