Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Opóźnienie wartości analogowej w LOGO! Soft Comfort

konradpl36 07 Dec 2019 13:01 501 7
 • #1
  konradpl36
  Level 3  
  Witam,
  Chciałbym zapytać czy w programie LOGO! Soft Comfort jest możliwość opóźnienia wartości analogowej. Wiem że są różne timery itp, ale dotyczą one tylko wartości binarnych. Chodzi o to, że jesli na wyjsciu np temperatura wzrośnie o 1 stopień to na wyjsciu dopiero po 10 minutach ta wartość wzrośnie o 1 stopień.
  Z góry dziękuję za pomoc.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • #2
  daro31ie
  Automation specialist
  Kolego wszystko się da zrobić. To kwestia przeniesienia w odpowiednim czasie odpowiedniego wartości rejestru. Sterowniki czy jak Twoim przypadku przekaźniki programowalne maja duże możliwości.
  Twoje pytanie jest jednak mało zrozumiałe.
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • #3
  konradpl36
  Level 3  
  Chodzi mi o zrobienie tłumienia temperatury. Na wejsciu ma być temperatura zewnętrzna, a na wyjsciu temperatura tłumiona. Jesli temperatura zewnętrzna sie zmieni to temperatura tłumiona również się zmieni ale z prędkością 1stopień/10minut. Czyli dla przykładu temperatura zewnętrzna zmienia się z 10 stopni na 20, więc temperatura tłumiona też, ale dopiero po czasie 10min x 10 = 100min. I chodzi mi głównie o wskazówki, porady jak się do tego zabrać, ponieważ póki co nie mam za bardzo pomysłu jak wykonać to w programie LOGO! Soft Comfort v8
 • #4
  pafciowaw
  Automation specialist
  A co będzie jeżeli w krótkim czasie temperatura z Twojego przykładu skoczy z 10 do 20; układ będzie nadążał z szybkością 1 stopień/10 min (czyli OK - 100 min) ale w trakcie (np. po 60 minutach od początku) zmniejszy się do np. 15 stopni?.
  Widzę tu analogię do skokowego "wietrzenia szklarni" - tam ma zastosowanie pomiar i porównanie bieżącej temperatury z zadaną; timer odlicza interwał czasowy (np. 5 min) i jeżeli jest różnica (+/-) to wykonuje skok przez (15-30 sek. ruch mechaniczny połaci dachowej + lub -)
 • #5
  daro31ie
  Automation specialist
  Kolego przemysł jeszcze raz koncepcje tego układu. Pamiętaj, że jako wykonawca projektu jesteś odpowiedzialny za funkcjonowanie tej aplikacji.
 • #6
  konradpl36
  Level 3  
  Chcę aby po każdym cyklu 10 minut program porównywał temperaturę wyjściową z temperaturą wejściową. I wtedy przez te 10 minut temperatura na wyjsciu zmienia się o ten 1 stopień, a następnie znowu porównuje temperaturę wyjściową z wejściową. Coś na zasadzie kodu poniżej:

  a:=a-1;
  IF a<=0 THEN
  a:=czas
  IF input>outputTHEN
  output:=output+1;
  END_IF;
  IF input<output THEN
  output:=output-1;
  END_IF;
  END_IF;
 • Helpful post
  #7
  Markos80

  Automation specialist
  Może masz na myśli narastanie wartości do jakiejś zadanej, tzw. rampę?
  Nie programuję Logo, ale chyba jest blok Analog Ramp.
 • #8
  konradpl36
  Level 3  
  Opóźnienie wartości analogowej w LOGO! Soft Comfort

  Wszystko byłoby pięknie, tylko generator rampy w swoich ustawieniach prędkości zmian ma jednostkę kroki/sekundę i niestety nie da się zejść poniżej wartości 1. A jednak chciałbym aby 1 krok był wykonywany tp na te wspomniane wcześniej 10 minut.

  Dodano po 2 [godziny] 14 [minuty]:

  Przed rampą po prostu dodałem mnożenie razy 720, a za dzielenie przez 720 i działa. Jest tylko jeden problem, ponieważ wartość R1 oraz AQ w Rampie nie może przekraczać 20000, a to daje ograniczone możliwości, ponieważ na wyjsciu pojawi sie maksymalna temperatura tylko 28 stopni, ale na szczęście mnie to satysfakcjonuje. Zamykam temat