Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Duża sadza w piecu czyszczenie co dwa dni

11 Gru 2019 19:43 420 13
 • Poziom 3  
  Bardzo dużo sadzy w piecu co dwa dni muszę go czyścić nie znam się na piecach mieszkanie wynajmuje może ktoś pomoże kilka zdjęć z kotłowni Duża sadza w piecu czyszczenie co dwa dni Duża sadza w piecu czyszczenie co dwa dni Duża sadza w piecu czyszczenie co dwa dni Duża sadza w piecu czyszczenie co dwa dni
 • Poziom 33  
  Przede wszystkim warto zastosować katalizator. To zwykle zielonkawy "proszek", który w niewielkiej ilości dosypujesz do wsadu. Z łatwo dostępnych środków, na rynku występują katalizatory pod nazwami "Sadpal", "Morus", "Spalsadz", itp. Koszt to około 10zł za kilogramowe opakowanie - dwa powinny wystarczyć na sezon.

  Wyczyść porządnie piec i przy pierwszym rozpaleniu zastosuj "dawkę uderzeniową", czyli około 3-4 łyżki wprost na żar. Potem wystarczy systematycznie dosypywanie niewielkich porcji. Katalizator można sypać także na paliwo dokładane do kotła. Po użyciu katalizatora, sadza zamienia się w niekłopotliwy szary proszek.
 • Poziom 3  
  Ten sadpal spałem i efekt był ten sam pięć jest porządnie wyczyszczony tak samo komin może to być wina ekogroszku palę bartex Silver
 • Poziom 3  
  Temperatura na piecu wynosi 62 stopnie
 • Poziom 3  
  70jest maxs

  Dodano po 5 [minuty]:

  A może za często podaję węgiel tylko jak patrzyłem to pali się koło szuflady
 • Poziom 3  
  Wyzsza temperatura nie pomogła pięć był ustawiony na 66 stopni dziś go czyscilem i jest to samo nie wiem w poniedziałek ma przyjechać miał 24 26 zobaczę może to pomoże
 • Poziom 33  
  Sadza to objaw nieprawidłowego spalania. Skontroluj proszę w dzień jak wyglądają spaliny z komina w trakcie pracy kotła (nie w okresie przestoju). Prawidłowy dym powinien być białawy. Każdy inny rodzaj to nieprawidłowa praca. Czarny dym z komina oznacza najczęściej zbyt mało powietrza. Z kolei prawie przeźroczysty, siny i "drgający" to zbyt duża ilość powietrza. Jeśli nie pomogło podniesienie temperatury pracy kotła, pozostaje poszukiwać przyczyny w zbyt małej ilości powietrza lub w zbyt słabym ciągu kominowym. Zwiększ proszę dopływ powietrza do kotła i wypal sadzę sporą dawką katalizatora.

  Jest też druga możliwość. Być może kłopoty powoduje jest zbyt bogata dawka paliwa w trybie dozoru? W tym wypadku powinno pomóc także zwiększenie okresu przerwy między kolejnymi porcjami paliwa. Prawidłowe ustawienie dopływu powietrza oraz dobra regulacja stosunku ilości paliwa w trybie pracy i przestoju najczęściej likwiduje problemy z sadzą. Generalnie tego rodzaju kotły pracują najlepiej na znamionowej mocy i z najwyższą wydajnością - prawdopodobnie będzie to minimum 60 stopni na powrocie. Każde "duszenie" kotła kończy się zwykle zapaskudzeniem układu, co generuje zbędne straty.
 • Poziom 28  
  Po pierwsze, należy sprawdzić czy jest dopływ powietrza do kotłowni. Miał jest trudnym paliwem do spalania w kotle podajnikowym, dlatego że drobne frakcje miału mogą być wywiewane i nie zdążą być dopalone. Takie efekty może powodować zwiększenie nawiewu powietrza, które w groszku poprawiło by spalanie, to w miale może powodować emisję drobnych cząstek i osiadanie na wymienniku.
 • Poziom 33  
  Sstalone napisał:
  Miał jest trudnym paliwem do spalania w kotle podajnikowym
  Słuszna uwaga! Chyba łatwiej będzie ustawić parametry spalania pozostając przy groszku. Poza opisanymi przez Sstalone problemami, w przypadku miałów trudniej także o powtarzalne parametry kolejnych partii paliwa.

  Jest jeszcze jedna droga - większość kotłów na ekogroszek nie jest przystosowana do spalania pelletu. Ale być może Twój może prawidłowo spalać pellet? Sprawdź to w instrukcji. Podstawowa różnica konstrukcyjna to dodatkowe dysze powietrza wtórnego w palniku retortowym kotła niezbędne do zapewnienia prawidłowego spalania pelletu. Z powodu możliwoci cofania się żaru, montowane są także termostatyczne zawory bezpieczeństwa oraz funkcja "strażaka" w sterowniku. Jeśli Twój kocioł jest tak przystosowany, to spróbuj pellet - jest paliwem praktycznie bezdymnym i nie powodującym osadzania się sadzy.
 • Poziom 28  
  @Mobali , z tabliczki wynika że to jest kocioł miałowy, raczej wątpię że nadaje się do pelletu, ze względów bezpieczeństwa.

  Należy sprawdzić, jak będzie się spalał miał..., ale trzeba wziąć pod uwagę to co napisałem w poprzednim poście.
 • Poziom 33  
  Sstalone napisał:
  ...wątpię że nadaje się do pelletu, ze względów bezpieczeństwa.
  Masz rację, oczywoście. Dlatego pisałem, że trzeba to dokładnie sprawdzić. Palenie pelletem zupełnie "na pałę" w tego typu kotle jest zwyczajnie nierosądne.
  Sstalone napisał:
  Należy sprawdzić, jak będzie się spalał miał
  Być może sprawdzi się lepiej? Przy nieco niższej wartości kalorycznej tego opału piec będzie można eksploatować na wyższych parametrach, co jest zawsze korzystne. Z kolei przy bardzo dużych mrozach może się okazać, że lepszym paliwem będzie groszek.