Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kit wzmacniacz słuchawkowy Reduktor Szumu (RS Headamp)

TAndrew 08 Dec 2019 21:36 1716 4
    TAndrew
    Level 9  
    Nie jestem orłem w dziedzinie elektroniki. Chciałem się pobawić składając kit wzmacniacza słuchawkowego od Reduktora Szumu. Wszystko szło dobrze do momentu podłączenia zasilania. Podłączyłem źródło i słuchawki. Włączyłem zasilanie i nie zauważyłem, że w potencjometrze mam zwartą masę z wyjściem. Problem usunąłem. Ale po podłączeniu jedna słuchawka zaczęła się grzać. Sprawdziłem napięcie na wyjściu i okazało się, że na jednym kanale jest kilka Volt. Przejrzałem podzespoły pod kątem prawidłowości i podpadała mi jedna nóżka od wzmacniacza operacyjnego OPA2134D. Poprawiłem lutowanie. Teraz sytuacja wygląda tak, że na jednym kanale jest -3,0mV a na drugim -0,5 mV. Jest też różnica w napięciach na pinach wejść i wyjść dla poszczególnych kanałów OPA2134D i TPA6120. Napięcie z zasilacza na pinach V+ i V- w OPA oraz LVCC+ i RVCC+ oraz LVCC- i RVCC- w TPA jest odpowiednio 12,24V i 11,97V. Wzmacniacz po podłączeniu słuchawek działa, świeci się dioda, gra ale dość cicho. Reaguje na zmianę nastawu potencjometru. Nie ma różnic w głośności obu kanałów. Możecie mi poradzić jak sprawdzić co jest nie tak?

Kit wzmacniacz słuchawkowy Reduktor Szumu (RS Headamp)
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    jarek_lnx
    Level 43  
    TAndrew wrote:
    Możecie mi poradzić jak sprawdzić co jest nie tak?
    Jeśli jest sprawny powinien wzmacniać 3x, podaj na wejście sygnał i zmierz na wejściu i wyjściu.

Zależnie od impedancji i czułości słuchawek wymagania co do wzmocnienia mogą być różne. Popularne są też problemy ze słabym sygnałem z niektórych telefonów (nie wiem jakiego źródła używasz)

Sygnał możesz podać, z software-owego generatora, możesz zmierzyć zwykłym multimetrem jeśli ustawisz niska częstotliwość - 50Hz

Możesz też podłączyć wejście i wyjście (przez potencjometr aby nie przesterować) do karty dźwiękowej i zrobić pomiary wszystkich parametrów programem takim jak RMAA
    TAndrew
    Level 9  
    Dziękuję za poradę. Spróbuję tak zrobić. Te wartości napięć były mierzone bez podania sygnału na wejście.
    jarek_lnx
    Level 43  
    TAndrew wrote:
    Te wartości napięć były mierzone bez podania sygnału na wejście.
    Osiągnąłeś zerową składową stałą na wyjściu - poprawnie, dlatego nie poruszałem tego tematu. We wzmacniaczach audio nie wolno dopuścić do pojawienia się napięcia stałego na wyjściu bo to powoduje wydzielanie dużych ilości ciepła i szybko uszkadza głośniki/słuchawki, na przyszłość - z tego powodu na początku testy lepiej przeprowadzać bez słuchawek/głośników, jak nie ma napięcia stałego to dopiero podłączać.

Słuchawki mają małą cewkę z której ciepło nie jest zbyt skutecznie odprowadzane (bo nie musi), jeśli nagrzała się obudowa to w cewka środku może być dawno spalona.
    TAndrew
    Level 9  
    Wszystko gra. Okazało się, że źle podłączyłem potencjometr. Mam Alpsa z 4 pinami na kanał. Nie mogłem znaleźć na necie schematu. Teraz wzmocnienie i jakość dźwięku są dobre. Problem to ciche brumienie. Myślę, że to jest 50Hz z sieci. Obudowę podłączyłem do środkowego bolca gniazda zasilającego ale to nie zniosło brumienia. Natomiast gdy dodatkowo podłączam masę gniazda słuchawkowego do obudowy to przestaje brumić. Czy takie połączenie to jest poprawne rozwiązanie?
pcbway logo