Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stary zawór stożkowy jako zakończenie rury gazowej - bezpieczeństwo użytkowania.

07 Gru 2019 20:17 378 3
 • Poziom 12  
  Witam,
  kilka lat temu podczas demontażu starego pieca gazowego i zastępowania go piecem węglowym instalator zakończył instalację gazową na zaworze serwisowym poprzedzającym piec. Niedawno zauważyłem, że zawór ten nie posiada żadnej zaślepki, gaz został odcięty wyłącznie poprzez zakręcenie zaworu.
  Proszę kolegów o wypowiedzenie się w kwestii poprawności takiego rozwiązania - czy aby nie trzeba się obawiać tak zakończonej instalacji, bez kurka zaślepiającego? Póki co nigdy nie czułem gazu, ale wolałbym jednak spać spokojnie. Poniżej fotki:
  Stary zawór stożkowy jako zakończenie rury gazowej - bezpieczeństwo użytkowania. Stary zawór stożkowy jako zakończenie rury gazowej - bezpieczeństwo użytkowania.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 33  
  Zawsze można "coś" tak wkręcić celem zaślepienia. Z drugiej strony. Jeżeli instalacja gazowa jest nie używana, to czy jest też zakręcony główny zawór. Następna kwestia. Kiedy ostatnio była kontrola instalacji gazowej przez uprawnionego gazownika?
 • Poziom 12  
  Instalacja użytkowana. Nigdy nie czułem tam zapachu gazu.
  Gazownik sprawdzał to (chyba) jak odłączał ten stary piec. Potem jakoś 2 lata temu próba szczelności przy wymianie bojlera, ale ten zawór chyba umknął uwadze instalatora...
 • Poziom 35  
  Podczas kontroli powinien być sprawdzony przede wszystkim ten zawór. Te zawory gazowe starego typu (stożkowe) są mniej pewne niż kulowe, zwłaszcza gdy stożek jest uszkodzony. Bezwzględnie powinien być wkręcony korek uszczelniony teflonem lub pakułami nasyconymi pastą przeznaczoną do instalacji gazowej (Multipak, GB-1). Co do tych starych zaworów, to są one szczelne wtedy, gdy nakrętka pod spodem jest dokręcona, czyli wtedy, gdy ciężko się go obraca kluczem. Jeśli obraca się lekko, to zwykle jest nieszczelny (stożek nie jest dobrze dociśnięty do korpusu zaworu). Wewnątrz takiego zaworu nie ma żadnych uszczelek. To jest na doszlifowanie ("dusza" zaworu w kształcie stożka ściętego jest doszlifowana do komory zaworu w korpusie) i jest to mosiądz, a więc stop niezbyt twardy.