Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa pierwszej frezarki CNC - początkujący.

EXEN___ 11 Dec 2019 19:50 1404 8
    EXEN___
    Level 10  
    Witam serdecznie wszystkich na forum.
    Od długiego czasu jestem wiernym użytkownikiem i fanem witryny elektroda nie raz wielu z was pomogło mi w rozwiązaniu jakiegoś problemu z elektroniki, dlatego też w końcu podjąłem próbę zbudowania frezarki CNC dla własnych potrzeb pole robocze jakie mnie interesuje to maksymalnie 500x500mm.
    Szczerze jestem w tym temacie bardzo początkującym tu konkretnie chodzi o budowę mechaniczną i podzespoły z elektroniką myślę że ogarnę.
    Przy budować tych maszyn ważna jest geometria maszyny może ktoś z dużo większą wiedzą podpowie czy montaż wałków podpartych czy prowadnic liniowych zleca komuś w sensie zakładając że obsługę MiG'a mam w palcu i jeśli chciałbym zespawać konstrukcję z profili zamkniętych w jaki sposób idealnie wywiercić otwory gwintowane żeby idealnie prosto przykręcić wszelkie prowadnice i łożyska, wybaczcie mi ze być może pytanie tak banalne/niebanalne, ale obróbka metalu może nie jest mi obca ale to dla mnie poważna konstrukcja.. Nie każdy jest mechanikiem jeśli polecicie mi jakąś lekturę zanim zacznę budowę z chęcią przestudiuje.

Do teraz udało mi się skompletować trochę podzespołów poniżej zamieszczę zdjęcia podpowiedzcie czy coś z tego się nada konkretnie chodzi o silniki .

Budowa pierwszej frezarki CNC - początkujący. Budowa pierwszej frezarki CNC - początkujący. Budowa pierwszej frezarki CNC - początkujący. Budowa pierwszej frezarki CNC - początkujący. Budowa pierwszej frezarki CNC - początkujący. Budowa pierwszej frezarki CNC - początkujący. Budowa pierwszej frezarki CNC - początkujący.

wózki liniowe rozmiar 15 - 6sztuk
    wózki liniowe rozmiar 20 - 6sztuk
    servo TS3727N76E8 - 2sztuki
    servo L404-221ET2 - 2sztuki
    servo (duże) 300W 3000obr - 1szt
    prowadnica liniowa 15 - ok. 3m dł.
    prowadnica liniowa 20 - 6 odcinków po ok 2m

Bardzo proszę o dowolną chęć doradzenia , pomocy dziękuję
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    User removed account
    Level 1  
    down
    Level 19  
    Po pierwsze edytuj posty i pisz tak , żeby zdania zawsze miały sens bo to co napisałeś jest moim zdaniem troszkę niechlujnie napisane i pewnych rzeczy muszę się domyślać o co Ci chodzi .
    Tak się składa , że popełniłem kilka konstrukcji tego typu i najpierw musisz mi opowiedzieć co chcesz na niej robić bo jak np frezem 16mm chcesz ryć stal to będzie ciężko na wózkach 15 choć jest to możliwe.
    Jaka to ma być konstrukcja ?

-Kolumnowa.

-Bramowa z przesuwnym stołem.

-Bramowa z przesuwną bramą.

Budowa pierwszej frezarki CNC - początkujący.[/url]

Dodano po 8 [minuty]

Konstrukcja pierwsza charakteryzuje się dość dużą sztywnością i jest moim zdaniem najprostsza do wykonania , lecz trudno na niej kalibrować kąty i ogólnie geometrię oraz aby zachować sztywność kolumna musi być gruba i ciężka .
    Taka maszyna jest również najtańsza do wykonania lecz pole robocze jest raczej prostokątne i stosunkowo duży przesuw w osi Z.

Konstrukcja druga ma wybitną sztywność , dosyć duże pole X,Y lecz mniejsze w osi Z.
    Dosyć droga obróbka powierzchni bazowych ze względu na gabaryty ramy , ale łatwo jest ją skalibrować za pomocą odpowiednio zaprojektowanych mechanizmów.

Konstrukcja trzecia jest typowa dla ploterów i lżejszych maszyn , ma bardzo duże pole robocze oraz mały przesuw w osi Z ze względu na to , że ten typ ramy lubi wpadać w drgania i rezonanse przez mocne naprężenia na łożyskach ramy.
    Idealna i prosta konstrukcja do wycinania i płaskorzeźb.

[size=9]Dodano po 55 [sekundy]:

Musisz najpierw podjąć decyzję co chcesz na niej robić to wtedy podpowiem Ci co i jak ogarnąć , żeby było wszystko OK.

Dodano po 4 [minuty]:

Jeszcze jedno .
    Pewnych rzeczy nie obejdziesz jak masz takie precyzyjne wózki to musisz oddać pospawaną ramę do obróbki przynajmniej frezowanie płaszczyzn pod prowadnice , otwory można zrobic samemu pewnymi sposobami ale trzeba wiedzieć co się robi.
    EXEN___
    Level 10  
    Zastosowanie to cięcie sklejki i plexi, oraz frezowanie wymienionych materiałów.
    Serdecznie dziękuję za zainteresowanie i każdą pomoc.
    down
    Level 19  
    Jak takie lekkie prace to nie widzę większego sensu żeby tą maszynę spawać.
    Najlepiej po prostu kup trochę grubych profili aluminiowych i poskręcaj ramę na wzór tej ze zdjęcia 3.
    Podstawą może być gruba płyta wiórowa do której po bokach wzdłuż przykręcisz profile z prowadnicami osi Y.
    Bramę też nie trudno zbudować w czymś takim sanki osi Z wykonałbym z dwóch płyt alu 20mm i oddał do przefrezowania powierzchni bazowych i płaszczyzn koszt takiej usługi z materiałem powinien się zmieścić w max 300 pln , bo to nie duże elementy wyjdą.
    EXEN___
    Level 10  
    Bardzo dziękuję za każde rady. Zdecyduje się na konstrukcję z 3go zdjęcia z ruchomą bramą. Czy może Szanowny Pan podesłać lepsze zdjęcie tej konstrukcji ponieważ te podesłane nie otwiera się w dobrej jakości. Dziękuję

Czy silniki krokowe które posiadam według Pana nadają się do budowy?

Kolejna sprawa to wybór sterownika różne opinie czyta się czy na USB czy na LPT jakieś rady i ewentualne wyjaśnienie która wersja lepsza.
    down
    Level 19  
    Powiem Ci tak .
    USB będzie mniej problematyczne bo nie trzeba jakiś kart i konwerterów i będzie prawdopodobnie współpracował z Win10.
    Jeśli chodzi zaś o serwomotory , bo coś takiego posiadasz to niestety Ci nie pomogę na chwilę obecna ponieważ nigdy nie robiłem czegoś takiego . Więc poszukaj tu

https://www.cnc.info.pl/tanie-serwa-z-cnc-profi-t94473-10.html

Najlepsze będą dla Ciebie zwykłe silniki krokowe i podejrzewam , że całe sterowanie wraz z samymi silnikami kupisz taniej niż same sterowniki do serwonapędów.
    Ja zawsze bylem zadowolony ze sterowania krokowcami.

Dodano po 14 [minuty]:

A co do wysyłania zdjęcia tej konstrukcji to sugerowałbym sie nią jedynie poglądowo i nie trzymał na sztywno gdyż jest dosyć skomplikowana i to nie potrzebnie .
    Można uprościć i jednocześnie wykonać sztywniejszą a to wpłynie na lepsze parametry całości.