Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka CANDY - Agregat buczy i nie chłodzi.

06 Gru 2019 22:44 417 15
  • Poziom 25  
    Witam
    Wczoraj moja żona nie mogła wyjąć mięsa z zamrażarki bo jedna szuflada ( górna ) zarosła szronem, więc ja pomysłowy Dobromir wziąłem suszarkę do włosów i po wypięciu wtyczki z gniazdka zacząłem grzać rurki w celu pozbycia się lodu i uwolnienia szuflady. Po minucie grzania i lekkim wydłubywaniu drewnianą szpatułką lodu szuflada się wysunęła. Dzisiaj okazało się, że zamrażarka nie mrozi. Objaw jest taki, że jak wepnę wtyczkę do gniazdka, to agregat buczy jak transformator jakieś 5 sekund i się wyłącza pstryk. Postanowiłem wysunąć lodówkę i okazuje się, że agregat jest gorący. Moje pytanie brzmi czy podczas grzania coś się uszkodziło, czy to przypadek, czy agregat padł. Jeśli by się ulotnił czynnik chłodzący to czy agregat nie powinien się załączyć i pracować ? Czy w jakiś sposób wykrywa, że brak jest czynnika i buczy i się wyłącza. Poszperałem trochę po necie i wyczytałem, że zdarza się, że pada kondensator rozruchowy w agregacie, lecz czy w moim agregacie padł by kondensator w czasie kiedy lodówka działała poprawnie i ja ja wypiąłem z gniazdka lekko odmroziłem i ponownie włączyłem do prądu ?
    Dodam, że nie mogłem znaleźć jaki to dokładnie model lodówki, a lodówka ma już jakieś 13-14 lat. Chłodziarka na górze a zamrażarka z trzema szufladami u dołu. Sorki za pisownie, ale mam całą zamrażarka mięsa i muszę jak najszybciej rozwiązać ten problem. Zastanawiam się czy wymiana agregatu będzie się opłacała. Dziękuję za wszelkie sugestie co z tym fantem zrobić, zastanawiam się, czy naprawiać czy kopić nową lodówkę ? Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Moderator HydePark/Samochody
    tomtim123 napisał:
    czy w moim agregacie padł by kondensator

Nie każdy ma kondensator, w większości jest przekaźnik rozruchowy ( elektromechaniczny, lub na pozystorze ). Trzeba sprawdzić układ rozruchowy. Możliwe też jest, że grzanie spowodowało wzrost ciśnienia czynnika, i sprężarka nie daje rady ruszyć.
  • Poziom 25  
    ArturAVS dokładnie tak jest jak artur pisał grzanie hm. nie spowodowało by uszkodzenia komresora no może padł pozystor lub zbieg okoliczności ,,, po 2 minutach powinna wystartować
  • Poziom 29  
    Kondensator jak ma to zmierz go miernikiem. Jak walniety to tak będzie robił.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 25  
    Koledzy, dziękuję za szybką odpowiedź. Wczoraj przed pójściem spać postanowiłem wyjąć wtyczkę z gniazdka na noc i rano zobaczę co się zmieni.
    No i dzisiaj rano po wpięciu lodówki do gniazdka agregat ożył i ładnie mruczy. Czyli ten wzrost ciśnienia jak sugerował "ArturAVS" to może być to. Zobaczymy za kilka godzin czy czynnik chłodzący nie uciekł do atmosfery, lecz jeśli było za wysokie ciśnienie to czynnik powinien być w układzie ? czy się mylę. Dam znać wieczorem czy lodówka działa. Dziękuje i Pozdrawiam Wszystkich. :-)
  • Pomocny post
    tomtim123 napisał:
    Zobaczymy za kilka godzin czy czynnik chłodzący nie uciekł do atmosfery, lecz jeśli było za wysokie ciśnienie to czynnik powinien być w układzie ?

Jak nigdzie nie ma wycieku, to musi być czynnik. Nawet w sprawnym układzie zbyt wysokie ciśnienie może zablokować start sprężarki ( większe układy mają zabezpieczenie przed zbyt szybkim uruchomieniem po zatrzymaniu, właśnie po to aby ciśnienia po stronie ssącej i tłoczącej się wyrównały. Ty niejako sztucznie podniosłeś ciśnienie podgrzewając rurki parownika. ).
  • Poziom 42  
    Jakiej pojemności jest ten kondensator?
    Jak mniej niż 50uF, to nie jest rozruchowy.
    Wg mnie jest wyciek, a sprężarka jest zatarta.
    Zawartość lodówki przenieść do innej i szukać nowej lodówki.
  • Poziom 42  
    ArturAVS napisał:
    Na jakiej podstawie tak sądzisz?

Bryła lodu. Prawdopodobne miejsce wycieku.
    Przydały by się zdjęcia, pomiary temperatur w chłodziarce i zamrażarce oraz organoleptyczne pomiary temperatur skraplacza.
  • Moderator HydePark/Samochody
    jack63 napisał:
    Bryła lodu. Prawdopodobne miejsce wycieku

Bzdura. Lód tworzy się przez wilgoć zalegającą w powietrzu poprzez częste otwieranie drzwiczek. Nawet uciekający czynnik nie stworzy takiej bryły, zwłaszcza w domowej chłodziarce która zawiera kilkadziesiąt gram czynnika. W/g Twojej diagnozy, to 99% domowych ( i nie tylko ) chłodziarek jest uszkodzona.
  • Poziom 29  
    Bryła lodu to też częste zagladanie.
  • Poziom 25  
    Właśnie dzwoniłem do domu no i niestety chyba brak czynnika chłodzącego w układzie, lodówka pracuje cały czas od godziny 6:00 rano no i do teraz rurki w zamrażalniku nie rozszroniły się jeszcze.
    Jeśli czynnik wyleciał, to czy będzie jakaś plama ? jak to zlokalizować. Wiem, że w samochodowej klimie jest wraz z czynnikiem olej taki seledynowy który widać po wycieku, a w lodówce domowej czy jest jakiś kolor ? Teraz pytanie czy jest sens napełniać układ czynnikiem chłodzącym, czy myśleć nad nową lodówką? Pozdrawiam

Dodano po 1 [godziny] 7 [minuty]:

A więc tak, stwierdziliśmy z żoną, że nie będziemy naprawiać tej lodówki, tylko kupimy nową, bo wydać jakieś 500-600pln na naprawę to nie ma sensu, tym bardziej, że ta lodówka ma już paręnaście lat i popękane uszczelki. Nie kalkuluje się. I teraz mam pytanie do szanownych kolegów jakiej marki wybrać lodówkę ( chłodziarka z zamrażarką 3 szufladową wysokość jakieś 180cm ), czy jest sens kupować lodówkę z systemem "Bezszronowa (No Frost)" ? Też, żeby nie kosztowała kupę milionów, myśleliśmy tak do 1300 pln max. Pozdrawiam

Dodano po 36 [minuty]:

Właśnie dostałem namiary na fachowca od lodówek i jestem z nim umówiony dzisiaj na 16-ą, zobaczymy, niech sam zdiagnozuje co i ile będzie kosztowała naprawa. Może nie będzie tak źle.
    Dam znać co i jak wyjdzie z moją lodówką. Pozdrawiam
  • Pomocny post
    tomtim123 napisał:
    Jeśli czynnik wyleciał, to czy będzie jakaś plama ?

Powinna być, bo o ile sam czynnik się ulotni to resztki oleju w nim zawartego zostaną.
    tomtim123 napisał:
    rurki w zamrażalniku nie rozszroniły się jeszcze

Całą noc stała wyłączona? To dobrze trzyma. Odmrażasz w ogóle tę lodówkę? Zmierz temperaturę wewnątrz, chociażby termometrem za-okiennym.
  • Poziom 25  
    ArturAVS staram się raz w roku ją odmrozić i wyczyścić tak dokładnie. Dzisiaj przychodzi mechanik od lodówek to dam znać co i jak.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Pamiętaj, że napełnianie czynnika bez uprzedniej lokalizacji miejsca wycieku i naprawy mija się z celem. Wywalenie pieniążków w błoto, strata czasu i nerwów.
  • Poziom 25  
    Witam kolegów, wczoraj był u mnie naprawiacz lodówek i stwierdził, że agregat jest zatarty i do wymiany, więc nie kalkuluje się naprawa.
    Szukamy i zamawiamy nową lodówkę idziemy w system "Bezszronowa (No Frost)" trzeba iść z duchem czasu. Dziękuję wszystkim za cenne rady i zamykam temat. Pozdrawiam