Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie obrotami wentylatora

witball 09 Dec 2019 10:11 501 10
Rocketjobs
    witball
    Level 9  
    Dzień dobry,
    od jakiegoś czasu borykam się z problemem mocy nadmuchu wentylatora. Wentylator jest umieszczony przy piecu/kotle Klimosz i podłączony do sterownika. To co steruje piecem to RecalArt Premium PID NG. Wentylator raz działa poprawnie, tzn. nadmuchuje z odpowiednią mocą i nie widać żadnego problemu, czasem jednak ledwo się kręci, słychać, jakby się rozpędzał i coś mu zabierało prądu i tak na okrągło - mówiąc obrazowo "burczy", "brzęczy". Efektem jest bardzo długie rozpalanie węgla na palniku, dużo sadzy/smoły i niewypalony węgiel. Na moje amatorskie oko wygląda to jakby od czasu do czasu nie dochodziło do niego wystarczająco dużo prądu. Czy może to być to "coś" (kondensator?) co widać na załączonym zdjęciu? Wydaje mi się, że właśnie do tego podłączony jest kabel od wentylatora. CZy możliwa jest w ogóle taka awaria tego elementu, żeby raz działał dobrze a raz nie? Sam wentylator jest na 99.99% sprawny. Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu tego "czegoś" ze zdjęcia, może właśnie zacząłbym od wymiany tego elementu.

Na elemencie tym udało mi się rozczytać choć nie wiem czy poprawnie:
    25 450V 24A
    8T110
    C US Listed
  • Rocketjobs
    kindlar
    Level 41  
    Dałeś zdjęcie złączki?
    witball
    Level 9  
    kindlar wrote:
    Dałeś zdjęcie złączki?

Jestem totalnym amatorem, czyli to raczej nie ta złączka może być problemem? Ona nie ma żadnych elementów, który dawałyby taki problem?
  • RocketJobs
    kindlar
    Level 41  
    Złączka to złączka i to w dodatku przewodów ochronnych. Nie szukaj tu problemów. Pokaż tabliczkę silnika dmuchawy.
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    witball wrote:
    czyli to raczej nie ta złączka może być problemem? Ona nie ma żadnych elementów, który dawałyby taki problem?

To tylko połączenie elektryczne PE. Kondensator jest przy silniku dmuchawy, wyglądem i gabarytem zbliżony do kieliszka. Np. https://www.tme.eu/pl/details/4.16.17.23.06/k...nsatory-do-silnikow/ducati-energia/416172306/
    witball
    Level 9  
    kindlar wrote:
    Złączka to złączka i to w dodatku przewodów ochronnych. Nie szukaj tu problemów. Pokaż tabliczkę silnika dmuchawy.

Załączam zdjęcie tabliczki dmuchawy. Dmuchawa była wymieniana na nową ze trzy miesiące temu, na taką samą. Wrzucam też stronę producenta i konkretną aukcję na której kupiłem dmuchawę.

Sklep/strona producenta - http://bit.ly/2RA4Mqy
    Aukcja z dmuchawą - http://bit.ly/2RypMOh
    ArturAVS
    W opisie na stronie producenta masz podane: Kondensator silnika: 2µF/450V
    Koszt kilka złotych, wymień. To że coś jest nowe, nie znaczy że nie może być pozbawione wad. Nie widzę tylko nigdzie wzmianki o możliwości regulacji obrotów, a takie silniki/dmuchawy różnią się trochę od typowych.
    witball
    Level 9  
    ArturAVS wrote:
    witball wrote:
    czyli to raczej nie ta złączka może być problemem? Ona nie ma żadnych elementów, który dawałyby taki problem?

To tylko połączenie elektryczne PE. Kondensator jest przy silniku dmuchawy, wyglądem i gabarytem zbliżony do kieliszka. Np. https://www.tme.eu/pl/details/4.16.17.23.06/k...nsatory-do-silnikow/ducati-energia/416172306/

Hmm, jeśli kondensator jest w obudowie wentylatora, to raczej nie on jest problemem. Cały wentylator był wymieniany na nowy właśnie ze względu na burczenie, myślałem, że to wentylator padł. Był w naprawie, naprawiający przeczyścił, powiedział, że jest OK. Nie uwierzyłem mu, bo po podłączeniu do pieca nadal nie kręcił. Wymieniłem po jakimś czasie na nowy (załączyłem info), działał, więc uznałem, że to był jednak wentylator. Po dwóch miesiącach jest jak jest, czyli raz działa poprawnie, wchodzi na wysokie obroty, a raz muli i ledwo kręci. Czy jeszcze coś poza sterownikiem, może być tu problemem?

Dodano po 2 [minuty]:

ArturAVS wrote:
    W opisie na stronie producenta masz podane: Kondensator silnika: 2µF/450V
    Koszt kilka złotych, wymień. To że coś jest nowe, nie znaczy że nie może być pozbawione wad. Nie widzę tylko nigdzie wzmianki o możliwości regulacji obrotów, a takie silniki/dmuchawy różnią się trochę od typowych.

Wydaje mi się, że sterowanie obrotami odbywa się poza wentylatorem. Do wentylatora idzie tylko kabek zasilający, taki jak do zasilacza komputera. Z wentylatora nic nie "wychodzi", nie ma żadnych kabli.
    ArturAVS
    witball wrote:
    Wydaje mi się, że sterowanie obrotami odbywa się poza wentylatorem.

Oczywiście. Steruje tym sterownik kotła, przyczyna może być i tam. RecalArt Premium PID NG nie znam tego sterownika i nie wiem jak jest zbudowany stopień wyjściowy regulatora, tak że ciężko coś powiedzieć.
    User removed account
    Level 1  
    witball
    Level 9  
    _cheetah_ wrote:
    Uszkodzenie się kolejno dwu wentylatorów jest mniej niż mało prawdopodobne.

Obrotami wentylatora steruje sterownik i to w nim upatrywałbym problemu. Albo nieprawidłowo działa mu obwód wyjściowy regulacji mocy podawanej na wentylator (może być też tak, że raz działa OK, a raz wadliwie) albo coś jest nie w porządku z ustawieniami pracy kotła, że w określonych sytuacjach sterownik "głupieje" i wchodzi w jakiś błędny tryb pracy.

Ustawienia zostały przywrócone do fabrycznych, dodatkowo przeglądnąłem wszystkie parametry, które można regulować, są ustawione tak jak wcześniej (bądź podobnie) przy poprawnej pracy więc jeśli "głupieje" to raczej coś się chyba dzieje ze sterownikiem a nie na poziomie samych ustawień.

Czy znacie kogoś z okolic Sobótki (dolnośląskie), jakiegoś fachowca co mógłby podjechać i to ogarnąć? Ewentualnie gdzie takiego szukać? Może jest gdzieś lista polecanych speców do takich rzeczy :). Byłbym wdzięczny za namiary.