Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzona partycja recovery w laptopie

12 Gru 2019 09:39 318 3
  • Poziom 2  
    Czołem!

Bardzo proszę o pomoc z problemem z partycją recovery w laptopie. Kilka lat temu postanowiłem dołożyć do laptopa (który posiadał HDD 500GB z partycją recovery z Windows 8) dysk SSD. Dysk SSD dołożyłem, postawiłem na nim Windows 10. Na HDD z jednej wolnej partycji zrobiłem dwie, a resztę partycji ukryłem, żeby nikt nie namieszał. Jak zrobiłem ten podział - już nie pamiętam, zapewne jakimś Partition Managerem.
    Wszystko było ok - do wczoraj, kiedy wyjąłem SSD i chciałem postawić od nowa system na HDD z Recovery. Przy próbie odpalenia Recovery (F4) dostaję informację o błędzie, a dokładnie, że brakuje pliku winload.

Jedyne do czego póki co doszedłem to fakt, że zmiana partycji spowodowała te problemy. Z DMDE uzyskałem informacje widoczne na screenie. Jest jakakolwiek szansa na naprawę i poprawne odpalenie instalacji systemu z Recovery?

Z góry dziękuję za pomoc.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Niewłaściwy wpis w tablicy partycji. Jest mały problem, ponieważ wg DMDE partycja kończy się w sektorze dalszym niż rozmiar dysku. To tyczy się 1GB partycji Recovery. W DMDE sprawdź co tam jest na niej. Widać, że tu było kiedyś GPT i dysk miał ~2000 sektorów więcej?
  • Poziom 2  
    Dziękuję za zainteresowanie. Widzisz cały problem polega na tym, że Samsung wymienił mi stary, bardzo wolny dysk na ten. Laptop po serwisie przyjechał z postawionym systemem i ja nigdy z tego Recovery nie skorzystałem. Jedyne co potem zrobiłem to sformatowałem dysk C i podzieliłem go na dwie partycje (D i E), a system postawiłem na SSD. Dodatkowo ukryłem wszystkie partycje systemowe i recovery w Zarządzaniu dyskami w Windowsie. Raczej nic więcej nie robiłem, bo jak widać wszystkie te partycje są.

Zrobiłem to o czym piszesz i wygląda to tak, jak w załącznikach.

Damy radę coś z tym zrobić?

Mógłbym ewentualnie sklonować te partycje recovery na inny dysk, ten sformatować i potem na powrót sklonować na ten dysk. Pytanie czy to cokolwiek pomoże i będą one znowu bootowalne?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    arve88 napisał:
    Przy próbie odpalenia Recovery (F4) dostaję informację o błędzie, a dokładnie, że brakuje pliku winload.
    Dokładnie to NIE ma takiego pliku - są: winload.exe i winload.efi

Najlepiej to wstawiać fotkę z błędem...

Masz bajzel na dysku, nie dość że zamiast GPT jest MBR to dalsza część dysku z part. rozszerzoną nie jest wyrównana do sektora fizycznego.

MQ01ABDxxx SERIES - CLIENT MOBILE HDD napisał:
    Logical Data Block Length | MQ01ABDxxx | HOST: 512 B, DISK: 4,096 B

Na wol. [SAMSUNG_REC2] jest obraz systemu - sprawdź zawartość z \RecoveryImage, \SystemSoftware

Tu możesz podejrzeć jak to mniej-więcej fabrycznie wygląda (biorąc poprawkę na inny rozmiar dysku, dołożoną part. itp.)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12683795#12683795

Przed eksperymentami skopiuj co ważne z HDD i wyjmij ten dołożony SSD.

arve88 napisał:
    Mógłbym ewentualnie sklonować te partycje recovery na inny dysk, ten sformatować i potem na powrót sklonować na ten dysk.
    Niegłupi pomysł - na tym j.w. jest nieźle namieszane.

Dodano po 1 [minuty]:

BTW: modelu Samsunga zabrakło