Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyfra Plus wybór konwertera

wosiekpl 07 Gru 2019 23:30 1389 64
    _kli_
    Poziom 37  
    wosiekpl napisał:
    Ja ustawiłem jak mogłem

Być może wystarczy wymienić LNB i będzie OK. Jeżeli brak precyzji, to najlepszy i najdroższy LNB nie pomoże.
  • e-miernikie-mierniki
    wosiekpl
    Poziom 21  
    Ok. Tylko tak na koniec , Televesa mogę kupić i założyć jutro. Ten drugi za dwa dni. Będzie jakaś różnica o te 0.1 dB. Pierwszy ma 0.3 i drugi 0.2. O tym drugim czytałem tu na forum i go polecają .
    Tak więc , który ostatecznie wybrać?
    Pierwszy to 9.95 € i drugi 10.50 plus przesyłka 5
    andpol 33
    Poziom 36  
    Ja bym brał Televesa. Sam takie zakładam i jeśli chodzi o single to się nie zawiodłem.
  • e-miernikie-mierniki
    wosiekpl
    Poziom 21  
    Ok.
    Teraz , tak na koniec mam pytanie dotyczące wzmacniacza . Czemu nie działa ? Wymieniłem na nowy w sklepie ale dalej po podłączeniu sygnał nie przechodzi. Może potrzebuje napięcia sterującego diseq? Pytam tak z ciekawości bo go nie będę montował
    _kli_
    Poziom 37  
    Ale co się tak uparłeś na ten wzmacniacz? Do 27 m przewodu? Może właśnie dlatego że jest sprawny, nie masz odbioru przy jego użyciu? Głowica dekodera może przyjąć sygnał o określonym maksymalnym poziomie. Jeżeli stosunkowo mocny sygnał jeszcze dodatkowo wzmocnisz, to sygnał może okazać się za mocny i ... masz brak odbioru.
    Tutaj masz przykład bezproblemowego odbioru bez wzmacniacza na przewodzie 60 m (konwerter Televes).
    _cheetah_
    Specjalista Sieci, Internet
    Jeśli po włączeniu wzmacniacza pasek "Poziom sygnału" pokazuje dużą wartość, a pasek "Jakość sygnału" nic albo niewiele to znaczy, że dekoder jest przesterowany. Te dekodery mają specyfikowaną max poziomu wejściowego na -25dBm, co oznacza, że w typowych warunkach taki wzmacniacz może dekoder spokojnie przesterować.

Ale, jeśli pasek "Poziom sygnału" pokazuje zero poziomu to znaczy, że wzmacniacz jest niewłaściwie zamontowany.

Oczywiście, dodawanie wzmacniacza u ciebie to nieporozumienie.
    wosiekpl
    Poziom 21  
    Ok. Dzięki za odpowiedzi. O wzmacniacz pytam tak z ciekawości. Pierwszy , taki sam po zamontowaniu przesyłał sygnał do odbiornika. Różnica z nim i bez niego nie była duża. Tak było na starej antenie tzn na tej obciętej. Wiem że to nie ma znaczenia ale po zamianie anteny na okrąglą przy tym samym konwerterze wzmacniacz już nie działał. Dlatego pomyślałem że się uszkodził i dlatego też pojechałem do sklepu i wymieniłem na nowy.i nowy też nie wzmacnia tzn po jego zamontowaniu żaden z pasków tzn poziomu i jakości nic nie pokazuje. Zaś po jego wymontowaniu tak.
    Wracając do konwertera to wg waszych porad kupię tego Televes-a i w przyszłym tygodniu zamontuje. Dziś jest tutaj pochmurno i trochę więcej kanałów pikseluje. Jeśli po wymianie konwertera nie wiele się poprawi to tak już zostanie. W sklepach są anteny 60 i 80 cm. Większe trzeba już zamawiać

Tutaj wszyscy oglądają Astrę więc anteny mają przeważnie 60 cm
    _kli_
    Poziom 37  
    wosiekpl napisał:

Czy ten konwerter masz tak właśnie ustawiony (pionowo)? Jeżeli tak, to prawdopodobnie nie masz się co spodziewać dobrej jakości. O kącie skosu LNB pisałem kilka postów wcześniej.
    wosiekpl napisał:
    W sklepach są anteny 60 i 80 cm. Większe trzeba już zamawiać

Nie potrzebujesz większej niż 80-ka. Ta którą masz, to chyba Famaval.
    _cheetah_
    Masz podgląd na ekran telewizora ze wskazaniami paków poziomu i jakości w czasie ustawiania anteny?
    _kli_
    Poziom 37  
    Wygląda na to, że ma ...
    wosiekpl napisał:
    Przed telewizorem stawiam kamerę i wchodzę na dach. Poprzez wifi w komórce gladam jaki jest sygnał w dekoderze i ustawiam na jak najlepszy
    _cheetah_
    No fakt, znowuż muszę posypać głowę popiołem... ;).

Powinien więc móc w miarę dokładnie ustawić czaszę, zwłaszcza, że ma podgląd na BER.
    wosiekpl
    Poziom 21  
    Tak , konwerter jest skręcony , na zdjęciach tego nie widać ale jest skręcony. Chodzi mi o skos .Ustawiam na kamerę tak jak wcześniej pisałem .
    W tej chwili jest jeszcze jasno ( tak o 18 - 18:30 robi się szaro ) ale niebo jest zachmurzone i jest więcej kanałów , które się "pikselują" Pojadę teraz po nowy konwerter ale z montażem poczekam do końca tygodnia . Jest mokro i nie chce w takim stanie chodzić po dachu bo bym jeszcze "pofrunął" . Myślę że może w sobotę uda się go wymienić

Konwerter już kupiony

A jakby kogoś interesowało to takie są tu ceny

Cyfra Plus wybór konwertera Cyfra Plus wybór konwertera Cyfra Plus wybór konwertera Cyfra Plus wybór konwertera

Satfinder do szukania satelitów , Televes podwójny i LNB monoblock i antena 80 cm
    wojtek0706
    Poziom 10  
    Najważniejsze to dobrze ustawić antenę dobrym miernikiem, co do LNb to wystarczy zwykły bo po co przepłacać.
    wosiekpl
    Poziom 21  
    Konwerter zmieniony ,jest trochę lepiej. Po samej wymianie było już lepiej .Trochę krecilem antena i udalo się złapać lepszy sygnał.

Cyfra Plus wybór konwertera Cyfra Plus wybór konwertera Cyfra Plus wybór konwertera Cyfra Plus wybór konwertera Cyfra Plus wybór konwertera

Nie wiem czy bez odpowiedniego miernika uda się lepiej ustawić

Jak widać udało się zejść na 06 , ale dość często wskakuje 08 i kilka razy było też 04.
    Dziś jest niebo zachmurzone , będę przez cały tydzień obserwował te najsłabsze kanały . Może w sobotę ponowie próby ustawienia anteny ale widzę to trochę skomplikowane bo trzeba ruszać w milimetrach
    Pozdrawiam
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    Dodam od siebie 3 grosze:

Nie mam żadnej płatnej "platformy", ale mam pewne doświadczenia z sat (własnoręcznie wykonana instalacja i odbiór kanałów FTA).

Wielkość czaszy: Zgadzam się z tym, że im większa tym lepiej. Ja odbieram HotBird na czaszy w kształcie elipsy pionowej o średnicach 60cm i 65cm (dostałem taką używaną z logo Cyfrowego Polsatu), konwerter to HD Digiality SF-1T Single (pierwszy lepszy mający w sobie sumator, do którego można wpuścić DVB-T). Nie stwierdzam żadnych problemów z odbiorem, więc na mała antena nie musi być przyczyną problemów z odbiorem, z jakimi się borykasz.

W dekoderze sprawdzaj poziom i jakość sygnału nie na kanałach, tylko na trnasponderach. Kanałów masz 100-150 (w zależności, jaką ofertę wybrałeś), ale jeden transponder z reguły retransmituje kilka kanałów, a więc transponderów to masz może 20-30 (na satelitach HotBird jest ponad 100 transponderów, ale nie wszystkie są zajęte przez płatne platformy). Nie znam innych odbiorników DVB-S2 niż swój, jakim jest Ferguson Ariva 252 Combo, więc nie napiszę, jaką funkcję uruchomić, ale napiszę, co zrobić ogólnikowo: Znajdź funkcję, w którym jest lista transponderów ze wskaźnikami siły/jakości i możesz sprawdzić siłę i jakość na poszczególnych transponderach (w moim jest to w dwóch miejscach, w funkcji edycji listy transponderów oraz w funkcji do ustawiania anteny, nie wiem, jak w Twoim, ale mam nadzieję, że jest to zrozumiałe, co mam na myśli). Sprawdź siłę wszystkich transponderów, szczególnie tych, na których C+ nadaje swoje stacje (patrz https://en.kingofsat.net/pack-ncplus.php), potem wybierz transponder o najgorszych wskazaniach i ustaw antenę (również skręcenie konwertera, jeżeli potrzeba). Po tych czynnościach ponownie sprawdź jakość i siłę sygnału na wszystkich transponderach, może na niektórych się polepszyło, na innych pogorszyło, jak się gdzieś pogorszyło, to ponownie ustaw antenę. Jeżeli w pionie lub w poziomie przy ustawianiu anteny jest pewien zakres, gdzie siła/jakość jest 100%, to ustaw na środku tego zakresu. Zwróć uwagę na te transpondery, na których są te stacje, z którymi masz kłopoty.

Po tych czynnościach dla pewności skasuj listę kanałów i ponownie zrób przeszukanie (strojenie automatyczne lub według listy transponderów). Po przeszukaniu sprawdź, jak odbierasz te kanały, z jakimi miałeś problemy.
    _cheetah_
    Jest przyzwoicie jak na "odręczne" wypikowanie anteny, choć w poście #4 miałeś już lepsze wyniki jakości (przy mniejszych wskazaniach poziomu sygnału). Teraz antena ta sama, inny konwerter, ale teoretycznie dobry model, więc powinno się dać wypikować podobnie albo i lepiej.

Pamiętaj o najważniejszym, czyli o powolnym przestawianiu czaszy czy konwertera. Najlepiej skokowo - lekki ruch i odczekanie kilku, kilkunastu sekund na uspokojenie wskazań dekodera. Przy dobrej antenie, w sensie prawidłowości wytłoczenia czaszy, ruchy bywają rzeczywiście minimalne.

Jeszcze jedna kwestia - wskazania dekoderów bywają niedokładne czyli czasami trudno jest złapać jednoznacznie max przy ruchu czaszy czy konwertera. Wtedy można próbować pikowania i skosu na średnią wskazań.

Przy złapaniu jakiegoś maxa odkręcasz czasze (konwerter) najpierw np. w lewo (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara) aż do zmiany wskazań paska lub BER na jakąś w miarę stabilną wartość. Zaznaczasz położenie montu czaszy na maszcie (lub położenie konwertera w uchwycie), potem powtarzasz tę czynność w drugą stronę, aż do uzyskania takiej samej wartości na pasku lub BER. Znowu zaznaczasz. Powtarzasz czynność ze dwa, trzy razy, aby upewnić się, że ustawienia są powtarzalne. Wyciągasz średnią z zaznaczenia z każdej strony, a potem wyznaczasz pomiędzy nimi położenie środkowe. I to są twoje optymalne położenia czaszy (konwertera).

Trochę upierdliwe, ale przy niedokładnym odbiorniku dają szansę na optymalne spikowanie anteny.
    _kli_
    Poziom 37  
    andrzejlisek napisał:
    Znajdź funkcję, w którym jest lista transponderów ze wskaźnikami siły/jakości i możesz sprawdzić siłę i jakość na poszczególnych transponderach
    andrzejlisek napisał:
    skasuj listę kanałów i ponownie zrób przeszukanie (strojenie automatyczne lub według listy transponderów)

Dekoder DSI-87 jest sprzętem dedykowanym do odbioru konkretnej oferty i lista kanałów narzucana jest przez operatora. Można ją "wykasować" tylko poprzez przywrócenie ustawień fabrycznych/domyślnych i "pobrać" przez ponowną instalację. Sprzęt dedykowany nie ma wielu funkcji, które posiadają dekodery z wolnego rynku. W tym modelu co prawda nie da się przeskanować pojedynczych transponderów, ale jest podgląd na parametry kilku częstotliwości równocześnie. Wystarczy wywołać MIERNIK SYGNAŁU i przez naciśnięcie OK uruchomić TEST SZCZEGÓŁOWY. Pojawi się lista transponderów z parametrami siły i jakości dla kilku najważniejszych częstotliwości potrzebnych do odbioru PC+.
    _cheetah_ napisał:
    odczekanie kilku, kilkunastu sekund na uspokojenie wskazań dekodera

Problem w tym, że pasek jakości w tym dekoderze lubi delikatnie "pływać" nawet przy bezchmurnym niebie. Tym bardziej wskazane, by takie ono było w czasie ustawiania anteny. No, ale w Hiszpanii chyba nie stanowi to większego problemu. :wink:
    wojtek0706
    Poziom 10  
    Tylko ze to co pokazuje dekoder może być nie prawda dla tego zawsze ustawia się miernikiem.
    ucy7400
    Poziom 20  
    wojtek0706 napisał:
    to co pokazuje dekoder może być nie prawdom

Prawdom godosz, prawdom :D
    LeDy
    Poziom 43  
    wojtek0706 napisał:
    Tylko ze to co pokazuje dekoder może być nie prawdom dla tego zawsze ustawia się miernikiem.

Dla danego dekodera jest to "prawdom". Jak dekoder pokazuje, że ma sygnał dobry to i odbiera bez problemu. Miernik mu odbioru nie polepszy.
    wosiekpl
    Poziom 21  
    Być może źle ją ustawiam , źle w tym sensie że staram się uzyskać jak najlepszy sygnał . Szczególnie patrzę na jakość . A pewnie powinienem bardziej skupić się na wartości BER. I szukać jak najmniejszej tzn starać się z 06 ustawić na 04 choć siła sygnału bądź jakość będą trochę mniejsze .
    Czy tak mam postępować ?
    _kli_
    Poziom 37  
    wosiekpl napisał:
    Szczególnie patrzę na jakość . A pewnie powinienem bardziej skupić się na wartości BER

Tylko zauważ, że wyższe wartości procentowe jakości sygnału, mają właśnie przełożenie na lepszy BER.
    Np. na moim DSI-87 najgorszą jakość mam na 12692H (78% / 6.0E-03), trochę lepiej jest na 12476H (81% / 4.0E-03). Jakość 100% dekoder uzyskuje przy BER 1.0E-03, co na mierniku odpowiada wartości MER powyżej 15 dB.
    wosiekpl
    Poziom 21  
    Czyli trzeba szukać jakość tzn jak największą wartosc. W tej chwili przy 06 nie jest źle jeśli nie uda się poprawić to tak zostanie.
    _kli_
    Poziom 37  
    wosiekpl napisał:
    W tej chwili przy 06 nie jest źle jeśli nie uda się poprawić to tak zostanie

Tylko że nie jest to jakiś rewelacyjny wynik na 80-ce i nie gwarantuje stabilnego odbioru przy zachmurzonym niebie.
    Wrzuć fotkę ze skanem "testu szczegółowego".
    _kli_
    Poziom 37  
    10853H jest obecnie wyłączony - stad brak sygnału. Sygnału na Astrze nie masz, bo brak zeza.
    12265V słabiutko - szczególnie w porównaniu do 12476H. Chyba że w Hiszpanii wygląda to inaczej niż w Polsce. Tutaj 12265V jest jednym z najmocniejszych transponderów, a 12476H jednym z najsłabszych.
    wosiekpl
    Poziom 21  
    W tej chwili patrzę na TVN HD i się nie zacina. Niebo jest zachmurzone . Jeśli będę mógł to najprędzej w sobotę rano będę mógł wejść na dach i dalej próbować ustawiać . Na pierwszych sześciu kanałów , które źle się oglądało teraz są OK
    _kli_
    Poziom 37  
    wosiekpl napisał:
    dalej próbować ustawiać

W pierwszej kolejności (zanim ruszysz antenę) spróbuj lekko naciskać jej rant na całym obwodzie, obserwując wskazania jakości na najsłabszych transponderach. Może to być wskazówką w którą stronę trzeba skorygować ustawienie (prawo-lewo czy góra-dół). Miej na uwadze, że poprawiając najsłabszy transponder, możesz pogorszyć inne. Ale także przy precyzji i odrobinie szczęścia możesz poprawić jakość na wszystkich.
    LeDy
    Poziom 43  
    Jakim cudem masz 11508H? Powinno być 11508V.
    _kli_
    Poziom 37  
    Prawdopodobnie błąd w sofcie. W "teście szczegółowym" jest 11508V. Parametry sygnału te same, co na "mierniku sygnału" dla 11508H.
    wosiekpl napisał: