Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja 400V 5p a przewód 4 żyłowy.

09 Gru 2019 12:55 648 26
  • Poziom 8  
    Witam. Mam w warsztacie instalacje 400V i gniazda 5p i mam przedłużacz do przerobienia wtyk i gniazda. Przewód jest 4 żyłowy. I teraz pytanie - zostawić PE puste w mufie i gnieździe czy z mostkowac z N? Bo chyba tak można.

Dodam że mam różnicówke w warsztacie. Ma to znaczenie?
  • Spec od sprzętu Unitra
    Nic nie wolno mostkować ani zostawiać Pe niepodłączone. Kup przewód 5 żył i nie kombinuj.
  • Poziom 8  
    marian1981.02 napisał:
    Nic nie wolno mostkować ani zostawiać Pe niepodłączone. Kup przewód 5 żył i nie kombinuj.

No i to chciałem wiedzieć. Bo kiedyś się spotkałem z takim przedłużaczem.

Dodano po 1 [minuty]:

Rafael22 napisał:
    Jak zmostkujesz to będzie wyrzucać różnicowke.

Tak myślałem. Tyllo mnie to zastanawia czemu niektórzy mostkuja. Stara instalacja? Czy co?
  • Poziom 39  
    Witam .
    Zasadnicze pytanie do czego ma służyć ten przedłużacz ,co będzie podłączone do niego.Jeżeli betoniarka piła do cięcia (cyrkularka)z silnikiem 3-fazowym ,która jest włączana wyłącznikiem (0-1),to może być .Lecz gdy z tego przedłużacza będą zasilane urządzenia które potrzebują przewód N ,to oczywiście że nie można użyć takiego przedłużacza.W tym wypadku jak najbardziej należy zastosować przewód 5-cio żyłowy.
  • Spec od sprzętu Unitra
    nikusert napisał:
    Zasadnicze pytanie do czego ma służyć ten przedłużacz ,co będzie podłączone do niego.Jeżeli betoniarka piła do cięcia (cyrkularka)z silnikiem 3-fazowym ,która jest włączana wyłącznikiem (0-1),to może być

To jak betoniarka będzie zasilana to ma zmostkować N z Pe czy może Pe zostawić niepodłączone? Bo takie było pytanie autora.
  • Poziom 8  
    nikusert napisał:
    Witam .
    Zasadnicze pytanie do czego ma służyć ten przedłużacz ,co będzie podłączone do niego.Jeżeli betoniarka piła do cięcia (cyrkularka)z silnikiem 3-fazowym ,która jest włączana wyłącznikiem (0-1),to może być .Lecz gdy z tego przedłużacza będą zasilane urządzenia które potrzebują przewód N ,to oczywiście że nie można użyć takiego przedłużacza.W tym wypadku jak najbardziej należy zastosować przewód 5-cio żyłowy.

Krajzega na 3 dni.
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    eryk.tomaszewski napisał:
    Krajzega na 3 dni.
    To koniecznie kabel 5 żyłowy innej rady nie ma.
  • Poziom 8  
    marian1981.02 napisał:
    Krajzega na 3 dni.
    To koniecznie kabel 5 żyłowy innej rady nie ma.

Nawet jak w niej mam mufe na 4P?
  • Poziom 42  
    marian1981.02 napisał:
    To jak betoniarka będzie zasilana to ma zmostkować N z Pe czy może Pe zostawić niepodłączone? Bo takie było pytanie autora. Twoja porada jest szkodliwa i powinna wylecieć do kosza bo ani jedno ani drugie nie ma zastosowania. Czekaj jak zarazę tu Cię zjadą
    Nie. Ma Żyłę ochronną przyłączyć do zestyku PE a zestyk N pozostawić niepodłączony. Oczywiście tylko wtedy jeśli urządzenie nie wymaga przewodu neutralnego.
    Autor powinien napisać o jakie urządzenie chodzi.
  • Spec od sprzętu Unitra
    kkas12 napisał:
    Ma Żyłę ochronną przyłączyć do zestyku PE a zestyk N pozostawić niepodłączony.
    Ja o tym wiem. To miał dopisać kolega nikusert.
  • Moderator Energetycy
    kkas12 napisał:
    Nie. Ma Żyłę ochronną przyłączyć do zestyku PE a zestyk N pozostawić niepodłączony. Oczywiście tylko wtedy jeśli urządzenie nie wymaga przewodu neutralnego.
    Autor powinien napisać o jakie urządzenie chodzi.

Identyczna sytuacja dotyczyła przewoźnego kompresora z własnym stycznikiem i sterowaniem 230 V, kablem 4-żyłowym i wtyką 5-pinową.
    Przyłączany do starej instalacji działał jak najbardziej.
    W nowej :
    - albo nie działał (czwarta żyła podłączona pod zacisk PE)
    - albo wyzwalał RCD (mostek N-PE we wtyczce)
    - albo nie miał ochrony przeciwporażeniowej (czwarta żyła podłączona pod N)
    W końcu zgłupiał i wezwał elektryka.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Cytat:
    kablem 4-żyłowym i wtyką 5-pinową

Właśnie bo z pierwszego postu wynika, że autor chce zrobić przedłużacz mając 5-pinowy wtyk/gniazdo i kabel 4 żyłowy.
  • Poziom 28  

Krajzega na 3 dni.

W jaki sposób załączane jest urządzenie?
    - czy ręczny przełącznik Y/∆;
    - czy wyłącznik silnikowy (jeżeli tak - daj zdjęcie);
    - czy oddzielnymi przyciskami załącz/wyłącz.
    Chodzi o stwierdzenie konieczności/braku konieczności zastosowania toru N.
  • Poziom 8  
    750kV napisał:

Krajzega na 3 dni.

W jaki sposób załączane jest urządzenie?
    - czy ręczny przełącznik Y/∆;
    - czy wyłącznik silnikowy (jeżeli tak - daj zdjęcie);
    - czy oddzielnymi przyciskami załącz/wyłącz.
    Chodzi o stwierdzenie konieczności/braku konieczności zastosowania toru N.

Jest taki.
    Instalacja 400V 5p a przewód 4 żyłowy. Instalacja 400V 5p a przewód 4 żyłowy.
  • Poziom 39  
    Przewodem 4-żyłowym możesz zrobić:
    1. Przedłużacz wtyk i gniazdo 4p.
    2. Przedłużacz-redukcję wtyk 5p i gniazdo 4p (N we wtyczce pozostaje niepodłączony).
    Ta piła nie wymaga przewodu N i może być wyposażona we wtyczkę 4p.
  • Poziom 8  
    BANANvanDYK napisał:
    2. Przedłużacz-redukcję wtyk 5p i gniazdo 4p (N we wtyczce pozostaje niepodłączony).

No i wszystko jasne.
  • Poziom 28  
    Jednak oprócz torów L₁ L₂ L₃ musi być przyłączony tor PE (ochronny).
  • Poziom 8  
    BANANvanDYK napisał:

N nie podłączony? Bo przy kompresorze mam n L1 l2 l3 podłączone a pe jest nie podłączony i działa.
  • Poziom 42  
    Nie kolego.
    Przy kompresorze masz mieć trzy fazy i PE!
    Przewód neutralny nie służy do ochrony przed porażeniem. To rola żyły PE.
    Poza tym jeśli w obwodzie gniazda będzie RCD to przy N na obudowie maszyny możesz spodziewać się jego zadziałania.
  • Poziom 8  
    kkas12 napisał:
    Nie kolego.
    Przy kompresorze masz mieć trzy fazy i PE!
    Przewód neutralny nie służy do ochrony przed porażeniem. To rola żyły PE.
    Poza tym jeśli w obwodzie gniazda będzie RCD to przy N na obudowie maszyny możesz spodziewać się jego zadziałania.

No dobra. Zaraz zobaczę.
  • Poziom 39  
    PE musi być podłączony obowiązkowo, gdyż wymaga to silnik elektryczny i metalowa obudowa kompresora.
    Przewód PE podłączony na zacisk N wtyczki może działać latami nawet w instalacji wyposażonej w RCD, a błąd może ujawnić się zadziałaniem RCD w jakiejś dziwnej przypadkowej sytuacji, kiedy obudowa kompresora połączy się z jakimś innym uziemieniem i przewód N będzie obciążony.

Pamiętaj też, że z gniazd 4p nie można zasilać urządzeń na 230V (wyciągnąć sobie gniazda 230V). Różnicówka powinna przed takim kombinatorstwem uchronić.
  • Poziom 8  
    BANANvanDYK napisał:
    PE musi być podłączony obowiązkowo, gdyż wymaga to silnik elektryczny i metalowa obudowa kompresora.
    Przewód PE podłączony na zacisk N wtyczki może działać latami nawet w instalacji wyposażonej w RCD, a błąd może ujawnić się zadziałaniem RCD w jakiejś dziwnej przypadkowej sytuacji, kiedy obudowa kompresora połączy się z jakimś innym uziemieniem i przewód N będzie obciążony.

Rozumiem. To zaraz zamienię.
  • Poziom 28  

N nie podłączony? Bo przy kompresorze mam n L1 l2 l3 podłączone a pe jest nie podłączony i działa.

Piszesz, ze masz instalację pięciożyłową, czyli: L₁, L₂, L₃, N, PE.
    W przypadku maszyny z założonego przez Ciebie tematu dostałeś wyjaśnienia sposobu jej przyłączenia.
    W rzeczonym kompresorze, w przypadku braku konieczności dostępu do napięcia 230V~ (sterowanie), zasilasz torami: L₁ L₂ L₃ PE. Jeżeli niezbędne jest napięcie 230V~, to zasilasz: L₁ L₂ L₃ N PE.
    Niepołączenie do kompresora toru PE (ochronny) zagraża porażeniem!
  • Poziom 8  
    750kV napisał:

Piszesz, ze masz instalację pięciożyłową, czyli: L₁, L₂, L₃, N, PE.
    W przypadku maszyny z założonego przez Ciebie tematu dostałeś wyjaśnienia sposobu jej przyłączenia.
    W rzeczonym kompresorze, w przypadku braku konieczności dostępu do napięcia 230V~ (sterowanie), zasilasz torami: L₁ L₂ L₃ PE. Jeżeli niezbędne jest napięcie 230V~, to zasilasz: L₁ L₂ L₃ N PE.
    Niepołączenie do kompresora toru PE (ochronny) zagraża porażeniem!

Już ogarnąłem. I wszystko wiem. Temat do zamkniecia.