Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak projektować płytki drukowane PCB - część 13 - systemy AR w sofcie ED

ghost666 07 Gru 2019 21:38 1206 2
 • Jak projektować płytki drukowane PCB - część 13 - systemy AR w sofcie ED
  Rzeczywistość rozszerzona (AR) będzie odgrywać znacznie większą rolę w procesie projektowania płytek drukowanych, ponieważ technologia ta staje się coraz bardziej dostępna w szerszych aplikacjach.

  Chociaż rzeczywistość rozszerzona była do niedawna kojarzona głównie z niszowym rynkiem gier, oczekuje się, że w ciągu najbliższych dwóch lat wartość tej branży osiągnie poziom 90 miliardów dolarów. I choć gry z pewnością odgrywają istotną rolę w rozwoju AR, technologia ta ma również inne ważne zastosowania w różnych działach współczesnego przemysłu elektronicznego.

  W przeciwieństwie do rzeczywistości wirtualnej (VR), której zastosowania pozostają głównie w świecie gier, systemy AR są już szeroko stosowane w wielu innych branżach. Istnieje wiele możliwości zastosowań dla tej technologii - od firmy rozwijającej aplikacje dla iPhone'a w Londynie, która umieściła rozwiązania AR w swojej najnowszej aplikacji do robienia zdjęć, po lekarzy używających wizualizacji AR podczas operacji.

  Jednym z takich zastosowań jest projektowanie płytek drukowanych (PCB). Branża ta - sama w sobie - jest warta obecnie ponad 60 miliardów dolarów. Rzeczywistość rozszerzona może znacznie poprawić wydajność pracy projektantów obwodów drukowanych. Istnieje wiele sposobów, w jakie rozwiązania AR mogą zawitać do pakietów EDA.

  Jak systemy AR wpasowują się w projektowanie PCB

  Przez wykorzystanie nowej technologii na różne sposoby, trudno jest dokładnie określić, jak poszczególne firmy przewidują wdrożenie jej w różnych środowiskach, z których korzystają. Jest to niemalże prawie pewne, że wiele możliwości wykorzystania systemów AR w środowiskach EDA jest jeszcze do odkrycia. Istnieje jednakże kilka sposobów, dzięki którym systemy AR już teraz mogą łatwo i skutecznie być dodane do istniejących narzędzi i sposobów pracy, aby pomóc projektantom PCB już dzisiaj.

  Niektóre z najważniejszych aspektów procesu projektowania, którym może pomóc AR, obejmują skrócenie czasu trwania procesu umieszczania poszczególnych elementów elektronicznych na PCB oraz łączenie ich ścieżkami drukowanymi. Inne czynności, w zakresie których systemy AR także mogą pomóc, jest inspekcja projektów oraz praca z nietradycyjnymi kształtami elementów. Jednym z przykładów wdrożenia AR jest umożliwienie projektantom łatwego przełączania między przeglądaniem bieżącego produktu a wersją AR gotowego projektu.

  Poza tym projektanci będą mogli również uzyskać dostęp do wersji AR tworzonych instrukcji projektowych, umożliwiając im czytanie całej dokumentacji bez przewijania konwencjonalnych stron papierowej dokumentacji czy PDF. Pozwoli to pomóc zaradzić niedogodnościom związanym z wykorzystywaniem fizycznych kopii dokumentacji, co nadal jest bardzo częste w branży (kto nie wydrukował sobie PDFa z kartą katalogową, niech pierwszy rzuci kamień - przyp.red.). System AR można również wykorzystać do usuwania niektórych obszarów z pola widzenia, aby pomóc projektantowi w skupieniu się na kluczowych aspektach czy rejonach PCB.

  Przeszkody we wdrażaniu AR

  Chociaż rzeczywistość rozszerzona zapewnia znaczne długoterminowe korzyści w projektowaniu płytek drukowanych, istnieje wiele czynników, które utrudniają postęp w kierunku wdrażania tej technologii na dużą skalę. Jednym z problemów jest brak chęci rozwoju w branży, ponieważ firmy projektujące PCB zasadniczo niechętnie inwestują w nowy sprzęt i oprogramowanie niezbędne do zastosowania takiej technologii.

  Ponieważ lukę tę ostatnio zaczynają wypełniać zarówno duże, jak i małe firmy, możemy spodziewać się, że rozwiązania AR staną się coraz bardziej powszechną częścią procesu projektowania płytek drukowanych. Na szczęście zarówno konsumenci, jak i firmy stają się coraz bardziej świadomi znaczenia tej technologii, ponieważ od projektantów wymaga się coraz większej wydajności i niezawodności.

  Pełne przyjęcie technologii AR w tej branży będzie wymagało aktualizacji samego procesu projektowania, ale rozwiązania AR będą coraz ważniejsze, ponieważ projekty stają się coraz bardziej skomplikowane, a coraz bardziej wyrafinowane technologie stają się dostępne.

  Podsumowanie

  Chociaż wdrożenie rozwiązań AR nie jest trywialne, widoczny jest ogromny potencjał tych rozwiązań. Możemy szukać rozwiązać rzeczywistości rozszerzonej, które w bliskiej i dalszej przyszłości będą odgrywać znacznie większą rolę w procesie projektowania płytek drukowanych, ponieważ sama technologia staje się coraz bardziej dostępna i penetruje kolejne sektory przemysłu.

  Źródło: https://www.eeweb.com/profile/nabemayor/articles/redefining-the-pcb-design-process-with-ar

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9500 postów o ocenie 7537, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  metalMANiu
  Poziom 17  
  ghost666 napisał:
  firmy projektujące PCB zasadniczo niechętnie inwestują w nowy sprzęt i oprogramowanie

  Myślę, że ma to swoje powody. Sposób pracy jest wypracowywany i kształtowany przez wiele lat. Nie można sobie pozwolić na zmiany rewolucyjne, jeśli ma się do czynienia z technologią, która nie jest dostatecznie dobrze przetestowana w obrębie danej branży. Naraża się firmę na koszty bez uprzedniego sprawdzenia, czy zakupiony towar/usluga będzie przydatny.
  Moim zdaniem niechęć do inwestowania w nie sprawdzone produkty jest zdrowsza dla firmy niż kupowanie "na hurra" subskrypcji za 5000 euro rocznie, która potem okazuje się nieprzydatną. Chyba, że Twoja firma jest liderem w branży i to ona kreuje trendy :)
  ghost666 napisał:
  kto nie wydrukował sobie PDFa z kartą katalogową, niech pierwszy rzuci kamień

  Nie widzę nic złego w wydrukowaniu sobie trzech kartek z datasheet i położeniu ich w obrębie swojego workspace :)
 • #3
  tplewa
  Poziom 38  
  Ja powiem tak bełkot jakiś nawiedzonych ludzi którzy nigdy nie mieli do czynienia z projektowaniem PCB w praktyce... Dodawanie tysięcy zbędnych bajerów tylko przeszkadza i tworzy z programu ogromną kobyłę w której trudno coś zrobić.