Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] stag 4 plus - interfejs lpg /obd lub obdII

technolo 08 Dec 2019 00:16 2040 17
    technolo
    Level 14  
    Witam serdecznie
    O ile znam się trochę na lutowaniu, to na przerabianiu gotowych układów troszeczkę mniej.
    Jeśli mam schemat to go zrealizuję.... ale do rzeczy.
    Posiadam 3 interfejsy diagnostyczne + kabel serwisowy do tel
    1. ELM 327 (bluetooth)
    2. "dedykowany" do BMW RS232/OBDII (na układzie max 232)
    3. "dedykowany do grupa fiata (z przełącznikiem) USB/OBDII
    4. kabelek do siemensa cx-65 na układzie HIN232CPZ (złącze rs232)

Czy jest możliwość dostosowania któregoś z nich, do komunikacji ze złączem centralki STAG 4 Plus?

Ps. Osoby nie wnoszące nic do tematu proszę o wstrzymanie się od komentarza
    jarysss
    Level 16  
    Witam. Z tego co pamietam na allegro kupilem komplet kabli z przejsciowkami nie pamietam ceny ale okolo +- 100-200 do wiekszosci centralek gazowych. Te kable co masz to OBD samochod i to co oryginalnie zamontowane i podpiete pod ECU. Centarlka gazu ma swoje zlacze przy centralce szukaj po wiazce gazu. Ogolnie wpinasz sie w centralke i soft ze strony staga sciagasz.
  • Helpful post
    zjo
    Level 27  
    Przewód na max232 możesz dostosować. Kwestia wymiany końcówki i rozwiązania zasilania scalaka - ze złącza sterownika wychodzi 12V, max232 jest zasilany 5V. Prosty układ na stabilizatorze. Zdaje się, że nawet na tym forum są dostępne rozwiązania. Zresztą, jeśli to był przewód do komunikacji z OBD, to prawdopodobnie zasilanie też jest już ogarnięte. Ale nie wiem, czy nie prościej kupić konwerter USB-RS232, ze sterownika prowadzisz tylko linie Rx, Tx i masę, zasilanie konwertera masz z głowy, a koszt mizerny, kupuję takie konwertery po kilkanaście zł, zostaje koszt przewodu i złącza.
    lopr_pol
    Level 27  
    W przypadku staga to interfejsy są w tak śmiesznych cenach, że nie opłaca się nawet włączać lutownicy.
    zjo
    Level 27  
    Tyż prowda. Ale jeśli ktoś lubi się pobawić, a miałby wyrzucić przewód od BMW, nie widzę przeciwwskazań.
    technolo
    Level 14  
    Dziękuję ZJO za pomocny post
    Panowie opcja kup jest na miejscu, jednakże utonął bym w stosie kabli. Nie widzę potrzeby płacenia za coś co już mam i mogę to wykorzystać. W kabelku do BMW są tylko 4 piny podłączone k, l, GND i +12V.
    Jak dobrze rozumiem to powinno mi to zadziałać.
    Czy dobrze kombinuję, że wystarczy tam wsadzić regulator napięcia i moduł Bluetooth po stronie wyjścia RS232 i mam łączność bezprzewodową?
    zjo
    Level 27  
    Jeśli jest tam max232, to układ go zasilający najprawdopodobniej też. Patent z BT powinien zadziałać.
    technolo
    Level 14  
    Tak zasilanie jest zrealizowane od strony OBD, jednak nie jestem pewien czy 5V jest uzyskane ze strony OBD czy od strony RS-a a BT trzeba zasilić,
    więc pierwsza myśl to regulator napięcia na 5V.
  • Helpful post
    zjo
    Level 27  
    Port RS232 w komputerze nie ma wyprowadzonej linii zasilającej. Tak że raczej tylko pod strony OBD.
    technolo
    Level 14  
    Faktycznie. Troszkę mnie zaćmiło. No i fajnie, 5V już jest bo przecież max232 musi być zasilany.
    Dziękuję
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Wszystkie w/w fejsy 1,2,3,4 da się przystosować do LPG. Najlepszy jest nr. 4 od komórki. Ja też taki mam.

technolo wrote:
    Osoby nie wnoszące nic do tematu proszę o wstrzymanie się od komentarza
    Ja również mam taką samą prośbę do Ciebie filozofie jeden.
    technolo
    Level 14  
    Panowie chyba coś robię nie tak. Zrobiłem przejściówkę .... gniazdo OBD - 4 piny (gołe do testów)
    Wpinam się w centralkę, załączam zapłon, odpalam program pod staga 4 plus, przeszukuje wszystkie porty i ... BRAK POŁĄCZENIA.
    No to zamieniam miejscami linie K i L (bo właściwie tylko tu mogę sie walnąć) i efekt ten sam.
    Czy oprócz programu ze strony staga potrzebuje jeszcze jakieś drivery??? czy coś robię nie tak???

Ps. nawiązując do filozofa - jeśli od strony rs-a nie ma zasilania, a do centralki podłączamy 3 przewody to skąd Max232 bierze zasilanie?
    zjo
    Level 27  
    Dostałeś się do maxa? Podejrzewam, że od strony OBD może być jeszcze jakaś elektronika, nie siedzę w instalacjach samochodowych, ale podejrzewam że standard OBD nie ma wiele wspólnego z RS232, niezależnie od poziomów napięć.
    technolo
    Level 14  
    Od strony gniazda OBD wziąłem K, L i zasilanie.
    Jak dobrze Cię rozumie mam "polecieć" prosto z wyprowadzeń MAXa na centralkę???
    encore
    Level 18  
    lopr_pol wrote:
    W przypadku staga to interfejsy są w tak śmiesznych cenach, że nie opłaca się nawet włączać lutownicy.

Zgadzam się, ale niektórzy na siłę muszą wymyślać kwadratowe koło.
    Trzeba dorosnąć do tego, że nie wszystko opłaca się samemu robić. Nawet dla chorej ambicji.
    technolo
    Level 14  
    encore wrote:
    lopr_pol wrote:

Zgadzam się, ale niektórzy na siłę muszą wymyślać kwadratowe koło.
    Trzeba dorosnąć do tego, że nie wszystko opłaca się samemu robić. Nawet dla chorej ambicji.

Zastanów się szanowny kolego 2 razy zanim coś napiszesz, poco jest to forum.
    Jakbym chciał pojechać do twojej firmy (lpgtech) to bym tak zrobił. Zobacz również statystyki jaki jest stosunek postów do merytorycznej wartości wyrażonej w oceanach "pomógł" i zastanów się, czy nie powinieneś pisać z dzieciakami na czateri, albo pisać dla pudelka.... Przepraszam kolegów za offtopic ale nie w tym celu jest to forum żeby odsyłać do sklepu po gotowca tylko pomagać jeden drugiemu.
  • Helpful post
    zjo
    Level 27  
    Tak, ze złącza diagnostycznego prosto na scalak. Odnośnie:
    Quote:
    Trzeba dorosnąć do tego, że nie wszystko opłaca się samemu robić.

Cieszę się, że są wśród nas tak dorośli, zrównoważeni i rozsądni członkowie forum, którzy nas, usmarkanych do pasa i sepleniących bez sensu doprowadzą do pionu. Przecież po co spróbować sobie ogarnąć coś samemu, lepiej kupić kolejną chińszczyznę, a stary interfejs, mimo że mógłby się na coś jeszcze przydać, celnym rzutem umieścić na szczycie hałdy elektrośmieci...
    Kolego @technolo, poniżej link do schematu interfejsu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2213837.html
    technolo
    Level 14  
    ZJO dzięki wielkie
    Tego mi było trzeba. Chyba źle szukałem.
    Ogarnę wersję z zasilaniem (jak na schemacie) a w późniejszym czasie ogarnę BT do tego

Jak patrze na schemat na monitorze, a nie w telefonie, to widzę, że to co po prawej od scalaka mogę śmiało wywalić. Z lewej dać USB "+5V" na 16 nóżkę i parę elementów w układzie mniej

ok koniec bo przekombinuję
    Dzięki jeszcze raz