Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Perpetum Ebner Rex - Jak zapisać sygnał ze starego gramofonu

misza1235 07 Dec 2019 22:03 855 15
    misza1235
    Level 9  
    Witam, posiadam gramofon szafkowy Perpetum Ebner Rex z radiem lampowym Tonfunk W 645 3D. Wszystko bardzo ładnie ze sobą współpracuje, dźwięk po wymianie igły jest bez zarzutu (oczywiście uwzględniając standardy z lat 50 tych).
    Trzecie zdjęcie przedstawia sposób podłączenia gramofonu do radia czyli trzy przewody w tym dwa zmostkowane ze sobą.
    Perpetum Ebner Rex - Jak zapisać sygnał ze starego gramofonu Perpetum Ebner Rex - Jak zapisać sygnał ze starego gramofonu Perpetum Ebner Rex - Jak zapisać sygnał ze starego gramofonu
    Chciałbym zapisać sygnał z gramofonu na dysk komputera żeby móc połączyć go z zapisem kamery nagrywającej pracę całego zestawu.
    Pytanie czy poprzez radio można to zrobić, czy też musiałbym podłączyć te trzy przewody do jakiegoś innego wzmacniacza i dalej do komputera ?
    Oczywiście nie chcę połączyć bezpośrednio kamery z gramofonem, to będzie się działo w postprodukcji 8-).
    Bardzo proszę o podzielenie się sugestiami.
    Dziękuję.
    Michał
    sherman34
    Level 18  
    Jeśli gramofon ma wkładkę piezoelektryczną to można go bezpośrednio podłączyć do komputera.
    Problem polega na odpowiedniej equalizacji, nie wiem czy jakość będzie lepsza od nagrania dźwięku przez jakiś mikrofon, też nie wiem czy jakimś dysponujesz.
    Można poszukać wyjścia sygnału głośnika zewnętrznego jak sugeruje przedmówca.
    Nie łączył bym jednak do karty dźwiękowej niczego bez rezystora wartości około 100ohm w linii, czy nawet kondensatora w razie występowania napięcia stałego (najlepiej zmierzyć ewentualne napięcia miernikiem), w ramach zabezpieczenia.
    Lepiej dmuchać na zimne przy tego typu eksperymentach, nie robić niczego bez pewności co się robi.
    Nie nastawiał bym się na długie słuchanie muzyki przez sprzęt tak wiekowy bez porządnego przeglądu układu, to tak na marginesie. Założę się, że cześć kondensatorów jest na wyjściu.
    zworys
    Level 39  
    sherman34 wrote:
    Jeśli gramofon ma wkładkę piezoelektryczną to można go bezpośrednio podłączyć do komputera.

Wejście komputerowe ma za małą impedancję dla takiego podłączenia, zniekształci to charakterystykę przenoszonego sygnału.
    sherman34 wrote:
    Nie nastawiał bym się na długie słuchanie muzyki przez sprzęt tak wiekowy bez porządnego przeglądu układu, to tak na marginesie. Założę się, że cześć kondensatorów jest na wyjściu.

Przegląd owszem, ale sprzęt nie jest aż tak wiekowy, to lata 50-te. Kondensatory wbrew obiegowym opiniom tak często nie "padają". Problem jest inny - ta wkładka starego typu po prostu niszczy płyty. Częste odtwarzanie płyt na tym sprzęcie spowoduje "wyszlifowanie" rowków i degradację płyty.
    misza1235
    Level 9  
    Po prawej stronie jest na 100 % wyjście głośnikowe, jeśli dobrze zrozumiałem to nie ma co ryzykować z podłączeniem wzmacniacza bezpośrednio do komputera.
    W innym swoim poście dotyczącym podłączenia starego gramofonu Telefunken z lat 30 tych jeden z użytkowników poradził mi abym podłączył go do najtańszego wzmacniacza gitarowego (w celu odsłuchu jako alternatywa dla współpracy z radiem).
    Jeżeli zrobiłbym podobnie w przypadku gramofonu Perpetum Ebner tylko omijając radio jako wzmacniacz to może byłaby możliwość przekazania dalej sygnały na komputer. Pod warunkiem że takowe wzmacniacze mają możliwość współpracy z PC.
    Wzmacniacze gitarowe chyba powinny mieć taką możliwość ?
    Chciałbym się dowiedzieć czy istnieje lepszy sposób na zapis muzyki z takiego sprzętu niż przez mikrofon.
    Co do niszczenia płyt to nie zamierzam odtwarzać na nim współczesnych analogów tylko te z lat 50 - jeszcze nagranych w mono. Tu jest chyba dużo większy nacisk na płytę niż w nowszych gramofonach.
    zworys
    Level 39  
    misza1235 wrote:
    Po prawej stronie jest na 100 % wyjście głośnikowe, jeśli dobrze zrozumiałem to nie ma co ryzykować z podłączeniem wzmacniacza bezpośrednio do komputera.

Na tyle na ile dało sie przejrzeć schemat bez pobierania z radiomuseum.org to wyjście głośnikowe jest po stronie wtórnej trafa głośnikowego i podłączając tam wejście liniowe komputera poprzez rezystor nawet 1 kiloom nic się nie uszkodzi. Ze wzmacniaczem gitarowym będzie dokładnie taka sama sytuacja jak tutaj - co prawda wyjście sygnału w innym miejscu ale także podłączasz do "obcego" urządzenia. Nie ma czegoś takiego jak "specjalna możliwość współpracy z PC" Każde źródło sygnału rzędu kilkuset miliwoltów które nie jest jakoś nietypowo połączone z siecią energetyczną może współpracować z PC. Wracając do wzmacniacza gitarowego - nie nadaje się ze względu na małą impedancję wejścia - nieodpowiednią dla wkładki krystalicznej. Pasmo przenoszone przez tak obciążoną wkładkę będzie mocno nierównomierne, dźwięk zafałszowany.

Dodano po 51 [minuty]:

Tu masz wycinek schematu tego radia z zaznaczonym wyjściem głośnikowym. Jeden otwór tego wyjścia jest na masie i tam należy podłączyć masę kabla przyłączonego do wejścia liniowego PC. Do drugiego poprzez rezystor 1k podłączasz oba "gorące" przewody sygnałowe z tego kabla. Radio powinno być ustawione na małą głośność.
    wy głoś...pdf Download (146.95 kB)
    Jaś_Fasola
    Level 5  
    Mam taki sam gramofon, ale nie potrafię go uruchomić. Tzn po wciśnięciu klawisza nie mogę uruchomić talerza, jak się to robi?
    Jaś_Fasola
    Level 5  
    Odchylanie ramienia nie działa, nie można też opuścić go na płytę. ten przełącznik po prawej stronie nie działa, jest zablokowany w pozycji w prawo, od czego on jest? Perpetum Ebner Rex - Jak zapisać sygnał ze starego gramofonu
    zworys
    Level 39  
    Jaś_Fasola wrote:
    jest zablokowany w pozycji w prawo, od czego on jest?

Zmienia obroty talerza. Jest w innym miejscu niż ten w filmiku ale robi dokładnie to samo - przestawia cały zespół silnika. Musisz sprawdzić co go blokuje. Sprawdź też mechanizm ramienia, powinien przy ręcznym obracaniu talerza podnieść i przestawić ramię ( nie wolno obracać talerza w przeciwną stronę ! )
    Jaś_Fasola
    Level 5  
    Obroty talerza zmienia przełącznik po lewej stronie i on działa, przy ręcznym obracaniu ramię się podnosi. silnik nie jest zatarty, do gramofonu dochodzi napięcie 230V ale nie wiem co dalej sprawdzać. Co konkretnie włącza silnik? Może jeszcze być uszkodzona jakaś część elektryczna lub sam silnik ( jest on z transformatorem ) lub jakieś dwie puszki, które są po drodze
    thereminator
    Conditionally unlocked
    zworys wrote:
    sherman34 wrote:

Wejście komputerowe ma za małą impedancję dla takiego podłączenia, zniekształci to charakterystykę przenoszonego sygnału.

Wystarczy dołożyć prosty wtórnik pomiędzy gramofon a komputer.
    zworys
    Level 39  
    Na zdjęciu w poście nr 10 masz taki przycisk pod ramieniem . Przesunięcie go w stronę osi ramienia powinno uruchamiać silnik. Jak widać na załączonej dokumentacji jeżeli brak ( lub są uszkodzone ) pasków między silnikiem a poszczególnymi wałkami prędkości talerza to talerz będzie stał mimo że silnik ruszy. Zrób kolego wyraźne zdjęcie od spodu gramofonu to będzie można coś więcej powiedzieć...
    Jaś_Fasola
    Level 5  
    Witam! To już wiem, że dźwignia przy ramieniu włącza silnik, paski są całe i silnik na pewno nie kręci, fotki nie zrobię już zmontowałem całość bo z elektryką sobie nie poradzę, dzięki za wszelkie informacje