Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel a sterowanie oświetleniem

SsEeBbEeXx 09 Dec 2019 09:19 597 3
Optex
 • #1
  SsEeBbEeXx
  Level 10  
  Witam serdecznie,
  chciałbym połączyć oświetlenie z centralą alarmową (jestem w fazie kładzenia przewodów) tak, aby była możliwość uruchamiania obwodów zarówno z poziomu samego łącznika jak i manipulatora czy aplikacji Satela - rozchodzi się o to aby NIE BYŁO sytuacji jak w wielu tematach poruszanych na forum - włączyć można łącznikiem, aplikacją wyłączyć już nie można itp.
  Do rzeczy - w temacie jestem zielony jak trawa na wiosnę więc podszedłem do sprawy podobnie jak do sterownia roletami (które też będą połączone z centralą Satela) - jeden obwód świetlny = jedno we/wy ekspandera...
  Znajomy elektryk podpowiedział mi, że warto byłoby użyć przekaźnika/ów dlatego aby nie używać tak wielu ekspanderów (32 obwody w domu = 8 ekspanderów ?) - teraz pojawia się pytanie...bedzie to działać tak jak tego chcę? włączanie i wyłączanie obwodów w dowolny sposób bez żadnych cyrków...
  Finansowy aspekt w takiej ilości ekspanderów to jedno, drugi to dodatkowa rozdzielnica (trzecia) tylko dla ekspanderów...a mam już 9x12 (4+5)... muszę wiedzieć jak to ugryźć bo nie wiem jaką rozdzielnicę dokupić (lub czy w ogóle).
  Dzięki z góry za jakiekolwiek nakierowanie na temat.
  Pozdrawiam serdecznie.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Optex
 • #2
  kosmos99
  Level 38  
  SsEeBbEeXx wrote:
  (32 obwody w domu = 8 ekspanderów ?)

  Wystarczą 4. Zobacz ekspandery typu INT-IORS. Mają 8 wejść i 8 wyjść, są na szynę, a wyjściami możesz sterować bezpośrednio odbiorniki, bo mają obciążalność do 16A.
 • Optex
 • #3
  SsEeBbEeXx
  Level 10  
  Hmm czyli w takim razie do jednego ekspandera INT-IORS mogę podłączyć do 4 niezależnych grup rolet lub do 8 niezależnych obwodów świetlnych? Różnica bierze się stąd, że na rolecie są dwa kable fazowe a w obwodzie świetlnym tylko jeden ?
 • #4
  suworow
  Admin of Property security
  Dokładnie tak roleta to góra/ dół, ale może przecież trafić się i żyrandol z dwoma obwodami ( jaśniej/ciemniej)
  Co do sposobów sterowania oświetleniem lub gniazdami z centrali alarmowej, ładnie to swego czasu ujął kolega Darek.
  dariusz.bembenek wrote:
  Wariant 1:
  Obwody oświetleniowe (oprawy) zbiegają się w rozdzielnicy i gniazda też idą do rozdzielnicy. Same przyciski sterujące nie są częścią typowej instalacji elektrycznej, ale są podłączone do centrali alarmowej. To centrala alarmowa przetwarza sygnał i odpowiednio załącza/wyłącza przekaźniki, które następnie sterują lampami itd.

  Zalety: bardzo elastyczna konfiguracja przycisków, logiki działania itp.
  Wady: Uszkodzenie centrali wyłącza możliwość klasycznego sterowania elektryką w domu

  Wariant 2:
  Boimy się potencjalnej usterki centrali alarmowej, dlatego centrala alarmowa (przekaźniki, styczniki do niej podłączone) i wyłączniki (schodowe, krzyżowe itp.) połączone są w konwencji "schodówki".

  Zalety: Centrala i wyłączniki działają niezależnie i uszkodzenie centrali nie wyklucza możliwości klasycznego sterowania.
  Wady: Centrala nie wie, czy włącza czy wyłącza obwód. Jedyne co fizycznie robi, to zmienia stan obwodu i to może prowadzić do nieporozumień.

  Istnieją zapewne inne warianty, ale praktycznie zawsze coś jest kosztem czegoś innego. Istnieją jednak specjalne systemy do budowy automatyki domowej, które potrafią w bardziej lub mniej złożony sposób zintegrować się z centralą alarmową.
  Trudno jednoznacznie wybrać rozwiązanie, szczególnie wtedy, kiedy nie ma kompleksowego planu. Sama deklaracja, że będzie sterowanie oświetleniem jeszcze nie przesądza o tym, w jaki sposób ma być wykonana instalacja. Jeżeli to oświetlenie to taśmy ledowe w kuchni, salonie łazience i mają być sterowane tylko przez centralę alarmową (czujki ruchu, telefon itp.) i nie ma potrzeby tego wiązać z klasycznymi przełącznikami na ścianie, to nie ma problemu. Jeżeli jednak wchodzi tutaj temat sterowania oświetleniem lampy na suficie, to temat robi się bardziej złożony.
  Należy najpierw dokładnie (bardzo dokładnie) przemyśleć, co ma być sterowane i w jaki sposób.

  cytat zaczerpnięty z tematu:
  Instalacja alarmowa + kamery+ domofon+intermet+ sterowanie oświetleniem w nowym domu
  Trochę mało kolega wie zabierając się za projektowanie instalacji. łatwo o pomyłkę, przeoczenie czegoś.

  Proponuję również zajrzeć do naszych poradników i tematów wyróżnionych:

  Typy wyjść centrali Integra, które stosujemy przy "automatyce" domowej

  Wyjścia (programowalne i nie tylko) central alarmowych
  Okablowanie pod system alarmowy


  Satel integra, konfiguracja systemu. Wybrane zagadnienia

  A na koniec temat z lekkim przymrużeniem oka, ale też będący pewną przestrogą ;)
  Świeżaki i bohaterowie własnego domu - jak montować bądź nie systemu alarmowego