Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Supla i sterowanie ekranem projekcyjnym (np Zamel SRW-01)

yahoo666 10 Dec 2019 20:10 795 4
  • #1
    yahoo666
    Level 4  
    Cześć.

    Mam rolety okienne zautomatyzowane w oparciu o Suplę, na modułach SRW-01 od Zamela. Mam też elektrycznie rozwijany ekran projekcyjny - w gruncie rzeczy, co do zasady działania i konstrukcji, niewiele odbiegający od rolet okiennych. Pomyślałem sobie, że chciałbym w Supli mieć przycisk pt "Pan teraz ogląda film", który spowoduje zaciemnienie (rolety), plus rozwinięcie ekranu, plus włączenie projektora. Z pierwszym i z ostatnim punktem sobie potrafię poradzić. Niestety, sterownik ekranu jest jakiś chiński, a i o napędzie niewiele wiadomo. Wiem tyle, że już instrukcja, dołączona do zestawu, nie odpowiadała rzeczywistości;) Tyle, że to było parę lat temu i gdzieś mi się zapodziała.

    Sterownik wygląda tak: Supla i sterowanie ekranem projekcyjnym (np Zamel SRW-01)

    Niestety, nie jestem ani elektronikiem ani elektrykiem, i nie mam na ten temat jakiegoś wielkiego pojęcia, dlatego wybaczcie ignorancję w kolejnym akapicie, pewnie się zbłaźnię :)

    Z ekranu wychodzą trzy przewody: czarny, niebieski, brązowy. Ze sterownika brązowy, niebieski i zielony z żółtym paskiem, i przy każdym z tych przewodów (na odpiętym ekranie) lampka próbnika się żarzy. Na niebieskim najmocniej, na dwóch pozostałych się żarzy. Po włączeniu przełącznika w pozycję pracy, na niebieskim lampka bez zmian, na jednym z pozostałych dwóch gaśnie, na drugim rozżarza się mocniej. Zupełnie nie wiem jak sprawdzić gdzie jest faza, a gdzie zero. Logika podpowiada że faza jest na niebieskim, a pozostałe to "zera", z których "aktywne" jest to, na którym lampka zgasła. Ale nie umiem tego zweryfikować. Wydaje mi się, że gdyby nie moje braki w elementarnej wiedzy, cały ten post nie byłby potrzebny ;)

    No, ale zakładając, że powyższe jest słuszne (tzn faza jest na stałe, a sterowanie odbywa się przy użyciu zera) - to czy SRW-01 nadaje się do tego celu? Tam zero jest do silnika zapięte na stałe, a na wyjściach ze sterownika pojawia się faza. Dobrze kombinuję? A jeżeli tak - to w jaki sposób mógłbym - pozostając przy Supli - zautomatyzować ten ekran?

    dzięki wielkie.

    pozdrówki
    y.
  • #2
    kood
    CCTV and Stationary Alarms specialist
    Podpinałem kiedyś ekran na podobnym sterowniku, było tak samo jak w roletach, niebieski neutralny, brązowy faza ruch w jedną stronę, czarny faza ruch w drugą stronę. Tak samo jak w roletach, nie podawać napięcia na obydwa naraz bo spalisz silnik.
    Najlepiej weź żarówkę na 230V i podepnij ją do sterownika do niebieskiego i brązowego i wywołaj ruch w jedną potem w drugą stronę, potem zmień przewody i znów to samo, próbnik z neonówką może pokazywać głupoty.
  • #3
    yahoo666
    Level 4  
    Tzn, jak rozumiem, numer z żarówką zmierza do tego, żeby zobaczyć, w którym momencie będzie zamknięty obwód? Tzn która kombinacja przewodów będzie "aktywna" przy danym położeniu przełącznika, tak? Ale czy to mi potwierdzi gdzie mam fazę, a gdzie zero?
  • #4
    kood
    CCTV and Stationary Alarms specialist
    Te kable ze sterownika są fabryczne czy były dołożone a w środku sterownika są zaciski do ich podpięcia, bo z tego co pamiętam w podobnym sterowniku z którym miałem do czynienia były zaciski. Prawdopodobnie niebieski to neutralny a na pozostałych dwóch pojawia się faza w momencie wywołania ruchu przez sterownik.
  • #5
    yahoo666
    Level 4  
    Wszystko jest tak, jak przyjechało z ekranem, przyznam, że do środka nie zaglądałem :) Co do zasady też uważam, że faza powinna się pojawiać w momencie załączenia, i sterowanie zerem jest bez sensu... ale to jest chińskie, nie byłbym jakoś bardzo zdziwiony ;-)