Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ariston BS 24F awaria zapłonu

Wiorec 10 Dec 2019 11:41 924 7
phoenixcontact
 • #1
  Wiorec
  Level 8  
  Witajcie,
  Mam problem z piecykiem gazowym Ariston BS II 24F. Na start piecyk normalnie się uruchamia i nie ma żadnych problemów. W momencie gdy osiągnie oczekiwaną temperaturę wyłącza się i po chwili znów uruchamia. Wszystko jest ok do momentu gdy piec popracuje już jakąś godzinę. W pewnym momencie gdy standardowo piec odłącza zapalnik ponieważ temperatura została osiągnięta, po ponownej próbie zapalenia słychać iskrę jednak zapalnik nie uruchamia się. Pojawia się sygnalizacja
  1. Awaria pierwszej próby zapłonu
  2. Awaria drugiej próby zapłonu
  3. Awaria i blokada piecyka

  Autoryzowany serwis był już dwa razy jednak nie wierzę już w ich moce :cry:
  Lista tego co było robione:
  - gruntowna konserwacja, czyszczenie itp.
  - wymieniono elektrodę na nową
  - odkamienianie nagrzewnicy

  Gość sugeruje, że wina płyty głównej i żeby kupić nową. Dużo ludzi pisało, że mieli problemy z obwodem FLAME czyli obwodem elektrody jonizacyjnej. Jednak jeśli dobrze rozumiem to w tej teorii byłoby raczej tak, że piec po iskrze zapalałby się na chwile ale info o płomieniu nie trafiałoby dalej i po prostu piecyk gasłby... Tutaj jednak jest tak, że on nie zapala w ogolę więc do elektrody jeszcze nawet nie ma co dochodzić. Poprawce mnie jeśli się mylę i w tedy będę szukać problemu w tym obwodzie w pierwszej kolejności.

  Zdjęcie płyty głównej
  Ariston BS 24F awaria zapłonu
 • phoenixcontact
 • #2
  zales.vip
  Level 30  
  Trzeba naprawić płytę główna. Lub wymienić na nową. Co wolisz.
  W przypadku naprawy. Niech jakiś mądry elektronik przejrzy Ci kondensatory na płycie. Szczególnie ten Duzy w najbliższej okolicy FLAME.
  Co ważne. Wszelkie elementy na płycie wymieniamy 1:1 na identyczne i o identycznych wartościach i charakterystykach.
 • phoenixcontact
 • #3
  dziubek102
  Heating systems specialist
  Naprawe powinien wykonać serwis ktory przywróci działanie zgodne z znakiem CE, bierze tym samym odpowiedzialność za skutki tej naprawy.
  Serwisy nie naprawiają elektroniki kotłów.
 • #4
  Wiorec
  Level 8  
  zales.vip Czy to aby na pewno będzie obwód FLAME?
  Jeśli dobrze rozumiem FLAME to obwód elektrody jonizacyjnej która wykrywa obecność płomienia. Jeśli jest problem z tą częścią obwodu to piec zapala się i po chwili gaśnie prawda?
  Tutaj mam inny problem ponieważ jest iskra ale tak jakby elektrozawór nie puszczał gazu? Gdyby tam się pojawiał gaz to przy tej iskrze nie ma opcji aby nie odpalił.
 • #6
  Wiorec
  Level 8  

  dziubek102
  dziękuje ;) Moje ostatnie pytanie brzmi - czy istnieją przypadku uszkodzenia przekaźnika na zasadzie, że raz na jakiś czas nie chce się załączyć? Czy raczej to jest usterka na zasadzie albo działa albo nie działa ;) Bo jeśli tutaj mialbym rozpatrywać przypadek uszkodzenia to musiałoby to być po prostu hmmm zacinanie się przekaźnika
 • #7
  dziubek102
  Heating systems specialist
  Tak przekaźniki sniedzieja na stykach , a trasoptory np podają polowe napiecia. Aristony sa lub były robione z ze zwykłymi MOC na załączeniu trafo powielacza . Czasem wystarczy wymienic kondensatory. Ja nie polecam tych działań lepiej wymienić plytę ale od biedy w sytuacjach podbramkowych jeśli ma się wiedzę to czemu nie.
 • #8
  piracik
  Moderator of Heating systems
  Objawy pasują do uszkodzonej cewki na zespole gazowym.
  Zimna cewka - działa
  Gorąca cewka - nie działa

  Wystarczy zmierzyć rezystancję w momencie jak kocioł nie odpala.