Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki wybrać sprzęt do pokrycia budynku siecią bezprzewodową

09 Gru 2019 22:11 339 10
  • Poziom 2  
    Szukam porady jaki sprzet wybrac do pokrycia siecia bezprzewodową następującego obiektu:
    - budynek 4 kodygnacyjny,
    - kazda kondygnajca ma 2 skrzydła po 100m2, czyli razem 800m2,
    - razem może być do 100 podłączeń bezprzewodowych

Mój plan to podłączenie światłowodu z Orange (1GB) i instalacja w każdym z 8 skrzydeł routera połączonego z modemem/routerem z Orange - i tutaj zaczynają się pytania:

1) jak sprzęt wybrać żeby połączyć 8 routerów ze szkrzydeł z modemem Orange?
    2) jakie routery zainstalować w każdym ze szkrzydeł? każdy może tworzyć swoją osobną sieć, żeby się ze sobą za bardzo nie gryzły i każdy pokrył swoje 100m2

Pozdrawiam,
    Remi
  • Specjalista Sieci, Internet
    remtech81 napisał:
    instalacja w każdym z 8 skrzydeł routera połączonego z modemem/routerem z Orange

A po co kolejne routery, skoro routerem jest sprzęt Orange?

Na każde skrzydło (ile realnie punktów wifi potrzeba to trudno powiedzieć, bo nikt nie widzi jak tam to konstrukcyjnie wygląda) - dać lokalne AP UBIQUITI UAP-AC-LITE.
    Jak dla mnie: 8 skrzydeł to minimum 16 takich Ubiquiti (nie licz, że jeden AP na skrzydło obejmie wydajnie 100m2).
    Może się okazać, że będzie potrzeba i po 3 AP na każde skrzydło.
    A to spowoduje, że już potrzebny switch z PoE: raz by to podpiąć po router Orange, dwa by to zasilić po skrętce.
  • Poziom 38  
    remtech81 napisał:
    Szukam porady jaki sprzet wybrac do pokrycia siecia bezprzewodową następującego obiektu:
    - budynek 4 kodygnacyjny,
    - kazda kondygnajca ma 2 skrzydła po 100m2, czyli razem 800m2,
    - razem może być do 100 podłączeń bezprzewodowych

Mój plan to podłączenie światłowodu z Orange (1GB) i instalacja w każdym z 8 skrzydeł routera połączonego z modemem/routerem z Orange - i tutaj zaczynają się pytania:

1) jak sprzęt wybrać żeby połączyć 8 routerów ze szkrzydeł z modemem Orange?
    2) jakie routery zainstalować w każdym ze szkrzydeł? każdy może tworzyć swoją osobną sieć, żeby się ze sobą za bardzo nie gryzły i każdy pokrył swoje 100m2

Pozdrawiam,
    Remi

Też Ci polecę jak koledzy wyżej.
    Switch PoE od Ubi 24portowy, 8-18 Unify AC Lite. Do tego bym dołożył ichni sprzętowy kontroler. To zależy od tego co to za obiekt.
    Czy musizs tym zdalnie administrować? Ustawiać jakieś limity, priorytety, strony logowania, czy to hotel jakiś itp. Od tego sporo zależy.
    @m.jastrzebski
    I niebezpiecznie zbliżyliśmy się do wydatków rzędu 10-15 tys zł :D
    Ale przynajmniej to będzie działać i nie będzie podstaw do wstydzenia się za taką inwestycję.

@remtech81
    Mam tylko nadzieję, że Autor ma tam już rozprowadzone przewody RJ45?
  • Poziom 38  
    KOCUREK1970 napisał:
    @m.jastrzebski
    I niebezpiecznie zbliżyliśmy się do wydatków rzędu 10-15 tys zł :D
    Ale przynajmniej to będzie działać i nie będzie podstaw do wstydzenia się za taką inwestycję.

@remtech81
    Mam tylko nadzieję, że Autor ma tam już rozprowadzone przewody RJ45?

Autor nie napisał NIC ani o budzecie ani o rodzaju obiektu. To może być biuro, to może być akademik, hotel, albo mieszkania w małym bloku. Ani czy inwestor chce lub się wstydzić, nie upiera się na "ripiterach" to zrobić, to szwagier mówi że mu ripiter scionga neta od somsiada.
  • Poziom 2  
    Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Istotnie wyglada na to, że Ubiquiti it is.

Mam jeszcze kilka pytań:
    1) zakładając 16xAP (po 2 na skrzydło) oraz 1 switch 24 porty, cena wychodzi mi 7,5tys brutto (wyliczenie ponizej) - jest to znacznie mniej niz 10-15tys. Czy wybrałem jakieś inne modele ?Czy może resztę zakładacie na położenie kabla + robocizna ?

16x340 = 6120
    1x 1700 = 1700
    ===== 7820zl

2) jak konfiguruje sie poszczególne AP?
    a) czy każdy sieć musi mieć osobna sieć WIFI? czy może to dzialac jak coś MESH?
    b) czy AP można skonfigurowac jakos centralnie czy każdy trzeba osobno ?

Dziękuje raz jeszcze za dotychczasowe wskazówki.
    Remi

Dodano po 1 [minuty]:

niestety nie mogle wkleic linkow ale wybrane modele to
    UAP-AC-LITE AP AC867 5GHz, N300 2,4GHz 122m 1xGbE LAN
    Ubiquiti Networks Ubiquiti US-24-250W 24-port + 2xSFP Gigabit PoE 250W UniFi switch
  • Poziom 38  
    remtech81 napisał:

2) jak konfiguruje sie poszczególne AP?
    a) czy każdy sieć musi mieć osobna sieć WIFI? czy może to dzialac jak coś MESH?
    b) czy AP można skonfigurowac jakos centralnie czy każdy trzeba osobno ?

Instalujesz oprogramowanie kontrolera na pc lub kupujesz za 400pln? Sperzetowy k9ntroler. Konfigurujesz sieci wifi i dodajesz urzadzenia. Tyle. Poszczegolnych ap nie musisz tykac. Kontroler zrobi Ci np updaty oprogramowania kazdego ap o zadanym czasie. Poinformuje o statystykach czy problemach. Przy tej ilisci wsrto dodac sprzetowy.

To bedzie jedna siec wifi z taka sama autoryzacja.
    Mesh to siec gdzie ap gadaja ze soba po radiu. Tu zakladam wszystko polaczysz kablami. To zreszta jedyne sluszne rozwiazanie.
  • Poziom 2  
    Dziekuje za odpowiedz.
    remtech81 napisał:
    jest to znacznie mniej niz 10-15tys

Przy założeniu, że wystarczą po 2 AP per skrzydło :D
    Jeśli będą musiały być po 3 sztuki na skrzydło, to masz 10 tysiączków :D
    Nie napisałeś jeszcze, co to za obiekt : hotel/ biuro/ szkoła? Jak hotel, to AP pewnie starczy, jak biuro lub szkoła, to trzeba po trzy sztuki na skrzydło (nawet jak przed montażem zrobisz testy i wyjdzie, że dwa AP są ok, to przy większej liczbie klientów będą problemy).
    Do kosztorysu dolicz minimum 5000 netto na:
    - szafka krosowa 12U
    - patchpanel
    - keystony do patchpanela
    - patchcordy
    - listwa przeciwprzepięciowa
    - gniazdo 230V
    - koryta i listwy montażowe
    - dyble i inne materiały pomocnicze.
    Oraz przewody kat 6 minimum:
    16x60mb=960m, czyli 1000zł