Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laptop Acer Aspire E1-531G - Nie działa sterownik karty graficznej.

Andrzej_Tomaszewski 06 Dec 2019 19:41 426 3
Optex
 • #1
  Andrzej_Tomaszewski
  Level 13  
  Witam,
  Dostałem do naprawy Laptop Acer Aspire E1-531G. Miał uszkodzony dysk twardy. Kupiłem nowy i zgodnie z prośbą klienta zainstalowałem Win7 Pro 64 bit, na starym dysku był Win8.1. W celu pozyskania sterowników wszedłem na stronę producenta i po wpisaniu numeru SNID laptopa wyświetliła się lista. Ściągnąłem najnowsze sterowniki dedykowane do w/w systemu. Oprócz karty graficznej pozostałe sterowniki zostały zainstalowane pomyślnie. Użyłem programu AIDA64 Extreme w celu identyfikacji sprzętu. Jeśli chodzi o grafikę to raport zawiera 3 pozycje:
  1. Karta wideo: Standardowa karta graficzna VGA
  2. Akcelerator 3D: Intel HD Graphics 2000
  3. Akcelerator 3D: nVidia GeForce 710M

  Opis problemu: instalator sterownika Intela po uruchomieniu zgłasza błąd o następującej treści: "Ten system nie spełnia minimalnych wymagań dotyczących instalowania tego oprogramowania". Uruchamiam więc instalatora sterownika nVidia a ten po sprawdzeniu zgodności systemu zgłasza następujący błąd:"Program instalacyjny nVidia nie może kontynuować pracy" i poniżej tekst:"Musisz najpierw zainstalować sterownik Intel". I tu koło się zamyka. Odwiedziłem strony producentów akceleratorów i ściągnąłem najnowsze dostępne oprogramowanie. Efekt ten sam.
  W menedżerze urządzeń widać dwie karty graficzne z opisem "Standardowa karta graficzna VGA", przy czym jedna jest z żółtym znakiem ostrzegawczym. W zaawansowanych właściwościach grafiki widzę opis mikroukładu "Intel(R) Sandybridge/Ivybridge Graphics", DAC 8 bit i pamięć tylko 131MB. Próbowałem instalować sterowniki ręcznie nie uruchamiając pliku "setup". Bez skutku. Zarwałem już trzy noce. Nie mam już pomysłu. Analizowałem podobne problemy zgłaszane na forum lecz w tamtych przypadkach zadziałały metody, które niestety zawiodły w moim przypadku. Proszę Was Koledzy o udzielenie mi wsparcia w rozwiązaniu tego problemu.

  Pozdrawiam
 • Optex
 • #2
  procsa
  Level 31  
  O ile nie jest uszkodzona nVidia, to sprawdź opcje w biosie moze jest ustawiona integra?Przetestować na innym systemie. Nie ma przypadkiem jakiegoś skrótu klawiszowego na grafikę ?
 • Optex
 • #3
  Andrzej_Tomaszewski
  Level 13  
  To, czy nie jest uszkodzona nVidia to pozostaje mi tylko mieć nadzieję. W biosie, w zakładce "Main" widzę tylko "Video memory: 128MB", wartość jest zamrożona. Dziwię się tylko, że w zakładce "Security" mnóstwo opcji jest zamrożonych, nawet gdy skonfiguruję hasło administratora. Spróbuję ustalić ewentualne istnienie skrótów klawiszowych jednakże wydaje mi się, że gdyby istniały, to miałyby jedynie wpływ na opcje grafiki z prawidłowo działającymi sterownikami w środowisku Win7. Zgłosiłem dziś problem do producenta laptopa. Dostałem zwrotną informację, że udzielą odpowiedzi w ciągu 48 godzin. Zobaczymy. Procsa, dziękuję, że poświęciłeś swój czas i zapoznałeś się z moim problemem.

  Pozdrawiam
 • #4
  Rybak_23
  Level 5  
  A próbowałeś może zainstalować stery z Win 8 lub 8.1? Bo widzę, że na stronie producenta są sterowniki zmigrowane z Win 7 na 8. Możliwe, że podziałają. Miałem tak raz, że nie wchodziły żadne na Win 10 i zainstalowałem z 7 i poszło na jakimś laptopie. Warto spróbować.
  Pozdrawiam,