Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik smogu pms5003 pokazuje duże wartości przy włączonym nawilżaczu powietrza

rafcio363 08 Dec 2019 14:53 336 8
    rafcio363
    Level 30  
    Mam czujnik smogu na pms5003 (gotowe urządzenie) , działa świetnie jeśli chodzi o wiarygodność pomiarów.
    Zwykle wyniki oscylują koło 30 umg w mieszkaniu.
    Od 2dni zacząłem używac ultradźwiękowego nawilżacza i w całym mieszkaniu mam wyniki 200.
    Na pewno jest to przez nawilżacz bo jak zbliżę do niego czujnik to wartości rosną.
    Szukałem informacji na temat zakłóceń w tym czujniki ale nic nie znalazłem.

Skoro te czujniki tak działają to wyniki w mgle są całkowicie nieobiektywne?
    User removed account
    Level 1  
    rafcio363
    Level 30  
    Leje wodę z dzbanka filtracyjnego dafi unimax, ale tak szczerze bez przekonania czy to coś wogóle daje - różnicy nie widze miedzy kranówką. ( poza tym że tak powinno być lepiej z tego co wyczytałem)
    User removed account
    Level 1  
    rafcio363
    Level 30  
    Czyli twierdzisz że przy kranówce jest 200, a przy filtrowanej koło 30?
    U mnie już filtr jest do wymiany w dzbanku więc może jednak już niedziała, zrobię pomiary za niedługo na nowym filtrze.
    User removed account
    Level 1  
    barondary
    Level 19  
    Mam czujnik PML-116 ( wykrywa PM 2,5). Zauważyłem, że wyniki są większe, jak jest ruch powietrza w mieszkaniu , np przy włączonym wentylatorze. To wydaje się normalne, bo laser wykrywa ilość cząstek w okienku pomiarowym. Jak jest ruch to przepływ cząstek jest większy. Przynajmniej na logikę tak to można rozumieć. Jak włączasz nawilżacz, to więcej zanieczyszczeń przemieszcza się, i z powietrza, i tak jak opisał kolega Erbit, dodatkowo z wody.
    Marcin125
    Level 24  
    Są o wiele prostsze sposoby nawilżania pomieszczeń, czystsze i bez zakłóceniowe :)

Mgła a para wodna to dwie różne rzeczy. Para jest niewidoczna.

Porównywałeś wskazania tego czujnika z "wynikami zza okna" podawanymi przez strony www online.

Zakres pracy: Wilgotność (praca): 0-99%

https://lifeplanet.pl/blog/czy-nawilzacze-powietrza-sa-szkodliwe
    Tak
    jarek_lnx
    Level 43  
    rafcio363 wrote:
    Leje wodę z dzbanka filtracyjnego dafi unimax, ale tak szczerze bez przekonania czy to coś wogóle daje - różnicy nie widze miedzy kranówką.
    Filtry nie usuwają składników mineralnych zawartych w wodzie. Jeśli nawilżacz ma nie pylić, powinien pracować na wodzie demineralizowanej.